Skrypt, dzięki któremu skonfigurujesz Ubuntu 9.04 99


Wczoraj światło dzienne ujrzała najnowsza dystrybucja firmy Canonical Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope i pewnie w nadchodzącym weekendzie dużo osób pokusi się o instalację tego systemu. Dla nowicjuszy przedwczoraj pojawiła się mini ściągawka z Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope mojego autorstwa. Dzisiaj postanowiłem udostępnić Wam prosty skrypt, który pomoże skonfigurować łatwo Ubuntu 9.04 do podstawowych czynności.

skrypt

Jakie funkcje dokładnie on oferuje widać na powyższym obrazku. Korzystanie ze skryptu nie powinno sprawiać nikomu problemu, ponieważ jedynie co trzeba zrobić to:

  • pobrać skrypt,
  • rozpakować archiwum (prawy przycisk myszy → Rozpakuj tutaj),
  • uruchomić dwuklikiem lewym przyciskiem myszy (powinno wyskoczyć okienko co chcesz zrobić, wybierz przycisk Uruchom w terminalu),
  • w terminalu wybrać numer pozycji i zatwierdzić enterem.

Warto wspomnieć o tym, że skrypt jest przeznaczony dla Ubuntu 32 bitowego, jak i 64 bitowego. Skrypt jest wstanie rozpoznać architekturę systemu, wie jakie paczki ma instalować w systemie 32 bitowym i jakie w 64 bitowym. Zostało zadbane też o to, aby w Ubuntu 64 bitowym nie instalował Flasha 32 bitowego + biblioteki 32 bitowe, tylko od razu instalował Flasha w wersji 64 bitowej, ponieważ po co ma zaśmiecać system 32 bitowymi bibliotekami. Co prawda ten Flash jest w wersji Alpha, ale sprawuje się on bardzo dobrze.

Pobierz skrypt …



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

99 komentarzy do “Skrypt, dzięki któremu skonfigurujesz Ubuntu 9.04

  • Ruri

    [quote comment=”37472″]i dalej uparty aby korzystać z wyspowych mirrorów. a gdzie polskie?[/quote]
    a gdzie tam są wyspowe mirrory? Są serwery główne. może i fakt, że część na wyspach brytyjskich, ale nie wszystkie. Ja spytam się czemu polskie, a nie niemieckie, francuskie, czeskie, australijskie, rosyjskie…? Główny serwer jest bardzo uniwersalny, ja do Czech mam blisko do Niemiec też, ale czy ktoś z Suwałk też ma?

  • epul Autor wpisu

    [quote]Usuwanie ubuntowej paczki z Flashem, żeby zainstalować .tar.gz ze strony Macromedii – to jakiś absurd.[/quote]
    Jeśli powiesz mi jak zainstalować Flasha 64 bitowego z repo w Ubuntu 64 bitowym, to chętnie zastosuje twoja metodę. Jeśli chodzi o Ubuntu 32 bitowe, Flash instaluje się ten normalny z repo. Skrypt można ciągle zmieniać i poprawiać, nie widzę żadnych przeszkód.

  • kanar123

    archive.ubuntu.com wskazuje na kilka adresów, ale są przypisane do GB – więc wyspowe. po to są tworzone mirrory, aby można było ruch rozłożyć. a dokładniej takie archive.ubuntu.com jest takim samym mirrorem jak polskie (np. TASK), korzystają z tych samych źródeł. polecam przyjrzeć się zawartości katalogu ubuntu/project/trace, a w szczególnośi datom plików.

    swoją drogą obecnie nie mogę nawet wylistować zawartości z archive.ubuntu.com, serwer odrzuca połączenie. a TASK nie odrzuca.

  • nick

    @kanar123
    musiales potrojnie upasc na glowe. cos ty sie tak przyczepil do serwerow. skoro widzisz powod aby ustawic polskie mirrory to zagadaj jak gosc do autora i pogadaj z nim o tym. meila podal a nie ciagle tutaj trujesz.

    @kiemlo
    jesli znasz lepszy sposob na zainstalowanie flasha 64b to pochwal sie.

