Upgrade Ubuntu i kopia zapasowa systemu 20


Ubuntu 9.04 już jest. Obecnie pewnie wielu z was posiada jeszcze system w wersji 8.10, wiec bardzo prawdopodobne, że zechcecie go uaktualnić. W tym momencie pojawia się pytanie: jak?

Na samym początku upewnij się czy Twój system jest aktualny, jeśli jakieś paczki oczekują na aktualizację, wykonaj ją. Jeśli posiadasz repozytoria osób trzecich, dobrym zwyczajem jest wyłączenie ich na czas upgrade, poprzez Synaptic lub edycję pliku sources.list. Po upgrade systemu możesz je z powrotem włączyć.

Aktualizacja Ubuntu (zalecana)

  1. Uruchom z menu System > Administracja > Menedżer aktualizacji

    menedzer_aktualizacji

  2. Kliknij przycisk „sprawdź” by zobaczyć czy są nowe aktualizacje. Jeśli tak, kliknij przycisk „zainstaluj aktualizacje” i ponownie „sprawdź” gdy aktualizacje zostaną zakończone.
  3. Zostanie wyświetlony komunikat informujący użytkownika o nowej dostępnej wersji Ubuntu.
  4. Kliknij przycisk „Aktualizuj” i postępuj zgodnie ze wskazówkami instalatora.

Aktualizacja Kubuntu (zalecana)

Aby wykonać aktualizację Kubuntu należy:

  1. Otworzyć okno „Wykonaj polecenie” klawiszami Alt+F2 i wpisać:
    update-notifier-kde -u
  2. Uruchomić aktualizację i postępować wg wskazówek widocznych na ekranie.

Aktualizacja Ubuntu w wersji Serwer (zalecana)

  1. Zainstaluj pakiet update-manager-core, jeśli masz go zainstalowanego, pomiń ten punkt.
    sudo apt-get install update-manager-core
  2. Uruchom narzędzie aktualizacji i postępuj zgodnie ze wskazówkami.
    sudo do-release-upgrade

Aktualizacja przez edycję pliku sources.list

  1. Otwórz w terminalu do edycji plik sources.list
    sudo gedit /etc/apt/sources.list
    Jeśli zamiast Ubuntu (GNOME) używasz innego środowiska, zmień edytor (gedit) na odpowiedni:
    kate – dla KDE, mousepad – dla XFCE, nano – gdy nie posiadasz żadnego środowiska.

    W otwartym pliku zmień występujące słowa intrepid na jaunty albo skasuj zawartość i wklej repozytoria podane na forum. Początkujący powinni wkleić wpisy obowiązkowe (1) i ew. wpisy b. przydatne (2). Reszta wpisów jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
  2. Zapisz plik i wykonaj w terminalu dwa polecenia
    sudo apt-get update
    sudo apt-get dist-upgrade

Aktualizacja korzystając z płyty Alternate CD/DVD

  1. Pobierz obraz iso Ubuntu w wersji alternate.
  2. Wypal obraz na płycie i umieść ją w napędzie komputera, który ma być uaktualniony.
    Jeśli plik ISO znajduje się już na dysku komputera, który zamierzamy aktualizować, możemy zamiast nagrywania płyty, zamontować obraz komendą:
    sudo mount-o loop /ścieżka/do/obrazu-Ubuntu-alternate.iso /media/cdrom0
  3. W oknie dialogowym zobaczysz możliwość uaktualnienia z płyty. Skorzystaj z tego.
    Jeśli z jakiegoś powodu okno nie pojawi się, wywołaj je ręcznie wciskając Alt+F2 i wpisując:
    dla Ubuntu

    gksu "sh /cdrom/cdromupgrade"
    dla Kubuntu
    kdesudo "sh /cdrom/cdromupgrade"

Wykonanie kopii zapasowej przed upgradem systemu

Często pojawiają się pytania, czy po upgrade da się powrócić do wcześniejszej wersji? Oczywiście da się, pod warunkiem posiadania kopi zapasowej. Zrobienie kopii nie jest trudne, a i nie tylko z powodu aktualizacji warto od czasu do czasu o niej pomyśleć. Szkoda, zwłaszcza gdy jesteśmy początkującymi użytkownikami, żebyśmy przez jedną błędną decyzje wydaną z uprawnieniami roota, stracili nasz skonfigurowany system.

