Co nowego w Ubuntu 9.10 Karmic Koala? 22


Zakończył się Ubuntu Developer Summit w Barcelonie, podczas którego developerzy dyskutowali nad kształtem nowego wydania Ubuntu. Do społeczności zaczynają przenikać pogłoski na temat tego, co nas czeka w Karmic Koala. Dużą dawkę nieoficjalnych informacji na ten temat zamieścił na swoim blogu Michael Rooney. Zmiany, o których pisze, dotyczą między innymi domyślnych aplikacji i aktualizacji niektórych podstawowych komponentów. Jedno jest pewne – są one szeroko zakrojone.

Oto, co – według informacji podanych przez Michaela Rooney’a – ma się zmienić w Karmic Koala:

  • Ekiga zostanie usunięta z CD, zwalniając 10MB
  • zamiast Pidgina, domyślnym komunikatorem prawdopodobnie stanie się Empathy – ze względu na większe zaangażowanie w rozwój projektu, wsparcie dla komunikacji głosowej i video i lepszą integrację z GNOME. Komunikator Empathy posiada również możliwość importu ustawień z Pidgina i jest łatwy w konfiguracji
  • Rhythmbox zostanie prawdopodobnie zastąpiony przez Banshee, o którym wiadomo, że z pewnością stanie się domyślnym odtwarzaczem w Ubuntu Netbook Remix 9.10 – ze względu na większe zaangażowanie twórców projektu, bardziej atrakcyjny interfejs, lepsze wsparcie dla urządzeń (iPod, Android). Empathy i Banshee pojawią się prawdopodobnie w okolicach Alphy 2 i zostaną przetestowane pod kątem ewentualnej możliwości włączenia ich do domyślnej instalacji
  • poprawa szybkości uruchamiania – docelowo 10-12 sekund (czas od startu GRUBa do załadowania pulpitu, nie uwzględniając I/O). Testy wykonywane są na Dell Mini 9 z włączonym autologowaniem (wynik dla Jaunty wynosi 25 sekund)
  • usprawniony proces uruchamiania obejmuje ustawienie GRUB timeout na „0” i ukrycie menu wyboru systemu. Zamiast tego mają pojawić się dwa nowe sposoby uruchamiania innego systemu. Po pierwsze, wciśnięcie któregoś klawisza wstrzyma uruchamianie i umożliwi wybór innego systemu i restart. Drugi docelowy sposób to zamieszczenie w GNOME funkcji wykrywania innych zainstalowanych systemów.
  • grub2 domyślny dla nowych instalacji (w przypadku aktualizacji, grub2 będzie uruchamiany poprzez chainloading z grub1)
  • domyślnym systemem plików będzie EXT4
  • /tmp prawdopodobnie stanie się tmpfs, który będzie rezydował w RAM i korzystał z pliku wymiany – co pozwoli zwiększyć oszczędność energii, zapewni mniejszy I/O dysku i zwiększy szybkość działania, między innymi przy wczytywaniu plików z archiwum
  • GDM prawdopodobnie zostanie zaktualizowany do GDM2
  • ulepszone zarządzanie energią – między innymi funkcja wyłączania kart dźwiękowych po 10 sekundach bez dźwięku
  • łatwiejsze tworzenie zaszyfrowanych folderów domowych dzięki docelowej opcji w graficznym instalatorze; trwają prace nad stworzeniem graficznego interfejsu do zarządzania zaszyfrowanymi prywatnymi folderami
  • domyślną przeglądarką będzie Firefox 3.5
  • dalszy rozwój systemu powiadomień – głównie dotyczące powiadomień proponujących podjęcie określonej akcji („morphing windows”)
  • trwają prace nad uczynieniem Ubuntu bardziej „społecznościowym” systemem – prawdopodobnie w domyślnej instalacji znajdzie się Gwibber, a w Firefox pojawi się rozszerzenie proponujące integrację desktopu z serwisami społecznościowymi (twitter, Facebook)
  • developerzy zastanawiają się również nad podmianą XSane na lepszą aplikację do skanowania, przyjrzą się Gnome Control Center i dialogowi podczas drukowania.