  • hippie

    W skrypcie jakby nie patrzeć, też wiesz co masz. Wystarczy podejrzeć źródło i sobie zobaczyć/zmodyfikować wg potrzeb. Oczywiście jeśli autor na to pozwala 🙂

  • epul Autor wpisu

    [quote]Jeszcze jakiś GUI możnaby było do tego stworzyć i wyjdzie na prawdę ciekawy projekt ; )[/quote]
    Nie teraz, może kiedyś. Skrypt jest bardzo prosty (10 punktów) i nie widzę takiej potrzeby, aby tworzyć do niego GUI.

  • Biotrek

    Dlatego używam Linux Mint, który bazuje na Ubuntu, po instalacji nie trzeba od razu zaglądać do repo bo wszystko jest w tym niewolne a kodeki instaluję trzema kliknięciami i wpisaniem hasła roota. Ta dystrybucja bije na głowę w User-Friendly Ubuntu.

  • epul Autor wpisu

    [quote]Może dodać opcję ustawiającą polecane repo? Przydałoby się też automatyczne pobieranie do nich kluczy GPG.[/quote]
    1 punkt. On ustawia repo zalecane oraz pobiera automatycznie klucz GPG dla medibuntu, więcej kluczy już mu nie trzeba.

  • Luka

    Dzięki za skrypt. Bardzo przydatny! Jak to jest, że Tobie udało się tak szybko przygotować skrypt a wydawcom polskiego remixu Ubuntu tak długo schodzi przygotowanie takiego remixu? Czy te oryginalne Ubuntu po „zadziałaniu” skryptu będzie identyczne z polskim remixem Ubuntu? Sorry jeśli pytania są naiwne – ale nie znam się na tym aż tak… Pozdrawiam!

  • Cyklista

    Próbowałem sam zrobić sibie taką zmodyfikowaną płytkłę, ale program UCK na razie ma problem z wersją 9.04 (nie może odpalić „wirtualnej” konsoli).

  • epul Autor wpisu

    [quote]A czy ten skrypt instaluje wszystko legalne ?[/quote]
    A dlaczego miałoby być nielegalne skoro wszystkie aplikacje, które instaluje skrypt pochodzą z repo Ubuntu? Wszystko jest legalne.

  • macumb

    No no bardzo ciekawe i proste rozwiazanie jestem zielony i dopiero co uruchomilem ten system ale ten skrypcik to naprawde bardzo pomocna rzecz ……

  • Sholay

    Panie Autor!
    Absolutnie świetna robota! Bez niej moje Ubuntu byłoby o połowę mniej satysfakcjonujące, a straciłbym czasu czterokrotnie więcej by chociaż do tej półsatysfakcji dotrzeć.

    &

  • Tirian

    Szacun !!! Świetna sprawa. Jedna sugestia jaka przychodzi mi na myśl to opcja dodawania wine. Napewno przydałaby się nowym użytkownikom 🙂

  • jooseph

    Świetna robota. Dzięki takim ludziom Ubuntu bedzie rosło w siłę. Zrobiłeś bardzo wiele dobrego dla społeczeństa z tą ściąągawką i skryptem. Jeśli wam się te pomysły podobają to też zróbcie coś dla społeczeństwa. Może nie jesteście w stanie zrobić to co zrobil autor ale jesteście w stanie rozpowszechniać te cudowne pomysły i zachęcać ludzi do Ubuntu (zachęcać to nie nalegać, nie zmuszać), a to też się liczy i też do czegoś przyczyniacie się. Kopmy panie i panowie na wykopie, niech trafi to na główną stronę, niech ludzie wiedzą, że komputer to nie tylko Windows, niech ludzie wiedzą, że Ubuntu jest bardzo proste i poradzi z nim każdy laik, niech wreszcie skończy się ta durna opinia, że Linux jest trudny i nie nadaje się dla nowicjuszy.

  • epul Autor wpisu

    [quote]W ubu 8.10pl był jeszcze taki fajny programik do montowania dysków ntfs. Tutaj nie widzę. Może ktoś podpowie?[/quote]
    Wystarczy, że klikniesz na partycje NTFS i sama się zamontuję (górny panel → Miejsca → partycja NTFS).

