Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 121. 6


Wieści ze świata OpenSource: 18 lutego – 4 marca 2014 r.

Dwa lata temu świat oszalał na punkcie Raspberry Pi. Przez ten czas sprzedano ponad 2,5 miliona egzemplarzy, które domowi majsterkowicze wykorzystali do budowy wielu niesamowitych urządzeń. Z tej okazji Broadcom opublikował kod źródłowy sterownika chipu graficznego, użytego w tym minikomputerze. Do tej pory Linux korzystał z pseudosterownika, służącego jedynie do komunikacji z odpowiadającym za właściwą obsługę urządzenia sterownikiem własnościowym. Jest jeden haczyk: opublikowany kod został napisany dla nieco innego chipu graficznego, niż ten wykorzystywany w Raspberry Pi, ale oba procesory są na tyle podobne, że społeczność z pewnością da sobie radę ze stworzeniem własnej implementacji. Fundacja Raspberry Pi zaoferowała 10 tys. dolarów nagrody temu, kto pierwszy napisze (i opublikuje na licencji BSD) sterownik zdolny uruchomić demo gry Quake III z częstotliwością 20 klatek na sekundę w rozdzielczości 1920×1080.

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Thar

Do premiery nowego LTS-a pozostały prawie dwa miesiące, więc najwyższy czas i pora, aby przestać dodawać nowości i zająć się poprawianiem błędów. Kod i domyślny zestaw funkcji nowego Ubuntu zostały niedawno zamrożone, co oznacza, iż to, co dostaniemy w kwietniu, nie będzie się wiele różniło od wersji dostępnej obecnie. Wersja LTS nie wprowadza wielu różnic w stosunku do swojego poprzednika, poprawia tylko to i owo oraz udostępnia najnowsze wersje programów. Z ciekawszych i bardziej widocznych zmian:

  • Testowo udostępniono opcję instalacji serwera wyświetlania Mir wraz z najnowszą (ósmą) wersją środowiska Unity. W 14.04 LTS standardowo Unity 7.0 oraz X.Org będą odpowiedzialne za wyświetlanie graficznego interfejsu użytkownika, ale możliwość testowej instalacji pozwoli szerszej grupie chętnych użytkowników w miarę bezboleśnie przetestować wynalazki Canonicalu. Aby wypróbować Unity 8 i Mir należy zainstalować pakiet „unity8-desktop-session-mir” i ponownie zalogować się do systemu. Odpowiednia sesja powinna być dostępna na ekranie logowania. Ostrzegam, że to wersja bardzo eksperymentalna i nie nadaje się do codziennego użytkowania.
  • Po wielu bojach Canonical przywraca główne menu programów na ich właściwe miejsce i rezygnuje z domyślnie włączonego Global Menu. Pozycje takie jak „Plik”, „Edycja”, czy „Narzędzia” znajdziemy teraz na belce tytułowej okna, zamiast machać myszą do głównego panelu Unity (co jest uciążliwe w przypadku niezmaksymalizowanych okien).
  • Dużo pracy włożono w poprawę wyglądu Unity na ekranach o wysokiej rozdzielczości (MacBooki, Chromebooki).
  • W przełączniku okien (Super + W) dodano pole pozwalające filtrować otwarte aplikacje poprzez wpisywanie ich nazwy.
  • W ostatnich miesiącach bardzo poprawiła się obsługa kart graficznych AMD Radeon przez otwarte sterowniki. Wszystkie związane z tym nowości trafiły do Ubuntu 14.04, co zapewnia posiadaczom tych kart nawet 80% wydajności oferowanej przez zamknięty sterownik. Najnowszy Linux, Mesa oraz Gallium3D działają od ręki, w przeciwieństwie do Catalystów, potrafiących stwarzać problemy. Zwykli użytkownicy, niegrający w najnowsze gry, powinni zaktualizować system gdy tylko wyjdzie wersja stabilna (lub poczekać z miesiąc, dopóki Canonical nie poprawi najbardziej denerwujących błędów).
  • Z drugiej strony Canonical nie zamierza w otwartych sterownikach dystrybuowanych wraz z Ubuntu domyślnie włączyć obsługi VDPAU. Jest to zestaw funkcji umożliwiających dekodowanie plików wideo z użyciem karty graficznej. Jego brak w systemie sprawia, że aplikacje do dekodowania filmów domyślnie korzystają z głównego procesora. Nawet najsłabsza karta graficzna poradzi sobie z tym lepiej, niż większość dostępnych CPU. Powodem niewłączania VDPAU do oficjalnego wydania jest wielkość tej biblioteki. Może 8,5 megabajta to niedużo w dobie terabajtowych dysków twardych, ale kiedy chce się zmieścić całą dystrybucję na jednym krążku CD, to każdy kilobajt się liczy. Użytkownikom otwartych sterowników pozostaje ręczna kompilacja lub korzystanie z PPA. A wystarczyłoby umieścić dodatkową paczkę z VDPAU w oficjalnych repozytoriach i podpiąć ją pod instalator sterowników.

