Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal wydane! 78


Ubuntu 12.10 Mam przyjemność ogłosić, że najnowsze i najlepsze wydanie Ubuntu właśnie zostało udostępnione do pobrania w stabilnej wersji. Ubuntu 12.10 (bo o nim mowa) nosi nazwę kodową Quantal Quetzal, co na język polski można przetłumaczyć jako Kwantowy Pharomachrus. W wydaniu tym skupiono się przede wszystkim na jakości. Nie zapomniano jednak o aktualizacji całego najlepszego oprogramowania w świecie opensource do najnowszych wersji. Ogrom nowości wprowadzonych do tego systemu operacyjnego postaram się wymienić w poniższym artykule.

Na pierwszy rzut oka

Po uruchomieniu systemu przywita nas środowisko Unity w swojej najnowszej odsłonie 6.8, która ma zażegnać przynajmniej części problemów z wydajnością. Najważniejszą widoczną zmianą jest możliwość przeszukiwania płatnych treści po kliknięciu przycisku „Dash”. Tak więc, jak się okaże, że np. nie posiadamy poszukiwanej piosenki na dysku, to będziemy mieli okazję od razu nabyć pożądany album. Dodatkowo Unity może zostać uruchomione na komputerze bez akceleracji sprzętowej (dzięki llvmpipe). Compiz został przeportowany na OpenGL ES, dzięki czemu to środowisko graficzne działa też na komputerach opartych o architekturę ARM. Te osiągnięcia likwidują potrzebę istnienia Unity2D, które z tego powodu zostało usunięte z Ubuntu 12.10 i nie może być już więcej zainstalowane. Do pracy na dokumentach zostaliśmy wyposażeni w pakiet LibreOffice 3.6, a do edycji grafiki rastrowej w GIMP 2.8 posiadającego wytęskniony tryb pracy w jednym oknie. Oprogramowanie z projektu GNOME zostało zaktualizowane do wydania 3.6. Nie dotyczy to Nautilusa, który z powodu kontrowersyjnych zmian pozostawiono w trochę starszej wersji. Tradycyjnie domyślną przeglądarką internetową jest Firefox w najnowszej odsłonie, a klientem poczty Thunderbird.

Ubuntu 12.10

Pod maską

System zbudowany jest na jądrze Linux 3.5, które dostarcza najnowsze usprawnienia i sterowniki. Zdecydowano się też na usunięcie z Ubuntu 32 bitowych kerneli non-PAE, co uniemożliwia zainstalowanie systemu na bardzo starych procesorach (PAE wprowadzono w 1995 roku) i niektórych Pentium M (2003 rok). Program rozruchowy GRUB zaktualizowano do finalnej wersji 2.00. Jako kompilator w tym systemie domyślnie używany jest GCC w wersji 4.7. Postawiono też kilka kolejnych kroków w procesie migracji z interpretera Python 2 na Python 3. Stos graficzny opiera się o X-Server 1.13, który między innymi w znaczący sposób ułatwia obsługę hybrydowych układów graficznych. Akceleracja 3D w otwartych sterownikach zaimplementowana jest przez Mesa 9.0, zapewniając wsparcie OpenGL 3.1 dla nowych układów Intela oraz wnosząc szereg innych nowości. Ubuntu pogłębia też swoją integrację z architekturą ARM, która staje się coraz bardziej obiecująca.

Odmiany

Cała rodzina Ubuntu jest gotowa do waszej dyspozycji. Kubuntu przychodzi ze środowiskiem KDE 4.9, Xubuntu z XFCE 4.10, a Lubuntu z LXDE 0.5.
http://kubuntu.org
http://xubuntu.org
http://lubuntu.net

Pobieranie

Tym razem Ubuntu nie zmieści się na płycie CD. Pobrany obraz trzeba więc nagrać albo na płytę DVD, albo na pendrivie.

Obrazy ISO:

Ubuntu 12.10 32bit
Ubuntu 12.10 64bit

Torrenty:

Ubuntu 12.10 32bit
Ubuntu 12.10 64bit


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

78 komentarzy do “Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal wydane!