  • sparda

    thx, m8……..jestem zielony jak……………..wlasnie wkuwilem sie na viste na moim notebooku i zainstalowalem ubuntu – tylko (szwagier bylby ze mnie dumny:)), ….pierwszy raz w zyciu linuxa sie tknalem……ale na stacjonarce zostawiam XP…….a ta paczka ratuje takiemu jak ja noobowi zycie…wielkie dzieki raz jeszcze……………

  • marg1

    Użyłem tego skryptu do konfiguracji repozytoriów i zobaczyłem w source.list, że przed pierwszym repo dodał mi on myślnik, co sypnęło update-manager, ale usunąłem go i było ok

  • cgmax

    [quote comment=”37565″]Witam!
    Zainteresowała mnie poz. 9
    Po wybraniu skrypt usunął jeden pakiet po czym komputer zawisł.

    Pozdrawiam[/quote]
    Właśnie dlatego jestem na NIE 😉
    Zrobiłbyś to przez Synaptica i podejrzewam, że na 99,999% nie byłoby żadnych problemów.

  • jooseph

    @marg1
    Tralala, sam dodałeś ten myślnik, ponieważ w skrypcie nie ma tego myślnika i powiedz mi jak mógl to zrobić o__O Jeszcze troche a napiszesz, że zamiast jaunty pojawił się napis vista. To co piszesz jest na 100% zmyślone. Takie rzeczy to tylko w erze.

    @x-mall
    9 punkt jest jak najbardziej w poprawny i niestety nie jest to wina skryptu. To wina Ubuntu i jego zalżności.

    @cgmax
    Pewnie chciałeś zabłysnąć inteligencją ale nie tym razem. Synaptic to nakładka graficzna na apt-get. Jeśli apt-get skopał to Synaptic też tak zrobiłby.

    Jako programista gratuluję epulowi, ponieważ skrypt został zrobiony bardzo poprawnie i nie mozna do niczego przyczepić się. Ci którzy marudzą mają pewnie jakieś kompleksy.

  • xpx

    mam problem z mplayerem

    MPlayer 1.0rc2-4.3.3 (C) 2000-2007 MPlayer Team
    CPU: Intel(R) Atom(TM) CPU N270 @ 1.60GHz (Family: 6, Model: 28, Stepping: 2)
    CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 1
    Compiled with runtime CPU detection.
    Option -e needs a parameter at line 1

  • tykwa

    dzieki dzieki dzieki! nie napisze tu nic nowego poza tym,ze moge podziekowac osobiscie!dzieki takim ludziom jak Ty ubuntu staje sie bardziej przyjazne poczatkujacym;)

  • cgmax

    @jooseph
    Ja widzę stary, że Ty się starasz tu błyszczeć i każdego ustawiać haha :>
    Wyluzuj troszkę, bo Ci żyłka pęknie i Cię krew zaleje…

    A wracając do Twojego zdania odnośnie Synaptica, to się akurat mylisz. Miałem kilka razy podobne problemy z uszkodzonymi pakietami i jakoś zawsze Synaptic sobie z tym razdił. Więc bądź tak miły i nie pierdziel głupot!

  • cgmax

    Aha jeszcze na wypadek jakbyś nie wiedział(bo widocznie tego nie wiesz). W menu Synaptica jest taka pozycja jak: Edycja -> Napraw uszkodzone pakiety. I o tym cały czas mówiłem!!!

  • sar3th

    Mam pytanie czy dziala ten skrypt na kbuntu, ponieważ zamiast uruchomic sie skrypt to włącza mi się kate. Z góry dziękuję za pomoc.

  • ddevil

    [quote comment=”37580″]Mam pytanie czy dziala ten skrypt na kbuntu, ponieważ zamiast uruchomic sie skrypt to włącza mi się kate. Z góry dziękuję za pomoc.[/quote]
    [quote comment=”37588″]Skrypt nie działa, otwiera w kate a jak dam uruchom w terminalu to nic się nie dzieje. Żenada[/quote]

    Trzeba nadać uprawnienia do wykonywania, to żaden bug:)

    chmod +x /ścieżka/do/skryptu
    (jeśli nie wiesz, jaka to ścieżka, po prostu wpisz początek tego polecenia i przeciągnij plik do terminala)

  • Henryk

    Suped działa ten skrypt. Ruszyl nawet z liva UBUNTU 8.10PL. Wszystko dobrze i dokładnie i bardzo szybko bez zawieszeń. Dziekuje za srypt, gratuluje i prosze o dalesze takie narzędzia.

