Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 10 11


Jak część z was zauważyła, przez ostatnie trzy tygodnie nie pojawiały się kolejne wydania Poniedzielnika. Na szczęście w tym czasie niewiele się działo, jedynym dużym wydarzeniem było wydanie Linuksa 3.0. Na tym zagadnieniu będzie skupiony dzisiejszy numer. Wszystkie pozostałe wydarzenia trafiły do sekcji „w skrócie”, przez co ten rozdział znacznie się wydłużył. Od przyszłego poniedziałku wracamy jednak do standardowej formuły Poniedzielnika.

Linux 3.0

W momencie kiedy piszę te słowa mamy już Linuksa 3.0.1, pierwszy patch poprawiający kilka rzeczy, które prześlizgnęły się przez sita kolejnych wersji kandydujących. Jednakże przyjrzyjmy się samemu kernelowi 3.0:

Nowe sterowniki dla urządzeń sieciowych:

  • Czipy Realtek
    • RTL8105
    • RTL8111E
    • RTL8168E
    • RTL8168DP
    • RTL8191SE
    • RTL8192SE
  • Broadcom 5720
  • Atheros AR9340
  • Marvell Bluetooth SD8787
  • Ralink RT5370. Sterownik dla czipów z serii RT53xx został znacznie udoskonalony, zaś sterowniki dla czipów RT33xx zostały uznane za stabilne.

Ping dla każdego – od kernela 3.0 każdy użytkownik systemu może używać polecenia ping. Do tej pory twórcy dystrybucji stosowali obejścia, ale od teraz jest to domyślna polityka kernela.

WakeOnWlan – W nowej wersji kernela zaimplementowano podstawową obsługę wybudzania maszyn przez sieć bezprzewodową.

BTRFS – ten eksperymentalny system plików doczekał się dużej aktualizacji. Ciekawą nowością jest opcja montowania „auto_defrag”, która instruuje sterownik do  przeszukiwania kolejki zadań w celu znajdywania małych zmian w plikach i takiego nimi sterowania aby ograniczać defragmentację tychże plików. Warto dodać, że Fedora 16 będzie korzystać z BTRFS jako domyślnego systemu plików.

Reboot – Jak już kiedyś wspominałem, developerzy Linuksa korzystając z inżynierii wstecznej odkryli jak najnowsze wydania MS Windows informują komputer, że należy się zrestartować. Informacje te posłużyły do stworzenia nowego kodu odpowiedzialnego za tą funkcję. Rozwiązuje to problemy z restartowaniem się niektórych Thinkpadów oraz Macbooków.

W kernelu 3.0 znalazło się też kilka poprawek związanych z nadmierną konsumpcją energii przez niektóre systemy przenośne. Problem był omawiany w poprzednich Poniedzielnikach.

MS HyperV w końcu doczekał się aktualizacji. Developerzy straszyli kilkukrotnie Microsoft, że usuną kod z głównej gałęzi jądra ze względu na to iż nie spełnia on wymagań jakościowych. W końcu jednak programiści z Microsoftu wzięli się do roboty i poprawili swój kod. 361 poprawek, które wprowadzili za jednym zamachem dało im 7 lokatę na liście najbardziej aktywnych firm.

A tym czasem trwają już prace nad kernelem 3.1

Źródła i materiały
h-online.com (1, 2, 3, 4)

W skrócie

Adobe aktualizuje 64bitowy flash player dla Linuksa. Zła wiadomość dla posiadaczy kart AMD – dalej nie ma na nich akceleracji sprzętowej.

Ciekawe wykorzystanie wirtualizacji zaprezentowała firma Ubisoft. Jako host działał serwer Xen 4.0 pod kontrolą Linuksa. Uruchomiono tam dwa systemy goście – Windows XP. Na gościach uruchomiono benchmark Unigame Heaven z wynikiem 43,5fsp, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem (dwie karty graficzne GeForce 480GTX) biorąc pod uwagę maszynę wirtualną.

Pamiętacie Gameolith? Premiera tego nowego sklepu z grami na Linuksa opóźniała się ale już jest. Chociaż tytuły oferowane przez sklep nie powalają, to za plus należy uznać dostępność instalatorów w postaci paczek deb.

Tymczasem Desura, inna platforma z grami, jest coraz bliżej wydania swojego linuksowego klienta.

Jeszcze przez jeden dzień można kupić gry w akcji Humble Indie Bundle. Trzecia seria tej świetnej akcji promocyjnej przynosi 5 tytułów:

W ciągu pierwszych 17 godzin akcji gracze wpłacili pół miliona dolarów, przy czym gracze linuksowi okazali się najbardziej hojni. Milion dolarów przekroczono po tygodniu od początku akcji. W chwili obecnej sprzedanych zostało przeszło trzysta tysięcy zestawów z grami. Warto jeszcze się załapać, bo do HIB#3 są liczne dodatki, jak na przykład Steel Storm, a także całe HIB#2 dla tych co zapłacą więcej niż wynosi średnia wpłata.