  • dareczek

    „najnowsze i najlepsze wydanie Ubuntu”
    Najnowsze i owszem, ale czy najlepsze to tego nie wiem, ale małą „płomienna wymianę uprzejmości” można na ten temat przeprowadzić

  • Jusko

    [quote comment=”51185″]a brawsero dalej nie potrafi nagrywać płyt na niektórych nagrywarkach? czy już to naparwiono?[/quote]

    Zapytaj twórców Brasero 🙂

    Ja się wstrzymam, ale chyba zaktualizuję na służbowej maszynie z 12.04. Moje Ubuntu służbowe umiera – wystarczy odpalić program i często zawieszą się tak, że nawet ich killowanie nie pomoże zlikwidować procesu :-/ Nie uwierzyłbym, ale… sam tak mam 🙂 Zawieszony proces rozrasta się i uniemożliwia płynne działanie systemu. Co dzień Ubuntu wita mnie też komunikatem o wewnętrznym błędzie 🙂 Oby 12.04 wytrzymał aktualizację do wydania i się poprawił jakością 😛

  • marcin

    @artur
    pod Vistą miałem ten problem,
    nie wyraziłem się wystarczająco konkretnie, sorry

    „Poniżej można pobrać wersje rozwojowe następnego wydania LIbreOffice w celach testowych. Te wersje, nie są przeznaczone do ogólnego użytku.”

    3.6.3
    3.6.2

    Do nie dawna nie były testowe pod windows 🙂

  • jaca77

    poczekam na wersje PL spolszczona i poprawiona.Mam obecnie wersje 12.04 ale nie jestem z niej bardzo zadowolony.Nie wszystko mi chodzi w moim MSI jak trzeba.Np karta WI FI nie widzi pelnego sygnalu mimo ze mam do nadajnika metr moze poltora.Kiedy zejde na dol do kuchni to sygnal zanika.Na windzie7 bez problemu wszystko dziala.Mam nadzieje ze w nowej wersji to poprawiono.

  • blankfield

    [quote comment=”51201″]Czy ktoś wie o co chodzi z libre office. Miałem 3.6.0 zaktualizowałem do 3.6.1 a potem do 3.6.2 i nie mogłem otworzyć dokumentu. Teraz zainstalowałem znów 3.6.0. Ale na stronie internetowej http://pl.libreoffice.org/pobieranie/ jest wersja 3.5.7 ? Coś napsuli w pakiecie i jaka wersja jest w nowym Ubuntu?[/quote]

    Sam tak mam pisałem pracę mgr i po aktualizacji działy się cyrki między innymi podczas edycji obiektu OLE wywalało cały program. Libre office pomimo tego że uważam za dobrą alternatywę to jednak nie nadaje się do poważnych zastosowań.

  • marcin

    @blankfield

    Z doświadczenia wiem, że libre/open office jest bardziej przyjazny użytkownikowi tzn. akceptuje błędy w arkuszu kalkulacyjnym, gdzie wczytany dokument do excella wywala w tych komórkach error i trzeba szukać błędu aby zaczął liczyć 🙂

  • dextras

    @blankfield
    Tylko wtrącę: najlepszy do pisania prac magisterskich jest po prostu Latex. Najszybciej się pisze i dokument zawsze wygląda ładnie. Libre/Open i MS Office są moim zdaniem do pisania szybkich dokumentów, które nie wymagają przejrzystej struktury.

  • hins

    Co jest nie tak z otwartymi sterownikami Nvidia, poniewaz po zainstalowaniu caly czas migotal mi ekran i prawie nie dalo sie pracowac. Dopiero jak zainstalowalem wlasnosciowy sterownik, problem sie rozwiazal. Obecnie nie jestem zadowolony. Na moim laptopie mam wrazenie ze 12.10 jest wolniejsza niz 12.04, ale zobaczymy jak bedzie dalej. Coraz bardziej mysle zeby przejsc na Lubuntu, bo na mocnych komputerach jest badzo szybki.

