Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 7 3


Wieści ze świata Open Source: 20 – 26 Czerwca 2011
Czy partycje NTFS mogą być szybsze od btrfs albo ext4? Tak, ale tylko w wypadku gdy te drugie postawimy na powolnym pendrivie, zaś NTFS na wydajnym dysku SSD. Przynajmniej tak było do teraz, zaś za sprawą sterownika firmy Tuxera może się to zmienić. Chociaż czy nie popadamy w hurra-pesymizm?


Firefox 5, 6…7?

W tym tygodniu Mozilla wydała piątą wersję przeglądarki Firefox. Nie było z tego powodu wielkiej pompy jak w przypadku wydania FF4. Nie ma się czemu dziwić – piątka jest raczej dużą aktualizacją czwórki, nie zaś wielkim krokiem naprzód. Spowodowane jest to tym, że Mozilla bierze przykład z Google i znacznie skraca cykl wydawniczy. W tym roku mamy jeszcze zobaczyć siódmą wersję ognistego liska. Użytkownicy i deweloperzy są wniebowzięci. Twórcy dodatków i administratorzy dużych systemów już psioczą. Cóż, wszystkim nie dogodzisz.
Z moich własnych testów wynika, że zmiana cyklu wydawniczego przynosi korzyści. Chociaż w benchmarkach piątka jest niewiele szybsza od czwórki (w granicach 5%), to szóstka w porównaniu do czwórki jest od 10 do 20% szybsza (w zależności od benchmarka). Siódemka kontynuuje ten trend. I chociaż nadal Firefox pozostaje w tyle za Chrome czy Operą, to jest to krok w dobrym kierunku.

Szósta i siódma wersja to kwestiach kolejnych trzech i sześciu miesięcy. Ale zobaczmy co mamy już teraz w wersji piątej:

  • Wsparcie dla animacji CSS
  • Poprawiona obsługa technologii HTML5, MathML, XHR, SMIL i canvas
  • Zmieniono pozycję opcji „Do Not Track” (tryb porno) tak aby była bardziej widoczna.
  • Naprawiono kilka błędów związanych z bezpieczeństwem i stabilnością.
  • Wprowadzono wiele poprawek w celu zwiększenia ogólnej wydajności przeglądarki.

Źródło:
spyontech.com

Potęga Otwartości

Pod takim tytułem organizacja Creative Commons wydała książkę poświęconą udanym wykorzystaniom licencji CC przez dokumentalistów, fotografów, muzyków i innych profesjonalistów. Znaleźli się wśród nich między innymi  laureaci nagrody Pulitzera, tak więc nie można zarzucić iż licencji używają tylko gwiazdeczki trzeciego sortu. Materiału do książki było zresztą aż nadto, gdyż przez 10 lat istnienia licencji CC, na tych warunkach wydano przeszło 400 milionów różnego typu utworów.

Kopię książki można pobrać tutaj.

NTFS szybszy od ext4/btrfs?

Chyba nie w tej bajce. A może jednak? Tuxera chwali się, że ich zamknięty sterownik do NTFS dla jądra Linuksa osiąga wydajność dwukrotnie większą od ext4/btrfs. Na ten moment to jedynie puste słowa, gdyż firma nie zaprezentowała działającego programu, nawet w formie binariów. W wiadomości do społeczności deweloperzy z Tuxery użyli sformułowania „delayed meta-data update”, można się więc spodziewać iż osiągany przez nich wynik pochodzi raczej od zastosowanych sztuczek i zrezygnowania z różnych dodatkowych mechanizmów zabezpieczających, niż rzeczywistego szybkiego działania kodu. Za to właśnie mocno krytykowano system plików ext4 – buforowanie danych i metadanych w pamięci operacyjnej, w celu optymalizacji pozycji głowicy przed zapisem przyspiesza cały proces, ale jednocześnie jest bardzo niebezpieczne w przypadku utraty zasilania. Wyłączenie tej opcji oraz dodanie kilku innych mechanizmów zabezpieczających przed utratą danych z jednej strony spowolniło ext4, z drugiej strony zniwelowało ryzyko utraty danych. Czy nowy sterownik NTFS Tuxery stawia szybkość ponad bezpieczeństwo danych? Dowiemy się najprawdopodobniej w tym tygodniu.

Źródło:
Phoronix.com

Na zakończenie warto dodać, że do kernela trafi sporo łatek dla btrfs poprawiających wydajność tego systemu plików. Więcej tutaj

W skrócie

Wydano Wine w wersji 1.3.23. W tej wersji główny nacisk deweloperzy położyli na poprawę działania niektórych funkcji DirectX3D 9.0 oraz prawidłowej implementacji programu dxdiag.

Wydano wersję 2.58 Blendera – otwartoźródłowego programu do modelowania 3D. Wersja 2.58 rozpoczyna cykl zmian mających na celu poprawienie dostępności i czytelności interfejsu. Dodano między innymi więcej kontrastu pomiędzy elementami aktywnymi a nieaktywnymi. Listę zmian można przeczytać tutaj

Za piątą wersją Ognistego Lisa idzie także piąta wersja Grzmiącego Ptaka. Właśnie wydano drugą i ostatnią betę piątej wersji klienta poczty Thunderbird.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 7

  • dareczek

    „buforowanie danych i metadanych w pamięci operacyjnej, w celu optymalizacji pozycji głowicy przed zapisem przyspiesza cały proces, ale jednocześnie jest bardzo niebezpieczne w przypadku utraty zasilania”
    Podczas aktualizacji Kubuntu padło mi zasilanie, a potem nie dałem rady systemu ponownie zaktualizować, zawsze błędy się masowo sypały. Skończyło się tradycyjnym formatem z użyciem płytki. A wszystkiemu mógł być winien ext4. Taki numer.

  • Dwimenor Autor wpisu

    Błędy masowo się sypały, bo część paczek się zaktualizowała a część nie. Paczka, która w danym momencie się aktualizowała została przedzielona w połowie i nie mogła działać po wznowieniu. A jak było to coś waznego (jak kernel, Xy, coreutils czy coś w tym stylu) to widzisz. System plików nie ma w twoim wypadku nic do rzeczy;)