Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 115. Wydanie noworoczne. 5


Wieści ze świata OpenSource: 18 grudnia 2013 r. – 7 stycznia 2014 r.

 Witam szanownych Czytelników w roku jeden jeden jeden jeden jeden zero jeden jeden jeden jeden zerowym! Poprzedni rok został pożegnany przez Disneya, który – korzystając z mechanizmów DRM – zablokował w okresie świątecznym ulubione dziecięce bajki. A przynajmniej te zakupione w cyfrowej sprzedaży. Piraci jak zwykle mają lepiej. Politycy i prawnicy Zjednoczonego Królestwa przywitali nowy rok ustanowieniem lokalnej blokady na internetową pornografię. Nie wiedzieć czemu, ten sam mechanizm cenzurowania treści dotknął zarówno strony projektu Fedora, jak i blog pewnej parlamentarzystki głośno krzyczącej o potrzebie ochrony dzieci przed szkodliwym wpływem internetu.
Takie życie.
Zostawmy jednak na boku obowiązkowe nawiązanie do „Roku 2014” George’a Orwella i skupmy się na jaśniejszych stronach przełomu lat. Od kilku dni trwają coroczne targi Consumer Electronics Show i, jak można się było spodziewać, wielu z wystawców zaprezentowało produkty wykorzystujące oprogramowanie OpenSource. Oczywiście mało kto się do tego otwarcie przyzna, bo „Linux” i „Otwarte Oprogramowanie” to ciągle jest tabu w świecie biznesu. Mamy więc nowe Chromebooki z ekranami 4k, kodek audio/video VP9 i kilkanaście propozycji Steam Machines od wielu uznanych producentów.

W skrócie

Po wielu opóźnieniach ukazało się nowe wydanie dystrybucji Fedora. Wersja 20. oferuje zaktualizowane repozytoria oprogramowania, dwa nowe środowiska graficzne (Cinnamon i Enlightenment) oraz terminalową wersję Network Managera. Największą nowością jest oficjalne wsparcie dla architektury ARMv7. Posiadaczy dwóch dysków twardych (HDD i SSD) ucieszy możliwość wydzielenia na dysku SSD specjalnej partycji na cache dla tradycyjnego, talerzowego twardziela. Z punktu widzenia użytkownika taka konfiguracja jest identyczna z hybrydowymi dyskami, gdzie wbudowany moduł SSD wykorzystywany jest jako cache dla głównego dysku twardego.

Czy można popaść w paranoję, próbując zabezpieczyć własny komputer przed wykradaniem informacji? Można, czego dowodem jest Qubes OS. Ten system operacyjny izoluje od siebie każdy proces. Na najniższym poziomie jest maszyna wirtualna, zaś każdy program użytkownika uruchamiany jest w osobnym, wirtualnym środowisku. Pulpit bazuje na Fedorze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić na nim aplikację z dowolnego systemu operacyjnego, obsługiwanego przez monitor Xen. Izolacja idzie jednak znacznie dalej. Poszczególne usługi systemowe także są od siebie odizolowane i mają tylko absolutne minimum uprawnień – do tego stopnia, że nawet włamanie na konto roota nie da napastnikowi pełnej kontroli nad systemem.

AMD wydało nowe sterowniki do swoich kart graficznych. Wersja 13.12 to wydanie poprawkowe, eliminujące 21 błędów. Poprawiono między innymi błąd uniemożliwiający płynne działanie linuksowej wersji gry DOTA2.

Fundacja Wolnego Oprogramowania zaprezentowała pierwszy laptop, który „mogą otwarcie polecić”. Jest to tak naprawdę IBM Lenovo ThinkPad X60s z BIOS-em zastąpionym przez CoreBoot. Za 272$ użytkownik dostanie sprzęt z 2006 roku, wyposażony w 1 GB RAM-u i 60 GB dysk twardy. Dopłacając 100$ można dostać wersję z 3 GB RAM-u oraz 128 GB dyskiem SSD. „Wolność ma swoją cenę” nigdy nie brzmiało tak źle.

Najnowsza wersja oprogramowania chmurowego OwnCloud oddaje do dyspozycji użytkowników edytor dokumentów wraz z możliwością odczytu i edycji plików ODF. Poprawiono także standardowy interfejs i wydajność całego oprogramowania. Nowa zakładka „Aktywność” pozwala zobaczyć, co ostatnio robiliśmy. Dodano także możliwość przywracania przypadkowo usuniętych plików.

Dziesięcioletni plan wdrażania otwartego oprogramowania w Monachium dobiegł końca. 15 tysięcy stacji roboczych korzysta z Firefoksa, Thunderbirda i LibreOffice jako podstawowych narzędzi pracy. Na 14 tysiącach komputerów zainstalowany jest Linux. Cały program kosztował w sumie 18,7 miliona euro i pozwolił zaoszczędzić 12 milionów euro. Szczegółowy opis procesu wdrażania wraz z propozycjami dla innych wdrażających można przeczytać tutaj.

Wydano nową wersję cyfrowej ciemni Darktable. W wersji 1.4 fotografowie otrzymali możliwość tworzenia skryptów na silniku LUA, nowe maski, wsparcie dla formatu WebP, poprawki wydajności i wiele innych.

Najnowszą odsłonę GNU Octave (środowisko obliczeń matematycznych), o numerze 3.8, wyposażono w graficzny interfejs użytkownika.

Gry z serii Cities in Motion zostaną wydane na Linuksa.

Korekta: Ionash


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 115. Wydanie noworoczne.