  • admo

    Nie wiedziałem, że kiedyś to napiszę, ale na moim netbooku Windows 7 działa o wiele szybciej niż każde kolejne wydanie Ubuntu. Najpierw hud-service pożerał 100% procka przy np. próbie połączenia z siecią WiFi (oczekiwanie na hasło:O), teraz compiz przy ruszaniu kursorem zabiera 30%, do tego unity… bateria trzyma o połowę krócej niż na Windowsie. Regresja postępuje:/

    Po aktualizacji do 12.10, pierwszy raz od 5 lat uruchomiłem Windowsa z nieprzymuszonej woli żeby normalnie pracować:(.

    Jakieś propozycje jak poprawić sytuacje? Instalacja GNOME Classic?

  • saygon

    [quote comment=”51210″]Czy jak zaktualizuję z 12.04 do 12.10 to utracę dane z dysku? Mam tam mnóstwo dokumentów i nie wiem, czy ugrade’ować, czy dać spokój. Help :([/quote]

    Spokojnie, Twoje dokumentu pozostaną na swoim miejscu 🙂

  • destiriser

    U mnie bootowanie trwa wyraźnie dłużej, a czas pomiędzy zalogowaniem się na konto (zatwierdzeniem hasła) a pokazaniem czegokolwiek poza pulpitem jest bardzo długi (wcześniej sekundka), wiecie co to może powodować?
    Jest też plus: system działa wyraźnie szybciej, np. „panel główny” po kliknięciu pojawia się po ułamku sekundy, kiedyś czasami czekałem nawet kilka sekund.

    Ładne delikatne usprawnienia graficzne, GUI jest jeszcze bardziej wymuskane 🙂

    Tak czy siak jest zdecydowanie lepiej!

  • tomplamka

    Odradzam aktualizowanie do 12.10
    Przedwczoraj to zrobiłem i cały system szlag trafił. Konkretnie to po zalogowaniu pokazuje się jedynie pulpit z ikonami. Brak panelu bocznego i górnego, przez co praktycznie nie da się korzystać z systemu. Nawet nie da się go zamknąć lub wylogować. Dodatkowo kursor nie reaguje na dwuklik. Przykładowo nie da się normalnie otworzyć pliku/folderu. W odtwarzaczu muzyki nie można wybrać utworu itp. Do tego nie można ustawić rozdzielczości ekranu większej niż 1024×768. Jak przyklei się okienko do boku to automatycznie łapie zwiechę na ok 5 min i wysypuje się compiz.
    Instalacja sterowników do grafiki nic nie daje. Resety Unity i compiz też nic. Nawet jak sobie doinstalujecie gnome-shell to i tak pozostają jaja z kursorem i rozdzielczością.
    Może jakieś rozwiązanie tych problemów jest, ale czy o to chodzi by użytkownik po aktualizacji spędził czas na grzebaniu po necie i użeraniu się z terminalem??

  • h1To

    A ja jestem w kocu zadowolony od wersji 6.10 przy większy aktualizacjach testuje ubuntu – czy odpowiada moim wymaganiom – teraz nadszedł ten moment. Może sobie coś wmawiam bo głównie nie bylem zadowolony z gorszego w moim odczuciu dźwięku w słuchawkach (CAL!) w porównaniu z win7 (Asus Xonar ST) mimo ze linux nie ma możliwości obsługi HD Headphone to jednak od 12.10 da się słuchać FLAC-ów 🙂

  • Marek

    [quote comment=”51210″]Czy jak zaktualizuję z 12.04 do 12.10 to utracę dane z dysku? Mam tam mnóstwo dokumentów i nie wiem, czy ugrade’ować, czy dać spokój. Help :([/quote]

    Nic nie stracisz wszystko zostanie zachowane. To nie windows 😉

  • klakier

    Jeśli mamy nVidia Optimus (integra Intela + GeForce) to przed instalacją bumblebee trzeba najpierw doinstalować build-essential oraz linux-headers-generic. W przeciwnym wypadku podczas instalacji bumblebee, instalacja sterownika nVidii zesra się po cichu nie wywalając błędów a potem GeForce nie będzie chciał działać.

    Poza tym problemem jak dotąd działa fantastycznie!

