Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 46 8


Wieści ze świata Open Source: 17 – 23 kwietnia 2012

Przede wszystkim chciałbym wszystkim podziękować za życzenia rychłego powrotu do zdrowia. Czuję się już znacznie lepiej.
Co słychać na świecie? Nowa edycja Humble Indie Bundle, kilka ciekawostek z ostatniego tygodnia przed wydaniem Ubuntu 12.04 oraz nowe informacje o Lightworks.

Ubuntu 12.04 na ostatniej prostej

Zgodnie z planem wydawniczym Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin ma zostać wydany za trzy dni – 26 kwietnia. Jeszcze przez mniej więcej dzień/półtora deweloperzy mogą wrzucać poprawki do finalnego wydania (w szczególności pliki z tłumaczeniami, deadline dla tych komponentów kończy się tuż przed samym wydaniem). Nie należy jednak oczekiwać  wielkich zmian – funkcjonalność została zamrożona miesiąc temu wraz z wersją beta2.

W ciągu ostatnich paru dni na kilku blogach zauważono, że Ubuntu Precise pozbawione zostało funkcji hibernacji. A konkretniej – deweloperzy wykasowali polecenie hibernacji z menu wyłączania systemu. Decyzja o tym dość kontrowersyjnym pomyśle zapadła na fali problemów z wybudzaniem różnego rodzaju sprzętu. Hibernacja (i w mniejszym stopniu zamrażanie) jest piętą achillesową Linuksa. Nie bez znaczenia jest to, że ACPI samo w sobie nie jest pozbawione błędów, zaś producenci sprzętu mają tendencję do traktowania dokumentacji ACPI raczej jako podstawki pod kawę niż standardu jakiego trzeba się trzymać.
Decyzja deweloperów Ubuntu przypomina trochę „Jak nie ruszysz g@#$% to nie będzie śmierdzieć”. Było kilka pomysłów na rozwiązanie tego problemu – głównie na zasadzie tworzenia białych/czarnych list sprzętu prawidłowo obsługiwanego lub całkowicie niedziałającego. Deweloperzy poszli na łatwiznę i uznali, że hibernacja z założenia nie działa. A jak ktoś wie, że mu działa to może łatwo przywrócić odpowiedni wpis w menu.

W sklepie firmowym Canonical pojawiło się kilka produktów związanych z nowym Ubuntu. Można już zamawiać wytłoczone płyty CD (z wersją Desktop lub Server) w cenie 5 funtów brytyjskich za pięciopak. Inną metodą zamówienia instalatora Ubuntu jest zakup pomarańczowego pendrive’a (8GB) za 14,50£. Z mniej tradycyjnych rzeczy dostępne są koszulki z pangolinem (po 10,85 funtów), plecaki z logo Ubuntu (65 funtów) oraz torby do przenoszenia laptopów (za 59,95 funtów).

Jako, że wydanie 12.04 jest już za pasem, czas pomyśleć o kolejnym, październikowym wydaniu Ubuntu. Od paru dni toczyła się dyskusja na temat jaka będzie nazwa nowego systemu – rzecz ciekawa gdyż idąc za zwyczajem tym razem oba człony nazwy powinny zaczynać się od litery Q. Nawet w języku angielskim nie ma wielu słów zaczynających się na tą literę, a Mark Shuttleworth wykorzystał chyba wszystkie w tekście omawiającym kolejne wydanie. Dzisiaj rano ogłosił ostateczną nazwę dla Ubuntu 12.10. Będzie to Quantal Quetzal.

Słowo „quantal” jest przymiotnikiem odnoszącym się do mechaniki kwantowej – tej części fizyki, która sprawia, że przeciętnym ludziom mózg się lasuje. Quetzal (Kwezal herbowy, quetzal (Pharomachrus mocinno)) to ptak zamieszkujący tereny południowego Meksyku i północnej części Ameryki Południowej. W Gwatemali, w czasach przedkolumbijskich, czczony był jako symbol piękna i wolności. Dziś widnieje na fladze i w godle tego państwa. Podstawa waluty Gwatemali wzięła nazwę od tego ptaka. Kwantowy Kwezal? Cóż, ze swojej strony życzę wszystkiego najlepszego ekipie Ubuntu.pl – w polskim alfabecie nawet nie ma litery Q.