  • ravalent

    [quote comment=”37588″]Skrypt nie działa, otwiera w kate a jak dam uruchom w terminalu to nic się nie dzieje. Żenada[/quote]
    żenada to twoja wypowiedź, włączasz terminal, wchodzisz do katalogu ze skryptem i wpisujesz ./skrypt_u904jj

  • R

    Coś pięknego, wprawdzie przy czarnym tle terminala kolorki wywołują lekkie zawroty głowy ale sam skrypt cud-miód i orzeszki!

    Gratulacje i mam nadzieję, że będzie dalej rozwijany.

    P.S. Nie ma w nim informacji na podstawie jakiej licencji go rozpowszechniasz… Fajnie by było gdybyś dodał to gdzieś w środku…

  • dejwid

    ravalent nie obrażaj mojej wypowiedzi. Poprostu dziwi mnie to, że nie idzie tego zrobić jeszcze łatwie (po prostu kliknąć) a nie bawić się w jakieś prawa itp. itd. Ale ogólnie ubunciak nie jest zły :p
    Pozdrawiam

  • kola26

    Skrypt jest bardzo użyteczny, oszczędza sporo czasu mniej wprawnym użytkownikom i zupełnie wyręcza nowicjuszy. Dobra robota – pozdrawiam.

  • lukas

    Skrypt fajny. Zmusił mnie do posprzątania w programie, którego używam w firmie i dopisania kilku funkcji. Jak zacząłem uczyć się kodować i pisać, to nie znałem tak prostego rozwiązania jak funkcje. Jak już naśmieciłem, to potem nie chciało mi się sprzątać ;D Fajny program skryptowy, ale byłoby jeszcze lepiej gdyby info o paczkach pobierał z plików. Dodatkowo w plikach każda paczka miałaby swój opis.

  • Abe

    Witam
    Skrypt jest SUPER Użyłem go na swoim zaktualizowanym Ubuntu 8.10 do 9.04. MAm tylko jedno pytanie, czy ktoś z Was sprawdzał czy w systemie 64bitowym nie pojawiały się żadne problemy po jego działaniach? Ja używam teraz 32bitowego, ale zastanawiam się nad przesiadką na 64bity…

  • epul Autor wpisu

    [quote]a moze jeszcze takie cos by fast-user-switch-applet wyłącznik ubuntu wrócił na swoje miejsce w menu system ?[/quote]
    Zrobić wszystko można, dodać także, ale czy to aż tak bardzo potrzebne? Wg mnie nie ma sensu dodawać zbędnych drobiazgów na siłę (on do wielkiego szczęścia nie jest potrzebny), ponieważ jeśli zaczniemy dodawać kolejne punkty o wszystkim i o niczym zrobi się 500 punktów i początkujący od razu pogubi się, a nawet nie będzie wiedział co ma robić.
    [quote]MAm tylko jedno pytanie, czy ktoś z Was sprawdzał czy w systemie 64bitowym nie pojawiały się żadne problemy po jego działaniach?[/quote]
    Nigdy nie mogę dać 100% pewności, że będzie na pewno dobrze (stąd też numeracja 0.1, a nie 1.0, ponieważ póki co nie chcę dawać pełnej gwarancji, ponieważ nigdy nie mam pewności czy wszystko jest tak jak trzeba). Jeśli chodzi o sam skrypt, zanim trafił do Waszych rąk, został przez cały zespół ubuntu.pl przetestowany (kilkakrotnie na Ubuntu 32 i 54 bitowym) i do tej pory nie było żadnych problemów. Także Wy też go testujecie i jak na razie nie widać, aby ktoś w komentarzach narzekał, ani nie przyszły do mnie takie maile. Moim celem jest maksymalnie ułatwić zadanie początkującym i dlatego też dbam o to, aby nie spotykały żadne problemy, ponieważ skrypt, który sprawia problemy nie może być wtedy dla początkujących.

  • en35k4

    Wielkie dzięki za skrypt. Genialna robota. BTW sam chciałbym kiedyś pisać takie skrypty 🙂 Więcej takich ludzi jak Ty!!! Pozdrawiam…

  • Andrzej M.

