Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 54 5


Wieści ze świata Open Source: 12 – 18 czerwca 2012

Canonical ma genialny pomysł na ściągnięcie deweloperów aplikacji do Ubuntu. W trzy tygodnie napisz od zera program dla Precise Pangolin i wygraj laptopa oraz smartfona. Dla nas użytkowników to świetna sprawa – aplikacje które nie wygrają i tak pozostaną w repozytoriach.

Sterowniki Nvidia

Sporo ostatnio pisałem o zamkniętych sterownikach do kart graficznych ATI/AMD. Przy okazji wydania nowej serii sterowników Nvidii przyjrzę się im nieco bardziej szczegółowo.

Nowy sterownik, oznaczony numerem 302.17 ma naprawdę długą listę zmian, jednak spora ich część odnosi się do technologii RandR. X Resize, Rotate and Reflect Extension to rozszerzenie dla X-ów, umożliwiające zmienianie właściwości ekranu w locie, bez konieczności resetowania serwera X. RandR umożliwia zmianę rozdzielczości i orientacji dla każdego ekranu z osobna, co jest szczególnie przydatne dla posiadaczy laptopów chcących podłączyć np. większy monitor albo rzutnik. Do tej pory w celu konfiguracji takich dodatkowych wyświetlaczy trzeba było grzebać w programie nvidia-settings. Wsparcie dla RandR 1.2 i 1.3 pozwala dokonywać tych zmian za pośrednictwem narzędzi systemowych (czyli różnych nakładek graficznych na polecenie xrandr). Oczywiście nowa seria sterowników ma znacznie więcej nowości, jednak większość z nich (poza bugfixami) dotyczy raczej deweloperów dystrybucji i oprogramowania niż zwyczajnych użytkowników.

Przy tej okazji warto wspomnieć o wystąpieniu Linusa Torvalds podczas Aalto Center for Entrepreneurship. Linus znany z ciętego języka obrzucił błotem Nvidię za brak jakiegokolwiek wsparcia. O ile inne firmy albo lepiej albo gorzej współpracują ze społecznością, to Nvidia została określona jako „Najgorsza firma, z którą mieliśmy do czynienia”.

Czy trochę przesadził? Z pokazaniem środkowego palca na pewno tak, ale

Utarło się, że dla wysokowydajnych kart graficznych sterowniki Nvidii są lepsze od AMD, Jednak w przeciągu ostatniego półtora roku sprawy zaczęły się trochę zmieniać. Catalysty stały się znacznie stabilniejsze i mniej problematyczne, zaś sterowniki Nvidii zaczęły sprawiać kłopoty – z ostatnich przykładów numer 295.40. Pamiętajmy, że z jednej strony dział marketingu i public relations Nvidii uparcie ignoruje Linuksa (ze sławnym „zbyt trudno napisać sterownik do karty graficznej aby uwolnienie kodu źródłowego coś pomogło” na czele), z drugiej firma bardzo mocno prze na rynek androidowych smarfonów ze swoimi układami Tegra.

W przeciwieństwie do Linusa nie uważam, że Nvidia powinna zacząć bić się w pierś i udostępnić kod źródłowy swojego sterownika. Byłoby miło, ale to ich technologia i mogą robić z nią co chcą. Jednakże po tylu latach, a w szczególności teraz kiedy Linux z roku na rok zdobywa coraz większą popularność, przydałaby się spójne i jednolite stanowisko w tej sprawie.

Źródła:
Informacje o wydaniu sterownika 302.17
Zapis wystąpienia Linusa Torvaldsa

Ubuntu App Showdown

Konkurs organizowany jest przez Canonical, Qt oraz System76 i trwa do 9 lipca 2012r. Deweloperzy w tym czasie powinni stworzyć od podstaw kompletną, działającą aplikację dla najnowszego wydania Ubuntu 12.04 Precise  Pangolin. Wartościowymi nagrodami Canonical zamierza ściągnąć nie tylko deweloperów do swojego ekosystemu, ale także wypromować wśród nich własny zestaw narzędzi: Quickly. Oczywiście użycie tego toolkita (czyli przede wszystkim Python i GTK+) nie jest wymagane, ale rekomendowane.