  • od 12.04

    Ubuntu posiadam od wersji 12.04. Zawsze instaluje najnowsze wydania i pomijając moje spostrzeżenie że z kolejnymi nowszymi wydaniami jest tylko gorzej to zauważyłem że wersje z października są w moim odczuciu bardzo niestabilne. Po trzech zawieszeniach w ciągu godziny wersji 12.10 właśnie przed chwilą z powrotem zainstalowałem wersję 12.04.
    Szkoda i żal.

  • crazykoko

    [quote comment=”51194″][quote comment=”51185″]a brawsero dalej nie potrafi nagrywać płyt na niektórych nagrywarkach? czy już to naparwiono?[/quote]

    Zapytaj twórców Brasero 🙂

    Ja się wstrzymam, ale chyba zaktualizuję na służbowej maszynie z 12.04. Moje Ubuntu służbowe umiera – wystarczy odpalić program i często zawieszą się tak, że nawet ich killowanie nie pomoże zlikwidować procesu :-/ Nie uwierzyłbym, ale… sam tak mam 🙂 Zawieszony proces rozrasta się i uniemożliwia płynne działanie systemu. Co dzień Ubuntu wita mnie też komunikatem o wewnętrznym błędzie 🙂 Oby 12.04 wytrzymał aktualizację do wydania i się poprawił jakością :P[/quote]

    Mam to samo, Ubuntu i Lubuntu cały czas wywala błędy systemowe. Poza tym potrafi zawisnąć na najprostszych czynnościach i pomaga tylko reset. Pada mit o stabilności systemu 🙂

  • mr_x

    „Oprogramowanie z projektu GNOME zostało zaktualizowane do wydania 3.6. Nie dotyczy to Nautilusa, który z powodu kontrowersyjnych zmian pozostawiono w trochę starszej wersji.”

    To znaczy o jakie kontrowersje z Nautilusem chodzi?

  • amator

    [quote comment=”51242″]Upgrade z 12.04 na 12.10 bez problemu choć trwało to razem ze 3 godziny.codzi minimalnie wolniej niż 12.04 ,ale poza tym wszystko OK.Warto[/quote]
    W jaki sposób zaktualizowaleś?? od niedawna mam Ubuntu w wersji 12.04 wiem , ze aktualizacje odbywaja sie automatycznie ale jeszcze system nie zaktualizowal sie

  • ęąźćżó

    Dopóki starczy sił i komputer pozwoli się uruchomić, trwał będę przy „nie do zajechania” Ubuntu 10.04LTS. Jeśli nic się nie zmieni to następne co mam na oku będzie MINT, lub wypróbuję bezkompromisowego zupełnie wolnościowego systemu używanego przez Stallmana czyli gNewSense.

  • krakós

    To niesamowite jak bardzo niedorobiony może być system, który jest „wydawany”. Apgrejduję sobie 12.04, moja instalacja jest mało wybuzerowana, raptem jedno dodatkowe repozytorium. Komputer pod względem technicznym też standardowy. Stacjonarny, procesor Intel, chipset intela, grafika ATI Radeon. Dyski w biosowych rajdzie (dmraid). Standard.

    Aktualizacja idzie i nagle pierwszy zonk — znikają obramówki okien. Po chwili aktualizacja gruba — wyświetla problemy ze znalezieniem dysków (WTF!?).

    I na tym koniec. Kolejny już raz aktualizacja Ubuntu oznaczała pozbawienie dostępu do komputera na kilka godzin. I brandzlowanie się ze ściąganiem obrazu, bootowaniem, chrootowaniem.

    Co ciekawe, w Debianie wszystko działa. A niby Ubuntu oparte jest na Debianie.

    To niesamowite, że coś, czego ja bym się wstydził wydać jako betę, inni wydają jako pełnoprawne oprogramowanie. Cyrk.

  • Lasoty

    U mnie unity się wysypuje po zainstalowaniu sterowników do karty NVidia 6 series. Sterowników ze strony producenta w ogóle nie da się zainstalować, natomiast te w repo działają jak wyżej. Niestety byłem zmuszony do powrotu na 12.04. A szkoda, bo fajnie wyglądało.

