Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 32 1


Wieści ze świata Open Source: 10 – 16 stycznia 2012.

CES (Costumer Electronic Show) jest jedną z tych marketingowych imprez, gdzie szeroko uśmiechnięci faceci pokazują swoje najnowsze elektroniczne gadżety i w duchu uśmiechają się jeszcze bardziej na myśl ile zielonych na nich zarobią. Targi są świetną reklamą, trudno się więc dziwić iż Canonical wybrało właśnie ten moment na zaprezentowanie Ubuntu TV.

Linux na CES, Ubuntu TV

O planach Canonical dotyczących wejścia na rynek telewizorów słychać od dłuższego czasu. Taki był, bądź co bądź, plan z interfejsem Unity – jeden interfejs dla PC, tabletu, telewizora i każdego innego urządzenia. Zaprezentowany podczas targów CES materiał określa Ubuntu TV jako powrót do „łatwego korzystania z telewizora”. Nie tylko poprzez pozbycie się kabli i pudeł (dekodery, nagrywarki itp) ale też przez stworzenie łatwego i spójnego interfejsu. Ubuntu TV prezentuje to co teraz zdaje się najważniejsze na rynku TV – VOD, streaming oraz odtwarzanie własnych filmów.

Tyle z marketingowej gatki szmatki. Konkrety? Interfejs Ubuntu TV to nakładka bazująca na Unity 2D. Cały interfejs Unity został przebudowany aby spełniać jedną funkcję – bycia odtwarzaczem multimedialnym. Zapewne osoby oczekujące funkcjonalności VLC albo MPlayera srogo się zawiodą – Ubuntu TV nie jest tego typu programem. Pamiętajmy, że to interfejs dla telewizora i wszystko jest dostosowane pod tego typu zastosowania. Co się składa na Ubuntu TV?

  • Odtwarzanie mediów z lokalnego dysku i nośników wymiennych (wliczając Blue-Ray)
  • Odtwarzanie mediów z serwisów internetowych np. z YouTube
  • Nagrywarka
  • Przeglądarka programu telewizyjnego
  • Możliwość streamowania materiału na inne urządzenia (drugi ekran, na tablet, na komputer czy laptop).
  • Integracja z chmurą UbuntuOne
  • Dodatkowe aplikacje z Centrum Oprogramowania Ubuntu
  • Różne urządzenia mogą być używane jako pilot (dedykowane aplikacje dla Andrioda, iOS oraz dla Ubuntu)

Ubuntu TV można wypróbować na swoim własnym komputerze. Szczegóły instalacji dostępne są tutaj. Warto też obejrzeć następujące materiały:

  1. Oficjalny klip promujący Ubuntu TV
  2. Ciekawa prezentacja korzystania z UTV na żywo

oraz zajrzeć na oficjalną stronę Ubuntu TV.

Ubuntu TV nie jest jedynym przedstawicielem systemu spod znaku Pingwina na targach CES. Poza wspominanym tydzień temu hybrydowym ThinkPadem od Lenovo, zaprezentowano także tabletową wersję książki kucharskiej oraz tablet od OLPC (One Laptop Per Child) za mniej niż 100$. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Podczas targów Corel zaprezentował swoje pierwsze komercyjne narzędzie do profesjonalnej obróbki zdjęć dla Linuksa. AfterShot Pro to znany i ceniony Bibble Pro (Bibble Labs zostało zakupione kilka miesięcy temu przez Corela). Cena? 379zł brutto. Można też pobrać i wypróbować za darmo wersję trial.

Unity 5.0

Za 4 miesiące premiera Ubuntu 12.04 LTS i zdaje się, że tym razem deweloperzy nie popełnią tego samego błędu z forsowaniem niedokończonego Unity. Właśnie rozpoczęły się beta testy najnowszej odsłony tego interfejsu graficznego, oznaczonej numerem 5. Testy przeznaczone są dla osób które aktualnie używają wersji alfa Ubuntu 12. PPA z paczkami nowego Unity znajduje się tutaj.

Zgodnie z sugestiami wielu użytkowników, przesunięto główne menu na górną krawędź ekranu. Dodano też przycisk „pokaż pulpit” do menu Dash, a także umożliwiono zmianę koloru tła Dasha. W końcu dodano też brakujące opcje konfiguracyjne, przez co można bardziej dostosować Unity do swoich potrzeb i preferencji. Prezentację nowego Unity można obejrzeć na YouTube.

W skrócie

Wydano LibreOffice 3.4.5, Nowa wersja obejmuje jedynie szereg różnego rodzaju bugfixów w stosunku do poprzednich wydań linii 3.4.x.

Rozmiar kernela 3.3 prawdopodobnie przekroczy 15 milionów linijek kodu.

Moblin, Maemo, Meego…Tizen – jak zwał tak zwał. Ale w końcu pokazano trochę kodu. Samsung zaś zamierza dołączyć do Tizena kod swojego systemu Bada.

Rozpoczyna się produkcja RaspberryPI – komputera wielkości karty kredytowej w cenie 25$.

Najnowsze wersje Firefox trafią do repozytoriów Ubuntu 10.04 i 10.10. Obecnie w tych systemach (ciągle wspieranych) znajdują się bardzo stare wersje przeglądarki. Duża liczba użytkowników korzystających z dodatkowych repozytoriów w celu aktualizacji przeglądarki skłoniła deweloperów do wrzucenia najnowszych wersji Ognistego Liska do oficjalnych repo. Firefox 9 trafi tam 17 stycznia.

Kolejne wydanie Ubuntu LTS (12.04 Precise Pangolin) dostępne będzie także w wariantach Kubuntu, Xubuntu i Edubuntu.

To potwierdzone – do kernela 3.3 trafią wszystkie patche na problem z ASPM, szerzej znany jako „mój Linux żre prąd jak oszalały”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 32