Ponieważ będziemy kopiować pliki z partycji systemowej potrzebujemy jakąś inną gdzie te pliki zarchiwizujemy. Zakładam, że masz optymalnie podzielony dysk na partycje roota (główny system plików) i /home więc kopię / zrobimy na /home. Zamiast /home może być inna partycja, dysk wymienny itd, ważne jest tylko by była na niej odpowiednia ilość miejsca i była sformatowana w jakimś linuksowym systemie plików. NTFS czy też Fat32 nie nadają się do naszych celów gdyż nie obsługują linuksowych uprawnień.

Potrzebna nam będzie płyta livecd z dowolną wersją systemu Ubuntu. Można kopiować z poziomu działającego systemu, lecz czasem z powodu, że jakiś plik/urządzenie jest w ciągłym użyciu bywa to trudne lub całkiem niemożliwe.

Tak wiec odpalamy komputer z płyty livecd, przy starcie wciskamy klawisz F6 i w pojawiającej się linii opcji kernela, kasujemy quiet splash a zamiast tego wpisujemy single. Ponieważ cały czas będziemy pracować w konsoli, tryb graficzny nie jest nam potrzebny. I oczywiście enter. Jak system się uruchomi, wybieramy konsolę roota.

  1. Tworzymy tymczasowe foldery, do których zamontujemy nasze dyski.
    mkdir /mnt/system
    mkdir /mnt/home
  2. Teraz trzeba zamontować dyski. Zakładam, że znasz numery partycji, jeśli nie, sprawdź jakie są poleceniem:
    fdisk -l
    U mnie partycja root to sda1 wiec:
    mount /dev/sda1 /mnt/system
    Partycja z /home to sda5
    mount /dev/sda5 /mnt/home

    Ważne by nie pomylić partycji, bo możemy przekopiować nie to co chcemy. Lub co gorsza, nie tam gdzie chcemy. Najlepiej użyć polecenia ls do sprawdzenia czy zawartość zamontowanej partycji odpowiada naszym oczekiwaniom.

  3. Tworzymy na drugiej zamontowanej partycji folder do którego będziemy kopiować.
    mkdir /mnt/home/backup
  4. Zaczynamy kopiowanie. W zależności od rozmiaru systemu potrwa to krótszą lub dłuższą chwile.
    cp -axv /mnt/system/* /mnt/home/backup/
  5. Jak wszystko pójdzie dobrze, możemy zrestartować komputer wpisując polecenie:
    reboot
    Po wystartowaniu systemu, sprawdzamy czy wszystko dobrze się skopiowało (od biedy tylko zaglądając nautilusem) i rozpoczynamy aktualizację.

Przywrócenie z kopii zapasowej

Jeśli coś poszło nie tak. Przywitał nas czarny ekran, albo nowy system nam się nie spodobał. Możemy przywrócić wcześniej skopiowane pliki.

  1. Odpalamy system z livecd i montujemy dyski (poprzednie punkty 1 i 2)

    Przypominam, pomyłka przy montowaniu dysków (zamontowany dysk nie ten co chcemy) może być bolesna. Zwłaszcza, że następne polecenie kasuje całą zawartość partycji. Sprawdź wiec dwa razy czy zamontowałeś odpowiednie dyski zanim przejdziesz dalej.

  2. Kasujemy zawartość dysku z systemem
    rm -r /mnt/system/*
  3. I przywracamy stary system z kopii
    cp -axv /mnt/home/backup/* /mnt/system/
  4. Restartujemy komputer
    reboot
Na podstawie Upgrading to Ubuntu i własnych doświadczeń


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

20 komentarzy do “Upgrade Ubuntu i kopia zapasowa systemu

  • wit3k

    Z tym backupowaniem sources.list i ręcznym zmienianiem tego pliku to już panie Ruri nieaktualne. Podczas aktualizacji wszystko zrobiło mi się „samo”. Repo zostało ustawione na to jedno słuszne wymagane do instalacji, a po zakończeniu całej zabawy dopisał mi na końcu moje dodatkowe źródłą tuż za listą oficjalnych serwerów.