  • Kolos28

    A ja jestem bardzo zadowolony z nowego Ubuntu a jedyny bug jaki znalazłem to sam instalator który podczas instalacji systemu usuwa pakiety potrzebne do instalacji sterowników własnościowych ale wystarczy je dograć i wszystko pięknie śmiga. Na forum wszystko jest opisane co i jak trzeba dograć 😉

  • FreeFun

    [quote comment=”51230″]A ja jestem w kocu zadowolony od wersji 6.10 przy większy aktualizacjach testuje ubuntu – czy odpowiada moim wymaganiom – teraz nadszedł ten moment. Może sobie coś wmawiam bo głównie nie bylem zadowolony z gorszego w moim odczuciu dźwięku w słuchawkach (CAL!) w porównaniu z win7 (Asus Xonar ST) mimo ze linux nie ma możliwości obsługi HD Headphone to jednak od 12.10 da się słuchać FLAC-ów :)[/quote]

    Flac-ów kolego w Ubuntu mogłeś słuchać od wersji 6.10 ,którą znasz podobno , więc nie opowiadaj głupot,
    w przypadku kiedy nie wiesz o czym mówisz.Pozdrawiam

  • destiriser

    @kylexy, wyszukaj w dashu (panelu głównym) programu źródła oprogramowania i masz w nim belkę dodatkowe sterowniki.

    @FreeFun, kolega h1To mówi o jakości dźwięku, a nie obsłudze formatu flac. Mówi o subiektywnym odczuciu lepszej jakości dźwięku na windowsie niż ubuntu, różnica może być powodowana przez inne sterowniki.

  • roland

    Aktualizację z 12.04 do 12.10 połączyłem z aktualizacją biosu oraz małymi zmianami w układzie partycji. Zacząłem od zrobienia obrazu dysku systemowego. Moja płyta ma UEFI i po aktualizacji biosu system przestał się odpalać. Wygrzebałem rozwiązanie i po godzinie system już wstawał. Aktualizacja systemu przebiegła bez przeszkód, jedyne różnice jakie zauważyłem to:
    +Udostępnianie pulpitu (Vino VNC) nareszcie działa. W 12.04 musiałem logować się na Ubuntu 2D.
    -aMule 2.3.1 crashuje się co kilkanaście godzin. Jeśli w ciągu kilkukilkunastu dni nie znajdę rozwiązania to wracam z obrazu do 12.04.
    Podsumowując: w przyszłości nie będę aktualizował się w momencie wydania, poczekam np. miesiąc aż ewentualne niedociągnięcia zostaną usunięte no i obowiązkowo przed aktualizacją zrobię obraz dysku systemowego.

  • Melisa

    [quote comment=”51225″]Nie wiedziałem, że kiedyś to napiszę, ale na moim netbooku Windows 7 działa o wiele szybciej niż każde kolejne wydanie Ubuntu. Najpierw hud-service pożerał 100% procka przy np. próbie połączenia z siecią WiFi (oczekiwanie na hasło:O), teraz compiz przy ruszaniu kursorem zabiera 30%, do tego unity… bateria trzyma o połowę krócej niż na Windowsie. Regresja postępuje:/

    Po aktualizacji do 12.10, pierwszy raz od 5 lat uruchomiłem Windowsa z nieprzymuszonej woli żeby normalnie pracować:(.

    Jakieś propozycje jak poprawić sytuacje? Instalacja GNOME Classic?[/quote]

    O dziwo CINNAMON jest bardzo szybki, przynajmniej mając porównanie z Unity. Więc możesz też spróbować jego, chyba że nie masz nic do GNOME-shell jako takiego i chcesz się niem pobawić, też jest znacznie lepiej niż unity (przynajmniej u mnie). Ewentualnie jest też fork gnome2 – MATE, ale szczerze mówiąc nie wiem jak to działa. Nie wiem też czy instalacja GNOME classic jako takiego jest jeszcze realna, jeśli chodzi o zgodność z systemem, chyba żeby właśnie MATE.