Na zakończenie warto dodać, że nie są to oficjalne informacje pochodzące od Canonical, dlatego możemy spodziewać się, że w toku prac nad Karmic Koala plan rozwoju będzie ulegał zmianie.

Źródło: Blog Michaela Rooney’a

Spodobał Ci się news?
Daj znać innym na OSnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

22 komentarzy do “Co nowego w Ubuntu 9.10 Karmic Koala?

  • lukas

    „e względu na większe zaangażowanie twórców projektu”

    Widzę, że ktoś poszedł po rozum do głowy. Zapowiada się obiecująco i mam nadzieje, że coś się w końcu ruszy bo „niby jest, niby działa, ale nie tak jak powinno lub nie tak jak działa u konkurencji”

  • Wekmyr

    Szybko/wolno jest wzgledne 😉

    I tak to jest cud ze tyle zmian naraz jest. Cos mi sie wydaje ze to wydanie moze byc kontrowersyjne.
    Tzw syndrom Visty. Za duzo zmian naraz po przyzwyczajeniu sie do starego porzadku.

  • rryk

    DK to niezbyt szybko nastąpi ^^ (może w 10.04 albo 10.10) wcześniej na pewno nie aktualnie muszą zająć się dopracowaniem EXT4, GRUB2, GDM2, oraz szybkości uruchamiania jak te 4 zależności zostaną spełnione to może w kolejnej wersji zastanowią się nad dopracowaniem wyglądu, a i nad tym bym się zastanowił ponieważ nie wiadomo czy nie wystąpią jakieś komplikacje czy problemy i manifestacje użytkowników związane z m.in. nowym grubem czy systemem powiadomień

  • dawidgarus

    nie rozumiem czemu się wszyscy czepiają tego wyglądu. można go zmienić w 15 sekund. wolę raz poświęcić 15 sekund na zmianę motywu, ale żeby za każdym razem system uruchamiał się 15 sekund szybciej.
    imo powinni również totema wymienić, najlepiej na gnome-mplayer (nie mylić z gmplayerem). nowa wersja jest na prawdę dopracowana, a nie za niedługo doczekamy się 1.0…

  • WiateR

    No to widzę, że sporo zmian się szykuje. Propo motywów to rzeczywiście te wbudowane nie są zbyt piękne ale wystarczą trzy komendy w terminalu i już mamy motyw z Ubuntu Studio, który moim zdaniem jest bardzo udany. 😉 Zmana z Rythmbox’a na banshee popieram. 😉

  • DK

    co do wygladu to nie chodzi o to zeby dali nowa tapete i lekko zmodyfikowany themes …. to wszystko co masz na gnome look … jest ok .. ale nie ma jakiejsc spojnosci…. obiecali zatrudnic biuro projektowe do zrobienia czegosc naprawde dobrego … jak osx ma swoj styl to chcial bym zeby i linux mial cos co w innych systemach ludzi chca skopiowac od lnx … ile themesow na lina bylo ala mac ?…
    pomijajac themsy …

    co do poprzednich wpisow jestem za … zeby totema porzucili na cos innego .. co do banshee nie jestem pewien jakos wydaje mi sie kiepskawe nawet do samego rthboxa

  • kajkoz

    Kurcze, z tego co piszecie, to twórcy będą się skupiac na zmianie wygladu i zamianie komunikatora i takie tam male zmiany. I znowu tylko drobne korekty do wygladu, do powiadomien, itd A nie to jest potrzebne do pracy. Nie wyglad, nie powiadomienia, nie pidigin. Ja bym sie zastanowil, czego potrzeba uzytkownikowi do PRACY!!!!!