    Nie ma więc co komplikować artykułu – wystarczyło opisać sam backup ;p

    Przydałby się natomiast art. o tym jak by tu zbackupować ustawienia usera w momencie gdy chce przenieść /home ze starego kąpa na nowego. Niestety kopiowanie to nie wszytko. Wiele rzeczy jest szyfrowanych tak by nie wpadły w niepowołane ręce (np. lista haseł z FF, maile i kalendarz z evolution, archiwum pidgina, itd).

  • Ruri Autor wpisu

    [quote comment=”37591″]Z tym backupowaniem sources.list i ręcznym zmienianiem tego pliku to już panie Ruri nieaktualne. Podczas aktualizacji wszystko zrobiło mi się „samo”. Repo zostało ustawione na to jedno słuszne wymagane do instalacji, a po zakończeniu całej zabawy dopisał mi na końcu moje dodatkowe źródłą tuż za listą oficjalnych serwerów.

    Nie ma więc co komplikować artykułu – wystarczyło opisać sam backup ;p
    [/quote]
    Owszem, gdy używa się któregoś z managerów, nie trzeba ręcznie edytować pliku sources.list. Podmiana repo jest automatyczna. Sposób aktualizacji przez podmianę pliku podałem jako jeden z wielu (ale nie zalecany).
    No chyba, że mówisz o wspomnianym przeze mnie na początku „dobrym zwyczaju” wyłączenia repozytoriów osób trzecich. Można prosić o uściślenie?

  • Ruri Autor wpisu

    [quote comment=”37596″]Jak najbardziej ten dobry zwyczaj 🙂 . Synaptic sam powyłącza repo od osób trzecich. I później podmieni na te od Jauntego.[/quote]
    Rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie. Sam od lat robię upgrade przez podmianę zawartości pliku sources.list (głownie z powodu testowania wersji niestabilnych) i blokuje ręcznie dodatkowe repozytoria więc ominął mnie ten „dodatek”
    Poprawiłem 🙂

  • wooya

    [quote comment=”37590″]Tylko po co się tak bawić?
    Najlepiej zainstalować system na czysto.[/quote]
    Tu sie zgodze… Mnie po aktualizacji z 8.04 na 8.10 mnostwo rzeczy przestalo dzialac jak nalezy. Po zrobieniu 8.10 na 9.04 lista niedzialajacych rzeczy sie powiekszyla. Jak zrobilem standardowa instalke 9.04 (po zrobieniu backupu najwazniejszych rzeczy) 9.04 smiga az milo! jestem bardzo zadowolony z Jaunty’ego

  • command_dos

    [quote post=”6991″]Tylko po co się tak bawić?
    Najlepiej zainstalować system na czysto.[/quote]
    Tu sie nie zgodze 😉 ubuntu to nie xp, gdzie trza co pol roczku robic reinstalke. ja wszystko zrobilem z poziomu update manager’a gtk… i wszystko dziala – robie tak od wersji 8.04, ktora mialem zainstalowana jako dziewicza… A nie zgodze sie dlatego, ze ubuntu, jako jeden z niewielu „linuksowatych”, moze zaczac zagrazac pozycji znanego nam monopolisty i wazne jest, aby takie rzeczy jak aktualizacja, czy backup robily sie calkiem lub pol-automatycznie, bez wiekszej ingerencji uzytkownika. jest to jeden (wazny) z wielu atutow, ktory pomoze uzytkownikom wingrozy „przekonac sie” do uzywania wlasnie ubuntu. ja aktualizacje przetestowalem, dziala – backupu nie robilem (najwyzej niewstalby system, a wazne pliczki mozna odzyskac uruchamiajac livecd), ale przyznaje, ze brakuje mi (patrzac, np. z perspektywy klikacza windowsowca) pozadnego programu (dla super-laikow) z gui do robienia backupu, czy wrecz kopii calego systemu, w celu pozniejszego przywrocenia go z dowolnego nosnika, np. robie backup na dvd, potem odpalam kompa startujac z pierwszego krazka i wszystkie partycje, wraz z zawartoscia mam odtworzone – no chyba, ze mi cos umknelo i juz taki program jest…

  • Zima

    command_dos : co do backupu całego systemu i archiwizacji na np. dvd można bodajże wykorzystać Acronis True Image Home jest to live cd i nie powinno być problemu.

