Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 45

Wieści ze świata Open Source: 11 – 16 kwietnia 2012

Z góry przepraszam za formułę dzisiejszego Poniedzielnika. Nie czuję się najlepiej i nie mam sił na dłuższy tekst. A szkoda, bo pojawiło się kilka ciekawych rzeczy, jak na przykład stabilna wersja Calligra App Suit.

Calligra App Suit

Kiedy myślisz „Pakiet biurowy dla Ubuntu” to zapewne łączysz to od razu z LibreOffice. Jednakże wielu osobom LO nie specjalnie przypada do gustu – czy to ze względu na interfejs, czy na dużą ociężałość. Istnieje jednak alternatywa. Calligra App Suit to następca KOffice – pakietu biurowego dla środowiska KDE. W zeszłym tygodniu wydano pierwszą stabilną wersję. W skład pakietu wchodzi całkiem pokaźna liczba programów:

 • Words – procesor tekstu
 • Sheets – arkusz kalkulacyjny
 • Stage - prezentacje
 • Flow - schematy i diagramy
 • Kexi - graficzny system zarządzania bazami danych
 • Braindump - notatki
 • Krita - grafika rastrowa
 • Karbon - grafika wektorowa
 • Plan - zarządzanie projektami

Jak widać Calligra jest nie tylko pakietem biurowym, ale także pakietem podstawowego oprogramowania graficznego. Jak zawsze jest coś za coś. Dostępne w tym oprogramowaniu funkcje są uboższe od dedykowanych programów. Z drugiej strony – czy w warunkach domowych potrzeba więcej?

Źródła
calligra.org

W skrócie

Nowa wersja delabolatory wnosi między innymi oczekiwaną przez użytkowników obsługę formatu RAW. A Jacek Popławski zarzekał się, że tego nigdy nie będzie…

Do repozytoriów Ubuntu 12.04 trafiło finalne wydanie Unity oznaczone numerem 5.10. Nowości? Niewiele – sama kosmetyka i bugfixy.

Wydano pierwszą stabilną wersję Nouveau - otwarto-źródłowego sterownika dla kart graficznych Nvidia GeForce. Dosyć długa analiza wraz z licznymi benchmarkami dostępna jest w serwisie Phoronix.com.

Zakończono wsparcie techniczne dla Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat

.

Kubuntu nie umiera. Blue Systems będzie sponsorować rozwój tego systemu po tym jak Canonical go porzuciło.

Nvidia wydała poprawioną wersję swojego sterownika. Wersja 295.40 zamyka dosyć poważną dziurę w zabezpieczeniach oraz wnosi obsługę kart graficznych GeForce GT 610 i 635M. Niestety, ten sterownik nie rozwiązuje problemów z przestawionymi kolorami we flashu na Youtube.

5 » odpowiedzi dla wpisu “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 45”


 1. 1 Mari

  w tym liczeniu można się pogubić, ale mnie się wydaje że: „od 11 do 16 kwietnia”

  Generalnie cisza ostatnio w świecie trza czekać na nowe Ubuntu 12.04 pewno się wszystko ruszy.

  Pozdrawiam i Zdrowia Życzę!

 2. 2 Migo

  Również zdrowia życzę. Krótko i zwięźle ale zawsze na czas.

 3. 3 Oskar

  Zdrowia życzę!

 4. 4 mario005_21

  Zdróweczka i udanej majówki \:^0-<-<

 5. 5 pawiecki

  Dzięki za nowości, mimo że krótkie to i tak zawsze znajdzie się coś, o czym nie wiedziałem. No i oczywiście zdrowia życzę ;)

Zostaw odpowiedź

Cytuj zaznaczony tekst