Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 61 4


Wieści ze świata Open Source: 14 – 20 sierpnia 2012

Ten tydzień nie był aż tak nudny jak kilka poprzednich. Nie trafiło się nic WIELKIEGO, ale mamy sporo drobnych i przyjemnych rzeczy. Deweloperzy LibreOffice biorą się w końcu za „trudne” błędy, z kolei Calligra Suite dodaje nowe narzędzie do swojego zestawu. Głosowanie w Ubuntu App Showdown trwa, w samym zaś konkursie pojawiło się sporo ciekawych aplikacji, w tym dwie (przynajmniej o tych wiem) z Polski: Smartshine Photo oraz Qtiko

Zmiany w Unity w nadchodzącym Ubuntu 12.10

Z repozytoriów wypadło Unity 2D. Ten projekt miał działać jako sesja zapasowa dla komputera nie mogącego uruchomić (z tego czy innego powodu) akceleracji sprzętowej. W praktyce sprawiało to trochę kłopotów. Deweloperom, bo trzeba było pisać osoby kod dla obydwu powłok (Unity 2D i 3D) i użytkownikom, gdyż mimo wysiłku Canonical oba środowiska różniły się zachowaniem i wyglądem. Zmiana w Ubuntu Quantal polega na przerzuceniu na procesor operacji związanych z obliczeniami 3D w przypadku niemożliwości wykorzystania do tego karty graficznej. Jest to rozwiązanie znacznie mniej wydajne, ale llvmpipe jest wystarczająco szybkie aby obsłużyć Unity 3D na względnie nowym procesorze. Zmniejsza to stopień złożoności oprogramowania, użytkownikom zapewnia ładne środowisko graficzne niezależnie od tego czy mają akcelerację 3D czy też nie i (w moim odczuciu) pozbywa się trochę problematycznego Unity 2D. A jak ktoś nie lubi unity, to zawsze zainstaluje sobie jakieś inne środowisko.

Samo Unity dostało też nowego „Ficzera” – klikając w Dashu prawym przyciskiem myszy na plik lub program będziemy mogli zobaczyć jego rozszerzony podgląd. Prezentuje się to bardzo dobrze, chociaż nie jest pozbawione błędów.

W skrócie

Co prawda aplikacje Calligra są nieco mniej rozwinięte od swoich odpowiedników z pakietów Libre/Apache Office, ale nadrabiają ilością. Do tego zestawu oprogramowania trafiło niedawno coś co się nazywa Calligra Author – narządzie do pisania książek i skryptów a następnie ich publikowania w formie elektronicznej (popularny format epub)

Rusza trzecia edycja Humble Bundle for Android – zapłać ile chcesz za wieloplatformowe gry bez zabezpieczeń DRM. W zestawie znalazły się: Fieldrunners (tower defence). Beat.Trip Beat (Pong na resorach?), SpaceChem (gra logiczna), Uplink (zabawa w hakera) i Spirits (platformówka, dla tych co zapłacą powyżej średniej)

Projekt GNOME kończy właśnie 15 lat

Debian GNU/LINUX kończy 19 lat i jednocześnie porzuca GNOME jako domyślne środowisko graficzne. Na podstawowej płycie instalacyjnej (CD#1) będzie dostępne środowisko XFCE. Przyczyną tej zmiany jest niemożliwość upchnięcia podstawowego systemu oraz całego GNOME na jednym krążku CD.

Did you use open source code to save time and the virus was hidden in it? – Chyba ktoś właśnie pobił kampanię „Get the Facts” Microsoftu…

Planetary Annihilation będzie dostępne na Linuksa.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 61