  • Melisa

    [quote comment=”51278″]U mnie unity się wysypuje po zainstalowaniu sterowników do karty NVidia 6 series. Sterowników ze strony producenta w ogóle nie da się zainstalować, natomiast te w repo działają jak wyżej. Niestety byłem zmuszony do powrotu na 12.04. A szkoda, bo fajnie wyglądało.[/quote]

    Moja NVidia GForce 6150SE nForce430 zbojkotowała Unity jako takie. Ze sterownikami własnościowymi Unity nawet sę nie uruchomi, a z nouveau komputer zawiesza się co jakiś czas na amen…

    Problem nie występuje na sesji CINNAMON, którego to sobie doinstalowałam (znając go juz z minta) kiedy zaczęły się problemy. Tylko trochę szkoda, bo system chodzi na nim na prawdę ładnie, a z unity… jak widać nie…

  • wilkunek

    [quote comment=”51229″]Odradzam aktualizowanie do 12.10
    Przedwczoraj to zrobiłem i cały system szlag trafił. Konkretnie to po zalogowaniu pokazuje się jedynie pulpit z ikonami. Brak panelu bocznego i górnego, przez co praktycznie nie da się korzystać z systemu. Nawet nie da się go zamknąć lub wylogować. Dodatkowo kursor nie reaguje na dwuklik. Przykładowo nie da się normalnie otworzyć pliku/folderu. W odtwarzaczu muzyki nie można wybrać utworu itp. Do tego nie można ustawić rozdzielczości ekranu większej niż 1024×768. Jak przyklei się okienko do boku to automatycznie łapie zwiechę na ok 5 min i wysypuje się compiz.
    Instalacja sterowników do grafiki nic nie daje. Resety Unity i compiz też nic. Nawet jak sobie doinstalujecie gnome-shell to i tak pozostają jaja z kursorem i rozdzielczością.
    Może jakieś rozwiązanie tych problemów jest, ale czy o to chodzi by użytkownik po aktualizacji spędził czas na grzebaniu po necie i użeraniu się z terminalem??[/quote]

    Sterowniki karty graficznej. Przerabiałem to.

  • h1To

    [quote comment=”51284″][quote comment=”51230″]A ja jestem w kocu zadowolony od wersji 6.10 przy większy aktualizacjach testuje ubuntu – czy odpowiada moim wymaganiom – teraz nadszedł ten moment. Może sobie coś wmawiam bo głównie nie bylem zadowolony z gorszego w moim odczuciu dźwięku w słuchawkach (CAL!) w porównaniu z win7 (Asus Xonar ST) mimo ze linux nie ma możliwości obsługi HD Headphone to jednak od 12.10 da się słuchać FLAC-ów :)[/quote]

    Flac-ów kolego w Ubuntu mogłeś słuchać od wersji 6.10 ,którą znasz podobno , więc nie opowiadaj głupot,
    w przypadku kiedy nie wiesz o czym mówisz.Pozdrawiam[/quote]

    Czytaj ze zrozumieniem człowieku bo sie ośmieszasz, czy ja napisałem ze w końcu można słuchać FLAC-ow ? nie! pisałem ze w końcu dźwięk w linuxie jest porównywalny z Windowsem, tyle ze nie wiem czy sobie to wmawiam czy rzeczywiście coś w tym temacie poprawili.

  • nexpron

    Panie i Panowie.

    Dobrze się wstrzymajcie z upgradem na działającej już dystrybucji. U mnie była aktualizacja z 12.04, postawione na softwareowej macierzy raid1. 5 godzin przerwy. Potem restart, by okazało się, że system nie wstaje, nie pokazuje się okno logowania. Chyba czas przesiąść się na CentOS, albo inną dystrybucję.

  • biblok

    Chciałem jeszcze dodać, że podczas włączania zamiast okna ładowania systemu jak w LTS pokazują się jakby to nazwać- procesy ładowania systemu i trwa to dłużej niż w 12.04, to samo jest jak chcę wyłączyć kompa. Wersja 12.04 wydaje mi się, że była szybsza i bardziej stabilna. Przynajmniej ja nie miałem wcześniej problemów a teraz zaczynają pojawiać się niestety.