Phoronix donosi: ID Softwere kontynuuje tradycję i w tym roku otworzy źródła ID Tech 4 – silnika wykorzystywanego między innymi przez DOOM3, QUAKE4, PREY 1 i 2 czy Enemy Territory: Quake Wars. Czekamy na najbliższy QuakeCon.

Heroes of Newerth, klon DotA’y, przechodzi na model free-to-play. Wystarczy zakupić grę za 39$ aby grać ile dusza zapragnie.

Ryan Gordon przeportował na Linuksa i otworzył źródła Haaf’s Game Engine – popularnego silnika wśród developerów Indie. Z tego silnika korzysta na przykład podlinkowany wyżej Hammerfight. Czekamy na więcej natywnych tytułów wykorzystujących ten silnik.

The Document Fundation wydało LibreOffice 3.4.2, aktualizację swojego pakietu biurowego. Ta wersja została oznaczona jako stabilna do zastosowań korporacyjnych.

TDF zaprezentowała też kilka nowych poradników do pakietu LibreOffice. Listę wszystkich tekstów można zobaczyć tutaj.

Najnowsze wydanie FreeCad doczekało się wielce porządnego szkicownika.

Nvidia wydała pierwsze sterowniki z serii 280 dla Linuksa. Sterownik oznaczony jako 280.13 wprowadza między innymi obsługę kart GeForce GTX 570M i GeForce GTX 580M oraz usuwa kilka błędów związanych z X i GNOME. Działa na Kernelu 3.0 – sprawdzone empirycznie 😉

Cannonical wydał duża serię poprawek dla Ubuntu 10.04LTS. Zaktualizowana wersja tego systemu z przedłużonym wsparciem technicznym nosi numer 10.04.3. W mniej więcej tym samym czasie wydali także trzecią alfę Ubuntu 11.10. Wielkich zmian nie ma. Unity dostało nowy, bardziej bajerancki przełącznik aplikacji (pod alt+tab) a także nowego Gwibbera, który nie tylko jest ładniejszy ale i szybszy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 10

  • das das

    Cieszę się z powrotu i dziękuję za newsy! Poniedziałek – jak dzień tygodnia – dużo zyskuje na atrakcyjności, jeśli pojawia się „poniedzielnik”.

  • xernos

    Mam podobne zdanie o tym wpisie jak mój poprzednik – śledzi się wydarzenia na różnych wortalach ale o kilku rzeczach nie wiedziałem do tej pory – np. o podręcznikach do LO, czy nowych sterach do kart sieciowych, albo nowym kodzie do reboot’u -pzdr.

  • pawiecki

    @Mari moim zdaniem to bez sensu, przecież jest distrowatch gdzie te informacje są na bieżąco.

    @autor Fajnie, że wróciłeś, jak zwykle świetne podsumowanie, niby czyta się różne strony w sieci ale zawsze się coś przeoczy, pozdrawiam 🙂

  • Mari

    mam pytanie, albo nie fajne stwierdzenie testowałem wczoraj pewwną dystrybucje mianowicie plop linux zawiera najnowszy kernel 3.0.1 na asusie 1201n, który zawiera kartę wifi: RTL8192SE, po zabotowaniu przez dvd live sysytem komunikat w terminalu po w pisaniu iwconfig: no wireless extension, ciekawe 🙁

  • xernos

    @Mari
    Nowe sterowniki mogą być niewbudowane lub w osobnej paczce co innego gdybyś pobrał źródełka 3.0 i sam je zbudował.

    Spróbuj znaleźć moduł poniższym poleceniem:

    find /lib/modules -name rtl8192se.ko’

    A następnie:
    sudo /sbin/modprobe -v rtl8192se

    Jak wywali jakiś błąd warto sprawdzić czy rzeczywiście jedziesz na 3.0.1 :
    uname -r

    No i można sprawdzić jak skonfigurowali ten ster w jajku:
    zcat /proc/config.gz | grep 8192

    PS.
    Ścieżki jakie podałem dotyczą SuSe i Ubuntu – mogą być inne w tym plop linux).

  • Mari

    susy i ubuntu już dawno mają suport i jest on”zewnętrzny” ale sprawdzę (dzieki) twoją rade, choć powiem ze wiele dystrybucji ma właśnie problem z suportem wifi co do 1201n kompilacja tez w wiekszosci przechodzi z błędami, a jest to laptop z którego czesto korzystam z testów, co do tego ze jest tam kernel 3.0.1 jestem pewien bynajmniej tak jest napisane na distrowatch