Źródła:
Plan wydawniczy Ubuntu
Dyskusja o wyrzuceniu hibernacji
Sklep Ubuntu
Blog Marka Shutterwortha

W skrócie:

Pojawiło się nowe wydanie programu do tworzenia grafiki rastrowej Pinta. Wersja 1.2 przynosi między innymi możliwość niezależnego obracania warstw, narzędzie do automatycznego przycinania grafik (autocrop), nowe kursory dla poszczególnych narzędzi. Program będzie też wykorzystywał wiele rdzeni procesora w celu przyspieszenia generowania gradientów.

Google porzuca rozwój Picassy dla Linuksa.

Trwa akcja Humble Botanicula Debut organizowana przez znany wszystkim Humble Indie Bundle. Akcja ma na celu wypromowanie gry Botanicula – przygodówki typu point’n’click. W zestawie dołączone zostaną też gry Machinarium i Samorost 2. Każdy kto zapłaci więcej niż średnia otrzyma także Kooky i Windosil.

Piąta część przygód Indiany Jonesa będzie nosić tytuł „Indiana Jones i poszukiwacze zaginionego kodu”. Film będzie oparty na prawdziwych wydarzeniach. Właśnie odnaleziono zagubiony kod źródłowy Prince of Persia. Mowa tu o oryginalnym kodzie źródłowym, napisanym w asemblerze dla mikroprocesora MOS 6502. Prawdziwy rarytas dla koderów – archeologów.

Lightworks dla Linuksa najwyraźniej żyje. Może niekoniecznie ma się dobrze, ale na pewno żyje. Editshare, firma zajmująca się reaktywacją tej legendy programów do nieliniowej obróbki video, zaprezentowała podczas targów NABShow (National Association of Broadcasters) wersję działającą na Ubuntu 11.10. Za miesiąc ma zostać wydana wersja stabilna dla Windows (obecnie dostępne jest demo/beta) i zgodnie z zapowiedziami twórców, pracę nad wersją Linux/MacOS ruszą pełną parą.

Tydzień temu pisałem o nowy sterowniku dla kart Nvidia, łatającym dziurę w zabezpieczeniach. Okazuje się, że jego wydanie było przedwczesne: liczni użytkownicy skarżą się na problemy z tym sterownikiem – od niestabilności systemu po dziwne, niewytłumaczalne dyngsy na ekranie. Problem znany jest inżynierom i jak zapewniają – pracują już nad rozwiązaniem. Nieprawidłowości występują na kartach serii 6, 7 oraz 8800 GTS.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 46

  • cyklista

    [quote post=”17262″](…) czas pomyśleć o kolejnym, sierpniowym wydaniu Ubuntu[/quote]
    Sierpniowym, a nie październikowym???

    [quote post=”17262″]Od paru dni toczyła się dyskusja na temat jaka będzie nazwa nowego systemu – rzecz ciekawa gdyż idąc za zwyczajem tym razem oba człony nazwy muszą się zaczynać od litery Q[/quote]
    Od tej zasady było już kilka wyjątków (np. BB>DD).

  • dareczek

    No i co tu zrobić z tą nieszczęsną literką „Q”?
    Można zrobić przeskok o jedną do przodu, albo wyjątkowo użyć jeszcze raz K lub P.

  • Melisa

    Qantowy Qezal ;P oj tak będzie problem z tym polskim remiksem potem 😉 Trochę szkoda Picassy, ale za tragedie tego nie uważam. No to czekam na 12.04 dalej nie mogąc przeboleć zakończenia wsparcia dla 10.10 🙁
    Bardziej się rozwodzić nad tematami nie będę, bo znudziło mi się kopiowane i wklejane literki „i” (klawiatura się zbuntowała)

  • mario_7

    [quote comment=”50172″]No i mamy już 26.04 a ubuntu 12.04 jak nie było tak nie ma.[/quote]
    Czy widziałeś gdzieś podaną godzinę premiery? Trochę cierpliwości…

  • kelner

    Quantal – „kwantalny”?? 🙂 Przede wszystkim jest to okreslenie czegos co moze istnieć tylko w jednym z dwóch możliwych stanów. I basta. I nie musi to być 0 lub 1, działa lub nie działa – fizyka kwantowa dopuszcza istnienie stanów pośrednich jednak tu raczej chodzi o „mniej” lub „więcej” (ważne aby była różnica. Czyżby nowy ptaszek miałby być „mniej” lub „bardziej” funkcjonalny? Unity (nawet najnowsza wersja) to chyba palisada dla tego okreslenia. Ale cóż, kwestia gustu i sprawności manualnej 🙂