  • Pikus

    Nie polecam ubuntu 12,10 błąd na błędzie zaczynałem od ubuntu 11.04 a moim zdanie ubuntu 11,10 było najlepsze jak do tej pory teraz skasowałem ubuntu powracając do win 7 🙂 a i dla czego ubuntu nie działa hd jak podłącze do tv na hd to nie działa

  • hoshin

    ostatnie ubuntu jakie używałem to 10.04. Zainstalowałem z ciekawości 12.10 ale jakoś mnie nie zachwyca. Można całe to unity wywalić i coś lżejszego zainstalować? Może dam mu jeszcze szanse ale jakieś takie to dziwne. Myślę czy by ma inną dystrybucje się nie przesiąść ale na ubuntu mi odpowiada spore zaplecze jak np. to forum gdzie można w razie czego pomoc znaleźć.

  • arkadiusz

    Czy jest już możliwość poprawnego zainstalowania sterowników do GF8600GT M? We wcześniejszych wersjach nie powiodło mi się to, a próbowałem na wiele sposobów.

  • nowylepszyszatan

    Póki co nie polecam. W ciągu tygodnia od instalacji system cztery razy zwiesił się całkowicie, kilka razy padł compiz lub x-server (przy okazji instalacji sterowników do grafiki), nie mówiąc już o mniejszych aplikacjach które wywabiają się co chwila bez wyraźnego powodu. To chyba najmniej stabilny Linux z jakim miałem do czynienia.
    Dopóki nie pojawią się jakieś sensowne aktualizacje to chyba warto poczekać na innym systemie.

  • kaktus..

    Mi po upgrade z 12.04 do 12.10 system się wysypał.. działał owszem ale jak obierał aktualizacje to nie wiedział do czego je „wsadzić” . Nie dało się zainstalować żadnych pakietów .. Postawiłem na nowo i w miare jest ok .. czasem jakiś krytyczny błąd mi wyskakuje.

  • skot

    A ja osobiście nie lubię tych nowych Ubuntu. Zacząłem od 10.10 a na 12.10 skończę. Jutro instaluję mint’a. Jakoś to „cudowne” Unity mnie nie przekonuje.

  • olo

    Niestety wywala błąd instalatora przy próbie instalacji na dysku przenośnym USB. Próbowałem zarówno na wersji 32 jak i 64 bitowej. To już chyba tradycja, że system wydany w październiku jest niedopracowany. Te kwietniowe są lepsze. Wróciłem do wersji 12.04.

  • fix

    niestety Cannonical od jakiegoś czasu sabotuje czyli psuje system. Unity to tragedia, coś co wyróżnia obecne Ubuntu i coś co odpycha nowych jak i starych użytkowników. Lepiej pujść w stronę czegoś sprawdzonego od lat czyli systemu na bazie którego oparto Ubuntu czyli Debiana. Gnome2, stabilność, wydajność, bez zasranego Unity…

  • stworek

    Niestety, gro przedmówców ma takie same wrażenia od dystrybucji 10.10 czyli coś komuś w główce się pomieszało. System od 11.04 nie stabilny, wolny, bardzo wymagający jeśli chodzi o zasoby komputera – Vista do pięt mu nie sięga. Szkoda czasu na testowanie, jak i transferu na ściąganie. Unity to najbardziej irytujące środowisko z jakim się zetknąłem a więc czas Ubuntu minął, ktoś chyba zachłysnął się sukcesem poprzednich wersji 10. Szkoda pisać…

  • ziolopex

    Wczoraj zainstalowałem ubuntu 12.10 na moim laptopie Lenovo s10-3 i nie chce się wyłączyć system dodam jeszcze ze jestem zielony z Linuxa proszę o pomoc na maila
    z góry dziękuję

  • szuwaru

    najlepsze wydanie ubuntu według mnie wszystko działa jak nalezy co chce to instaluje
    własnie zaraz wracam z 14.04 na 12.10 a to zetroche wolniejsze od windosa 7 to mi to zwisa
    pozdrawiam linuxowców