    Witajcie,
    Pobieram właśnie: „jaunty-netbook-remix-i386.img” ze strony Canonical, czy wyżej opisany skrypt też tu zadziała?

  • Picasso

    skrypt super – jestem poczatkujacym na ubuntu i bardzo mi pomógł 🙂
    mam jedną sugestię co można by dodać (oprócz tego co już zostało napisane) – u mnie ubuntu nie potrafiło wykryć monitora i z tego powodu nie miałem największą rozdzielczość 640×480. Musiałem ręcznie edytować xorg.conf i dopisać „HorizSync VertRefresh” dla mojego monitora. Może by tak dołożyć aby on sam dopisywał wartości jakie podamy? na stronie http://forum.linux-sevenler.org/index.php?action=printpage%3Btopic=866.0 można znaleźć te wszystkie informacje.

  • pawelbial

    Ciekawi mnie dlaczego użyta została Sunowsk’a Java zamiast OpenJdk (icedtea6-plugin). Funkcjonalność ta sama, a otwartość większa 🙂

  • RATUNKU

    wczytalem sterowniki wlasnosciowe do karty graficznej tym skryptem i po restarcie systemu mam sam kursor. jak je usunac i przywrocic domyslne??

  • Garhuy

    Witam, jeżeli kogoś interesuje automatyczna konfiguracja UBUNTU, zapraszam na http://www.ubueasy.tk
    Na dzień dzisiejszy konfiguruje 8.04 i 9.04, w przyszłości oczywiście też będzie 9.10 😉
    Konfigurator doczeka się w przyszłości większych ulepszeń (np. menu, na dzień dzisiejszy konfiguruje wszystko w locie)

  • Mirogod

    Witam
    Aktualnie siedzę na Karmic Koala i lekko zmodyfikowałem skrypt, tzn. zamiast juanty jest karmic. Na szczęście wszystko działa bez zarzutów, jak na razie 🙂

  • firginn

    a mi ten skrypt się nie podoba. Chciałem zobaczyć jak on działa i zawartość mnie przeraziła. Nie liczyłem na jakieś opisy, ale mogłeś chociaż jakoś normalnie nazwać funkcję.
    I taka uwaga: nie lepiej zamiast menu języków instalować pakiety z polskiego?

  • Svanevit

    A mi ten skrypt nie chce chodzić na komputerze. Niestety, ale przez Ubuntu nie mam szans na połączenie się z internetem a bez jakiś paczek on nie działa jak powinien. Nawet jeśli chodzi (tego nie można mu odmówić) to nie konfiguruje systemu. Skąd wziąć paczki aby zadziałał?

  • mario_7

    Svanevit, jeśli napiszesz o tym na form i podasz więcej szczegółów (co dokładnie nie działa? jakieś komunikaty?), to na pewno uda się rozwiązać problem.

  • macin

    Odświerzę trochę. Mam problem ponieważ podczas korzystania ze skryptu i instalacji java wyskakuje okno z jakimś opisem konfiguracyjnym javy. Na dole jest OK, którego nie mogę „wcisnąć”. Ani myszka, ani enter ani nic. Przez to coś się wysypało, bo nie mogę uruchomić nawet terminala. Wyskakuje komunikat że nie można uruchomić procesu potomnego „kile” – cokolwiek to znaczy. Nie mam pojęcia o co chodzi.

  • OldEnt

    [quote comment=”39513″]Czy ten skrypt można przerobić pod Ubuntu 8.04? Wystarczy zmienić repozytoria i można odpalić pod 8.04?[/quote]
    Nie jestem pewien co do instalowania sterowników własnościowych i automatycznego ustawiania ekranu. Reszta – jak najbardziej.

  • epul Autor wpisu

    Dzisiaj na serwer została wrzucona poprawiona wersja skryptu dla Ubuntu 9.04 (wersja 0.1.1). Jedyna zmiana jaka zaszła, to instalacja najnowszej wersji Flasha dla Ubuntu 64 bitowego.

  • epul Autor wpisu

    Wprowadziłem w skrypcie kolejne i ostatnie drobne poprawki (wersja 0.1.2). Ogłaszam, że nie będę już dalej rozwijać, ani wspierać skryptu dla Ubuntu 9.04 JJ.