  • Ruri

    [quote comment=”38456″]Ciekaw jestem, czemu moje posty zostaly usuniete….[/quote]
    Jakie? Jeden Twój komentarz wisiał w spamie, cóż zdarza się. A jako, że mamy w zwyczaju spać w nocy – nie było chętnych do przeglądnięcia spamu o czwartej nad ranem 🙂

  • weakhead

    Ciekawe, co przyniesie GRUB2 i GDM2. Chyba najbardziej zauważalną zmianę będzie zmiana interfejsu użytkownika.
    Empathy da się używać, ale użytkownicy protokołu gg nie mogą importować listy kontaktów (spory minus).
    Zmiana wyglądu systemu – fajnie by było, ale IMO jest to sprawa drugorzędna (i jest tak zapewne dla wielu osób, których domyślny wygląd nie odrzucił).
    Banshee w miejsce Rhythmboxa – śmiałe posunięcie. Banshee więcej potrafi (wiele wtyczek, equalizer) i ma bardziej rozbudowany interfejs, Rhythmbox natomiast jest prostszy i stabilniejszy. Jednak ani jeden ani drugi nie ma funkcji gapless 🙁

    Pożyjemy zobaczymy.

  • JANWAR

    Hmm, Banshee zamist Rhythmboxa ? mam nadzieje ze nie, ze wzgledu na tragiczna stabilnosc. Nie wiem czy to kwestia platformy mono, czy kiepskiego kodu aplikacji ale u mnie nie da sie tego uzywac. Jezeli juz zmieniac to na Exaile. Co do Empathy to brak importu kontaktow czy to z serwera czy z pliku, czy nawet z Pidgina (mowa o protokole gg) jest jak dla mnie przeszkoda nie do przejscia, nie zamierzam przepisywac mojej dlugiej listy kontaktow na piechote. Zreszta funkcjonalnoscia tez nie zachwyca… gdzie jakis mechanizm pluginow ? Natomiast odnosnie super szybkiego startu systemu to uwazam ze 1 sekundowy timeout gruba to niezbyt duza cena w porownaniu z mozliwoscia szybkiego wyboru bootowanego OS’a, a z tego co rozumiem ciezko bedzie to zmienic (mam nadzieje ze sie myle). Reszta zmian dla mnie na +. Mam nadzieje ze Mark zachowa rozsadek i nie popsuje tej calkiem dobrej dystrybucji 🙂

  • weakhead

    Fakt, Empathy funkcjonalnością również nie zachwyca. Jest prostszy(uboższy?) w konfiguracji, co bardziej pasuje do filozofii GNOME.
    Zmiana czasu oczekiwania GRUBa zapewne nie będzie odbiegać od sposobu w aktualnym GRUBie – składna pliku konfiguracyjnego zapewne mocno się nie zmieni a z pewnością będzie odpowiednio obdarzony pomocnymi komentarzami.

  • command_dos

    Duzo zmian – chcac to wprowadzic na raz, musieli by sie liczyc, ze nie kazdy sprzet wraz z uzytkownikiem bezbolesnie przejda aktualizacje… Wolalbym, aby te zmiany zachodzily stopniowo – ale sam fakt podjecia sie tak odwaznych modyfikacji budzi podziw 🙂 ja sie ciesze, bo dla mnie po latach zastoju linux rosnie w sile. Najbardziej podoba mi sie pomysl z tmpfs’em – choc nie wiadomo jak to sie bedzie zachowywac, w dobie laptopow i innych urzadzen przenosnych oszczednosc energii oraz szybkosc dzialania to 2 podstawowe klucze do sukcesu, a ramu w maszynach przybywa – oby ci z ms’u tego nie zmalpowali zbyt szybko, bo na pewno zmalpuja – to tylko kwestia czasu, jak pomysl skopiuja, a nastepnie opatentuja… @unknown – ja tez sie zastanawiam – brakuje mi ocr’a na licencji gpl, ktory ladnie czytalby polskie znaczki i byl prosty do zainstalowania – oczywiscie funkcjonowal w X’ach, bo Xsane zly nie jest…

  • PrzemCio

    Xsane nie skanuje źle, ale faktycznie interfejs ma rodem z wczesnych lat 90′. Nadawałoby się do zmiany. Fajna sprawa z tym autowyłączaniem karty dźwiękowej!

    Ja bym chciał tylko, żeby to wydanie jako pierwsze od czasu 7.10 nie posiadało super-hiper-nowiutkich-świeżutkich wersji sterowników, jeśli te nowe wersje mają być niekompatybilne ze starym sprzętem… a dzieje się taka makabra już od czasu 8.04

    ps. oddajcie mi XMMS-a!!! i to w wersji pierwszej 🙂