Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 122. 5


Wieści ze świata OpenSource: 4 – 11 marca 2014 r.

Fundacja Linuksa udostępni za darmo kurs „wprowadzenie do Linuksa”, który ma za zadanie przygotować do pracy z Linuksem w jego serwerowych zastosowaniach. Rejestrować można się już dziś, jednak kurs rozpocznie się dopiero w trzecim kwartale tego roku. Czy warto? To szkolenie normalnie kosztuje 2400 dolarów, więc jest to spora okazja. Przyda się dobra znajomość angielskiego i jako takie pojęcie o komputerach. Jednak aby otrzymać certyfikat ukończenia kursu, trzeba zapłacić 250 dolarów.

W skrócie

Rozpoczęła się doroczna ankieta użytkowników Ubuntu. W tym roku Canonical pyta nas o domyślną tapetę, czy chcemy, aby system odtwarzał muzyczkę podczas włączania/wyłączania, o używane środowisko graficzne (w ankiecie jest sporo opcji) i aplikacje (przeglądarka internetowa, klient mailowy), sposób odsłuchiwania muzyki (streaming/lokalna kolekcja). Dla użytkowników korzystających z Unity przewidziano dodatkowy zestaw pytań i widać, że Canonical słucha społeczności. W ankiecie znalazło się między innymi pytanie o wyłączenie wyników wyszukiwania online w Dashu. Z drugiej strony mamy pytanie o uczucia, jakie towarzyszą nam podczas korzystania z Unity – czy używając Unity czujemy się szczęśliwi, czy smutni? Czy jakiś marketingowiec nie próbuje za bardzo się wykazać?

Pojawiła się nowa wersja środowiska graficznego MATE. Jako że w założeniu ma ono pozostać jak najbardziej wierne swojemu pierwowzorowi (GNOME 2.3.x), kolejne wydania zawierają tylko poprawki błędów oraz niewielkie udoskonalenia. W wersji 1.8 dodano możliwość używania Metacity jako menadżera okien, w menu kontekstowym menadżera plików polecenie „wypakuj tutaj”, przyciąganie okien do siebie i krawędzi oraz sporo innych, mniejszych poprawek.

Mozilla wydała własną bibliotekę do zapisywania grafiki w formacie jpeg. Pliki zapisane z wykorzystaniem mozjpeg są średnio o 10% mniejsze, niż stworzone przy pomocy konkurencyjnych rozwiązań.

W niedawno wydanej wersji 2.8 pakietu biurowego Calligra znajdziemy między innymi tabele przestawne (w arkuszu kalkulacyjnym Sheets), komentarze do dokumentów (w procesorze tekstu Words oraz narzędziu dla autorów Author), czy wsparcie dla formatu svg w programie Flow. Jednak nowe wydanie skupia się przede wszystkim na edytorze grafiki rastowej Krita, który doczekał się właśnie pierwszego stabilnego wydania dla systemu Windows, lepszego wsparcia dla tabletów (tych do rysunków), skalowania grafiki z użyciem OpenGL, osobnego interfejsu dla tabletów (tych do szpanowania w autobusie) i wielu innych rzeczy.

Korekta: Ionash


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 122.