Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 67 2


Wieści ze świata Open Source: 25 września – 1 października 2012

Zgodnie z przewidywaniami, po siódmej wersji kandydującej, Linus Torvalds wydał dzisiaj ukończoną wersję kernela 3.6. Nowe wydanie jest całkiem ciekawe dla zwykłego użytkownika. Przeważnie nowe kernele obfitują w rzeczy odległe domowemu zastosowaniu. Fakt, że system plików ext4 przechowuje teraz metadane w i-węzłach zamiast w plikach raczej nie dotyczy domowego użytkownika. Ale już obsługa trybu hybrid-sleep, czy bardziej losowe generowanie liczb losowych już powinno.

Linux 3.6

Kernel 3.6 umożliwia usypianie komputera z jednoczesną hibernacją (hybrid sleep). W konkurencyjnych systemach jest to już dostępne od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz zawitało do Linuksa. W skrócie polega to na tym, że kernel przeprowadza proces hibernacji i usypiania jednocześnie. Dzięki temu jeżeli zabraknie prądu uśpionemu komputerowi (co skutkuje wymazaniem zawartości RAM), to dane nie zostaną utracone. Przy rozruchu zostaną wykorzystane dane z dysku twardego – komputer zostanie wybudzony z hibernacji. Wszystko kosztem znacznie dłuższego usypiania – komputer musi także przeprowadzić hibernację.

Poprawiono obsługę stanów zasilania procesorów Intel Ivy Bridge. Nowe narzędzie, turbostat, umożliwia lepszą analizę aktualnych stanów procesora – turbo i uśpienie.

Deweloperzy poprawili nieco metodę generowania losowych danych dla wirtualnych urządzeń /dev/random oraz /dev/urandom, tak aby algorytm uwzględniał też wcześniej niewykorzystywane źródła entropii. A skoro mowa o bezpieczeństwie – nowy kernel może teraz domyślnie ignorować łącza do plików (zarówno twarde jak i miękkie dowiązania), jeżeli znajdują się one w katalogu z bitem „lepkości” (sticky) katalogu. Takim katalogiem domyślnie jest /tmp/ i włamywacze wykorzystywali takie dowiązania (jeżeli prowadziły gdzieś poza ten katalog) do rozszerzania swoich uprawnień na źle zabezpieczonych systemach.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu zaktualizowano zestaw narzędzi util-linux – zestaw programów instalowanych w systemie wraz z kernelem (np. dmesg, fdisk, kill, mount, su). Program lslk (wyświetla pliki zablokowane przez programy) został zastąpiony poleceniem lslocks. Stara wersja nie była aktualizowana od 2001r. i zawierała sporo błędów.

Sterowniki:

  1. Realtek – dodano obsługę chipów RTL8168G oraz RTL8106E.
  2. Ralink – dodano obsługę chipów RF5360, RT5392 i  RT3290 oraz RTL2832 DVB-T demodulator wykorzystywany w wielu tunerach DVB.
  3. Sterowniki do kart graficznych – zarówno radeon jak i nouveau dostały pakiet zmian umożliwiający im współdziałanie z hybrydowymi układami graficznymi. Nie oznacza to, że ta technologia zacznie działać po instalacji nowego kernela. Zmiana w kodzie tych sterowników umożliwia innym programistom (głównie X.org) uruchomienie danym sterownikiem karty graficznej po wymianie. Jak już będzie to działać.
  4. Radeon – nowa wersja tego sterownika obsługuje karty Radeon HD modele od 7750 do 7970. Nowy sterownik będzie też ustawiał (w miarę możliwości) najszybsze tryby transferu na szynach PCI 2.0.
  5. ALSA – w najnowszym kernelu uwzględniono sterowniki ALSA w najnowszej wersji 1.0.26.
  6. Hplip – nowe sterowniki dla drukarek DeskJet 3510, 3511, 3512; DeskJet Ink Advantage 3515, 3516, 6525; Photosmart 6525, 7520, 7525.
  7. Lenovo – nowy sterownik dla klawiatur ThinkPad USB.
  8. Sterowniki dla laptopów Lenovo IdeaPad Z570, Samsung R40 i R41, ASUS K53E i U41SV, Acer 1810TZ, AOD260.
  9. Poprawiono obsługę wyświetlaczy Retina oraz rozwiązano problemy z bootowaniem najnowszych laptopów firmy Apple.

Źródła:
LKML.org – informacje o wydaniu
h-online.com (1, 2, 3, 4, 5, 6)
alsa-project.org – informacje o wydaniu 1.0.26
hplip (informacje o wydaniu) 3.12.9

W skrócie

Pojawiła się wersja beta2 kolejnego wydania Ubuntu – 12.10 Quantal Quetzal. Zmian w porównaniu z beta1 jest sporo, ale są głównie kosmetyczne. Po protestach użytkowników zmieniono koncepcję przeszukiwania sklepu Amazon (odsyłam do poprzedniego wydania Poniedzielnika) – teraz będzie to opcjonalne.
Znamy też już terminarz wydawniczy kolejnego wydania Ubuntu. 13.04 ukaże się 25 kwietnia 2013 roku.

Wortal Histmag.org rozpoczął udostępnianie swoich zasobów na otwartej licencji (CC – BY – CA 3.0).

Wydano wersję 3.3 popularnego języka skryptowego Python.

Wydano czternastą wersję jednej z najstarszych dystrybucji Linuksa – Slackware.

Wydano wersję 1.0 popularnych bibliotek multimedialnych ffmpeg oraz Gstreamer.

Fundacja Blender wypuściła nowy film demonstrującą możliwości ich narzędzia do animacji trójwymiarowej.

Pojawiło się stabilne wydanie GNOME 3.6, z mocno wykastrowanym menadżerem plików.

Nowe zamknięte sterowniki: AMD Catalyst 12.9 beta (nie opublikowano changeloga) oraz Nvidia 304.51 (obsługa kart GTX 660, 650, 645M, 670MX i  675MX, bardzo dużo bugfixów).

Do Humble Indie Bundle 6 dodano cztery gry: Wizorg, BIT.TRIP RUNNER, Gratuitous Space Battles i Jamestown.

Ruszyły zamknięte beta-testy platformy Steam dla Linuxa.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 67

  • m4tx

    [quote post=”18224″]Ruszyły zamknięte beta-testy platformy Steam dla Linuxa.[/quote]
    Z tego co wiem, to nie ruszyły 🙂 W podlinkowanym wpisie dość często mamy słowo „will” o wiadomym znaczeniu, no i nawet jeden z komentarzy mówi, że wszyscy betatesterzy nie zostali jeszcze wybrani.

  • Drunkula

    Cholerka… jakby zamiast podlinkowanych newsów były artykuły (albo chociaż luźne tłumaczenia) czytelni ubuntu…

    Wiem, marzenia ściętej głowy – skoro mi zależy to mogę sam tłumaczyć, ale to błędne koło – czasami nie rozumiem o czym się pisze, więc chcę doczytać, a tam po anglikańsku (na ile znam anglikański windowsowy, to nie zawsze rozumiem linuxowy, niestety) i tak w koło Macieju.