W skrócie

Podczas tegorocznego Mobile World Congress Mark Shuttleworth zaprezentował dwa smartfony z Ubuntu Touch. Chiński Meizu MX3 oraz hiszpański Bq Aquaris w tym roku trafią na swoje rynki za pośrednictwem lokalnych telekomów.

NVIDIA opublikowała nowy sterownik ze stabilnej serii 331. Wersja 49 dodaje obsługę dwóch produktów (GeForce GT 710 oraz 825M) oraz poprawia kilka znalezionych błędów.
Dostępna jest też pierwsza stabilna wersja sterownika z serii 334.

Niedawno opublikowany LibreOffice 4.2 dostał wydanie poprawkowe (4.2.1), łatające przeszło 100 błędów znalezionych już po wydaniu wersji stabilnej.

Valve udostępniło betę linuksowej wersji gry Portal 2. Ponadto zmieniły się statystyki prezentowane przez platformę Steam (Steam Hardware Survey). Dzięki grupowaniu poszczególnych opcji łatwiej odczytać rzeczywisty udział danej platformy w rynku. I tak, np. w lutym Linuksa używało 1,3% użytkowników Steama, zaś najpopularniejszą dystrybucją było Ubuntu 13.10 64 bit.

Ukazała się piąta stabilna wersja serwera dźwięku PulseAudio. Największą zmianą dla użytkowników jest dodanie obsługi bibliotek BlueZ w wersji 5, co umożliwia odtwarzanie dźwięku na większej ilości urządzeń korzystających z Bluetooth.

Ruszyła kolejna edycja Ubuntu App Showdown. W tym roku deweloperzy mogą starać się o nagrody, którymi są Nexusy 7 oraz Meizu MX3. Startować można w następujących kategoriach: QML, HTML, aplikacje portowane z innych systemów oraz aplikacje pisane na rynek chiński.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 121.

  • mr_x

    [quote post=”20977″]Powodem niewłączania VDPAU do oficjalnego wydania jest wielkość tej biblioteki. Może 8,5 megabajta to niedużo w dobie terabajtowych dysków twardych, ale kiedy chce się zmieścić całą dystrybucję na jednym krążku CD, to każdy kilobajt się liczy.[/quote]
    Przecież od jakiegoś czasu już się nie mieści na CD i trzeba używać płyt DVD.

  • MST

    Rezygnacja z global-menu?
    Nie dość, że przez dash się przeszedłem na KDE to jeszcze rezygnują ze świetnego global menu. W KDE już tak świetne nie jest bo brakuje buttonów zmaksymalizowanego okna.

  • ionash.

    Ależ wcale z Global Menu nie rezygnują, jedynie pozwalają w 14.04 wybrać, czy chce się mieć menu na panelu głównym, czy też na belce okna. Sądzę, że na pewno Global Menu będzie domyślnie włączone.