  • command_dos

    @zima – pybackpack, sbackup, QuickStart – to wiem ze jest, ale zadne z nich tak do konca nie spelnia moich oczekiwan – cos a la przywracanie systemu z plytek. powiedzmy robisz full system backup, ktory kaze wymieniac tylko plytki dvd i Cie nic innego nie obchodzi. pada twardziel, idziesz do sklepu, kupujesz hdd, wkladasz, robisz start komputera z cd/dvd, wrzucasz 1 plytke z backupu i jedziesz, az do ostatniej, restart z hdd i masz kompa na nogach z przed backup’u – po prostu zrzutka partycji na bootowalne plytki i tyle… na razie znalazlem program PING (Part Image is Not Ghost)… i chyba wiecie jak on powinien dzialac – jeszcze nie testowalem, ale to jest chyba najrozsadniejszy wybor na ta chwile. Natomiast acronis TIH, to platny program i z tego co wyczytalem, to dziala tylko z windami – nie o to mi chodzi…

  • gfdhgfdh

    update-notifier-kde -u

    No i tu widać jak twórcy dbają o łatwość użytkowania Kubuntu.

    W Ubuntu aktualiację mozna wykonać bez wpisywania komendy

  • czymon

    Robiłem tak jak pisało w dziale: „Aktualizacja Ubuntu (zalecana)” tzn przez „Menedżera aktualizacji” ale nie pojawiała mi się informacja o możliwości aktualizacji do następnej wersji ( mam wersje 8.04 ) dzisiaj się wkurzyłem i zacząłem grzebać w systemie tzn zajrzałem sobie kolejny raz do: System->Administracja-> Źródła oprogramowania, zakładka „Aktualizacje”, i zauważyłem coś takiego jak: „Aktualizacja wydania Wyświetlanie nowych wydań dystrybucji” ( ciągle nie mogę zrozumieć jak mogłem tego nie zauważyć :/ )
    no i w liście obok miałem wybrane „Tylko wydania o długoterminowym wsparciu” więc wydawało mi się że jest OK, ale że na liście było także „Normalne wydania” więc postanowiłem zmienić to na te „Normalne wydania”. Więc żeby sprawdzić czy dobrze wykombinowałem włączam sobie z powrotem „Menedżera aktualizacji” i już moim oczom ukazuje się komunikat że mogę sobie zaktualizować ubuntu do wersji 8.10 😀 czyli jednym słowem udało się :] a już miałem pisać i sie pytać jak to zrobić w tej chwili aktualizuje do 8.10 a potem zaktualizuje do najnowszego 9.04 :] ubuntu de best :]
    pozdrawiam,
    czymon

    PS: może to komuś pomoże 🙂

  • Jarzyna

    Zaktualizowałem swoje 8.10 do 9.04 i przyznać muszę, że całkiem mi się spodobało. Jednak odinstalowałem i na czysto zainstalowałem Kubuntu 8.10, bo było dosyć dużo czynników, które mnie wręcz denerwowały; np. złe funkcjonowanie Firefoxa na 9.04 i jego flasha, przez firefox działał baaardzo wolno. 😉

    Nie mówię, że kiedyś nie wrócę do 9.04 – ale to jak będzie nowe KDE może albo trochę ponaprawiane; na razie 8.10 mi funkcjonowało i funkcjonuje perfekcyjnie. :]

  • UbiZoom

    Mam wersję 7.1 i niestety nie wykrywa w opcji System > Administracja > Menedżer aktualizacji nowej (nowszej) wersji 8.04. Cały czas tkwię w 7.1 🙁
    Czy w takim razie muszę podmienić w source.list gutsy na hardy i wtedy sudo apt-get update?

  • heheh

    heheh… xp tez mozna zbackupowac i nie meczyc sie z reinstalkami – a propos ktoregos postu.
    robisz chlopie obraz partycji z ustawionym xpekiem i voila! w razie kryzysu wracasz do poustawianego systemiku i nie meczysz sie… reinstalki to przeszlosc gleeeeboka!!!
    a tak wooogooole to uzywam na codzien jakichs prostych w konfiguracji dystrybucji typu ubuntu czy fedorka. choc nie powiem ze calkowicie nieproblematycznych… xp uzywam zeby wiedziec co i jak gdy pojawia sie lamerstwo z padnietymi windami, z obledem w glazach i helpem na ustach… hehehe!