Nagrody:

  1. Autor najlepszej aplikacji dostanie laptop System76 Gazelle Professional oraz smartfon Nokia N9
  2. Autor drugiej najlepszej aplikacji otrzyma laptop System76 Lemur Ultra oraz smartfon Nokia N9
  3. Nagrodą za trzecie miejsce jest Nokia N9

O zwycięzcach zadecyduje jury składające się z pracowników Canonical oraz publiczne głosowanie i recenzje użytkowników zamieszczane w Centrum Oprogramowania Ubuntu.

Źródła:
Strona główna konkursu

W skrócie

Ze świata Wine: Pojawiło się stabilne wydanie 1.4.1, zwierające większość pojedynczych łatek wprowadzanych do serii 1.5.x. Znajdziemy tam tam między innymi długo wyczekiwany patch wprowadzający obsługę AcceptEx, potrzebny do działania nowego Blizzard Launchera. Wine 1.4.1 (oraz rozwojowe 1.5.6) w pełni obsługują instalację i patchowanie World of Warcraft, Starcraft2 i Diablo3 – nie trzeba kombinować z instalacją przez Windows.

Poprawkowe wydanie Firefox 13.0.1 rozwiązuje problem z Flashem 11.3 (crash w przypadku próby nagrywania strumieni video) na systemach Windows Vista i 7. Poprawiono także integrację z Hotmailem i Messengerem, a także renderowanie tekstu w języku hebrajskim.

Podczas piątej edycji Humble Indie Bundle zakupiono w sumie 598.995 zestawów gier za łączną sumę 5.105.947,73 dolarów. Średnia wpłata wynosiła 8,53$ (Windows: 7.97, Linux: 12,50$, Mac: 9,9$). Trudno będzie pobić ten wynik.

Wydano Skype 4.0 dla Linuksa. Nowa wersja przynosi poprawę jakości strumieni audio-wideo, wsparcie dla nowych modeli kamer internetowych, lepszą synchronizację chatu, możliwość prowadzenia rozmów w zakładkach oraz zmienioną oprawę graficzną (nowe ikony, emotikony, przeprojektowany widok rozmów).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 54

  • kwahoo

    Linus nie mówił o jakości sterowników, a raczej o totalnym ich braku. Pytanie zostało zadane o Nvidia Optimus (przełączanie grafik NV/Intel) a Nvidia nie wydała i nie wyda (sic!) sterownika do tego rozwiązania. Ani sterownika ani dokumentacji. I tak w Geforce w notebooku (jeśli liczyć na NV) pozostaje martwym kawałkiem krzemu.

  • Piotr

    „Canonical ma genialny pomysł na ściągnięcie deweloperów aplikacji do Ubuntu. W trzy tygodnie napisz od zera program dla Precise Pangolin.”

    3 tygodnie… trochę śmieszny termin, jeśli chce się coś porządnego. Ale przynajmniej pojawią się jakieś nowe popierdółki, z których nic nie wynika

  • PL_kolekm

    Za to mamy bumblebee, które działa w zasadzie bezproblemowo. Dodatkowo, na Windowsie Gothica 2 nie da się odpaić na karcie nVidii – choćby nie wiem co zrobić odpala sie na Intelu, ząs na Linuksie gdyby Gothic działał to nie byłoby problemu z Optimusem. Marna to pociecha, bo nie działa 🙂

  • ffatman

    @kwahoo
    1. Linus nie mówił ANI O JEDNYM ANI O DRUGIM. Mówił o polityce nVidii.
    2. Błąd rzeczowy. GeForce w notebooku nie jest martwym kawałkiem krzemu. Otwarte i społecznościowe sterowniki do technologii Optimus są i nie jest to żadna partyzantka typu reverse engineering (nVidia nie dostarczyła źródeł ale specyfikacji – tak). Innych sterów nie będzie, bo taka jest polityka nVidii (mimo strat jakich tak polityka nVidii już przyniosła).
    3. Porządny troll nie rozpuszcza FUD-u, który można sprawdzić na pierwszej stronie wyszukiwania w Google’u.

    @PL_kolekm: Gothic to jakiś program linuksowy?