VVTorek: wieści ze świata OpenSource. Numer 11 4


Wieści ze świata Open Source: 8 – 16 Sierpnia 2011

I znów nie udało mi się dotrzymać terminu. Wybaczcie. Długi weekend. Nie chciałem wracać do stolicy w tych gigantycznych korkach. W tym tygodniu przeniosłem Poniedzielnik na wtorek i zatytułowałem go „VVTorek”. Może niezbyt odkrywczo, ale dzisiaj pobudkę miałem o godzinie 4:00.
Dzisiejsze wydanie skupione jest wokół nowego Ognistego Liska. Wersja szósta ma zostać oficjalnie opublikowana dzisiaj.


Co piszczy w Firefoksie?

Zmiana cyklu wydawniczego Firefoksa wyszła Mozilli na dobre. Przez ostatnie 2 lata deweloperzy mocno zaspali i dali się znacznie wyprzedzić konkurencji. Ale nie ma tego złego co by nie wyszło na dobre – rozwój Firefoksa ruszył z kopyta w tym roku. Wersja szósta jest już gotowa do pobrania.

Według różnych źródeł FF6 ma zostać wydany dzisiaj (tj. 16 sierpnia) w godzinach popołudniowych. Zgodnie z polityką małych kroków, która stoi za przyspieszonym cyklem wydawniczym, nowy lisek nie będzie się znacząco różnił od starego. Zmiany widoczne dla zwykłego użytkownika są mało widoczne. Większość pracy odbyła się w głębi programu, dzięki czemu przeglądarka ma pracować szybciej i zużywać mniej pamięci. Oto (swobodne) tłumaczenie oficjalnej listy zmian:

  • Pasek adresu: domena strony, na której się znajdujesz jest teraz podświetlana
  • Usprawniono wygląd bloków identyfikujących stroną. O co chodzi, można zobaczyć tutaj
  • WebSocket wraca do Firefoxa. FF6 obsługuje najnowszą wersję tej technologi
  • Dodano wsparcie dla EventSource / server-sent events oraz window.matchMedia
  • Dodano Scratchpad, służący do interaktywnej pracy z JavaScriptami
  • Dodano nową pozycję w menu pod nazwą „Web Developer” i przesunięto wszystkie narzędzia deweloperskie do tego miejsca
  • Usprawniono użyteczność Web Console
  • Usprawniono Firefox Sync (zapisywanie ustawień i zakładek na serwerach Mozilli w celach synchronizacji)
  • Skrócono czas uruchamiania się przeglądarki przy włączonej Panoramie

Firefox6 nie miał jeszcze oficjalnego wydania (ma być dzisiaj w godzinach popołudniowych), ale przeglądarkę można już pobrać i zainstalować ręcznie.

Firefox rolling release? Czemu nie, skoro mamy mieć 3-4 wydania przeglądarki w ciągu roku to być może nie jest to głupi pomysł? Taką propozycję wysunął Asa Dotzler. Nie chodzi o to, aby całkowicie pozbyć się numeru wersji (byłby dostępny w about:support), ale aby zmniejszyć zamieszanie u nietechnicznych użytkowników. W okienku „O programie Firefox” pozostała by informacja o tym, że przeglądarka jest (lub nie) w najnowszej wersji.
Czy taki pomysł się przyjmie? Z reakcji społeczności widać iż nie. A co Wy o tym sądzicie?

Jak donosi Dziennik Internautów, ósma (tak, ósma – nie mamy jeszcze oficjalnego wydania szóstej a już mowa o ósmej! O to chodzi w „skróconym cyklu wydawniczym”) wersja Firefoksa nie będzie instalować automatycznie dodatków bez wiedzy i zgody użytkownika. Wiele programów podczas instalacji samodzielnie dodaje różnego typu dodatki do przeglądarki. Czasem to są kolejne paski wyszukiwarek (jak ask.com, który instaluje się z połową programów na dobrychprogramach), czasem pluginy programów takich jak Skype. Problem w tym, że użytkownik nie zawsze ma możliwość zablokowania instalacji niechcianych dodatków. A te potrafią być problematyczne. Dodatek do Skypa został zablokowany przez Mozillę ze względu na swoją niestabilność. Jedna z łatek do MS Windows instalowała plugin do przeglądarki, który właściwie nie wiadomo co robił (poza otwieraniem dziury w przeglądarce) a jego usunięcie było bardzo problematyczne.
Pomysł bardzo dobry, szkoda iż dopiero w FF8 zostanie to wprowadzone.

W skrócie

Khronos Group, stojąca za otwartymi bibliotekami graficznymi, wydało specyfikację OpenGL 4.2. Zarówno Nvidia jak i AMD wydało już wstępne sterowniki obsługujące tę technologię.

Jak zostało postanowione podczas tegorocznego Ubuntu Developer Summit w Budapeszcie, Thunderbird zastąpi Evolution jako domyślny klient poczty w Ubuntu 11.10

Prace nad GCC 4.7 mają się na ukończeniu. Najważniejszą sprawą dla programistów jest stopniowe wdrażanie obsługi C++0x. To ważne, gdyż język C++0x ostatecznie został ustandaryzowany przez ISO i pod nazwą C++11 trafi „pod strzechy” w ciągu najbliższych miesięcy.

A skoro mowa o programowaniu – może czas doszlifować sobie assemblera? The Art of ASSEMBLY LANGUAGE PROGRAMMING to nowa i ciekawa pozycja dla osób chcących poszerzyć swoje horyzonty. Lub dla cierpiących na bezsenność.

Humble Indie Bundle #3 zakończone. Rozdano w sumie 372,390 zestawów gier zbierając w sumie 2,168,689.88$ Na koniec akcji dodano jeszcze grę Atom Zombie Smasher, jeżeli jeszcze jej nie pobrałeś to na co czekasz?

Co nowego w Linuksie 3.1? Linus Torvalds wydał już drugą wersję RC swojego kernela. Nie należy spodziewać się jednak fajerwerków. Z rzeczy dla przeciętnego użytkownika: oczyszczenie kodu systemów plików z duplikatów (mniejszy kernel, łatwiejsze wprowadzanie zmian w przyszłości) oraz w systemie zarządzania energią. A także sporo nowych sterowników (około 75% zmian w nowym kernelu to nowe sterowniki lub zmiany w istniejących)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy do “VVTorek: wieści ze świata OpenSource. Numer 11