Mini ściągawka z Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope 58


Niewiele ponad miesiąc temu udostępniłem ściągawkę z Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex dla początkujących. Co prawda pojawiła się dosyć późno, ponieważ premiera Ubuntu 8.10 była pod koniec października zeszłego roku, ale jak to się mówi, lepiej późno niż wcale. Tym razem nie będzie żadnych opóźnień, ściągawkę z Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope postanowiłem wypuścić już dzisiaj. Myślę, że jest to odpowiedni termin, ponieważ w czwartek będzie premiera najnowszego Ubuntu i już możecie liczyć na małą pomoc pod ręką.

Zasady nowej ściągawki są takie same jak starej. Ma ułatwić przygodę z Ubuntu początkującym. Na niej znajdują się skrócone, najbardziej przydatne informacje i dlatego nie liczcie na jakieś wypracowanie i zbędne informacje, ponieważ na jednej stronie kartki papieru nie da się umieścić obszernej treści, grubej książki. Jeśli nie wiecie co znaczą pojęcia: konsola/terminal, Synaptic, Apt-get, Gedit, repozytorium… zawsze chętnie na to pytanie odpowie wyszukiwarka internetowa i myślę, że nie powinno być z tym żadnych problemów.

Zmiany? Tak są zmiany, ale raczej malutkie zmiany. Co takiego zmieniło się:

  • przede wszystkim mniejsza o jeden punkt czcionka, aby móc pomieścić więcej tekstu,
  • wywaliłem „Dokumenty tekstowe oraz arkusze kalkulacyjne”, ponieważ uznałem to za zbędne i dzięki temu znowu zwolniło się miejsce,
  • pozycja „Rozmieszczenie partycji” przekształciła się w „Instalowanie systemu oraz rozmieszczenie partycji” i znalazła się na samym początku ściągawki (doszło tez parę informacji),
  • doszły dwie nowe pozycje „Przydatne polecenia/kombinacje klawiszy” oraz „Kompilowanie programów ze źródeł”.

Aby zobaczyć jak prezentuje się ściągawka z Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope, wystarczy kliknąć na obrazek, który znajduje się na początku tej strony. Nie zapomniałem także o ściągawce w formacie PDF. Kliknij na ten link, aby pobrać na dysk twardy. Możesz ją drukować ile chcesz i rozdawać bez ograniczeń znajomym.

Od teraz „Mini ściągawka z Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope” jest rozpowszechniana na warunkach licencji: CC Creative Commons 2.5.

Pobierz ściągawkę w formacie PDF – [link]



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

58 komentarzy do “Mini ściągawka z Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope

  • lukas

    Wszystko fajnie, ale MPlayer nie jest dobrym wyborem. Lepiej zastąpić go SMPlayerem (nakładka na MPlayera). Klucze można dodawać graficznie. Wystarczy skopiować je do pliku, a potem ten pliczek dodać przez Źródło Oprogramownia. Dla ZU chyba łatwiejsze do pojęcia? Zamiast kompilacji lepiej wyjaśnić jak korzystać z http://ppa-search.appspot.com/. Możliwe, że już ktoś skompilował program, stworzył paczuszki i repozytoria. W ostateczności zostaje kompilacja, ale żaden ZU nie dotrwa do jej końca 😉 Jeśli mowa i sterownikach własnościowych, to w przypadku NV lepiej skorzystać z Nvidia Server Settings, ponieważ GNOME świruje z rozdzielczościami i odświeżaniem. Zresztą developerzy dobrze o tym wiedzą i Ubu 9.04 samo proponuje to narzędzie. Pamiętajmy, że ZU w nowym, innym świecie często sobie nie radzi mimo, że interesuje się PC i IT, to zmiany go często przerastają.

  • RWHÔ

    Właśnie, w formie tekstowej by się przydał, bo pisać odręcznie komendy ze ściągawki to mało przyjemna rzecz. No i: „uruchomi się edytor tekstu (Gedit), w którym trzeba będzie zastąpić całą zawartość poniższą:”
    Zastąpić poniższą zawartość? Zawartość Gedita? Trochę fail logiczny…
    Poza tym na pewno to trzeba edytować?

  • epul Autor wpisu

    [quote]A masz może tą ściągawkę w wersji tekstowej a nie zdjęciu ?[/quote]
    Hmm… przecież na samym dole artykułu jest do pobrania plik PDF.
    [quote]Wszystko fajnie, ale MPlayer nie jest dobrym wyborem.[/quote]
    Ja na MPlayera (a właściwie GMPlayera) nigdy nie narzekałem, moi znajomi również, więc dlaczego miałby być złym wyborem. A tak po za tym SMPlayer to MPlayer z inną nakładka graficzną.
    [quote]Klucze można dodawać graficznie. Wystarczy skopiować je do pliku, a potem ten pliczek dodać przez Źródło Oprogramownia. Dla ZU chyba łatwiejsze do pojęcia?[/quote]
    Kontaktowałem się z początkującymi i bardziej im odpowiada ta metoda, którą opisałem na ściągawce, ponieważ stwierdzili, że tak jest bardzo wygodnie i wcale nie trudniej, w sieci też często poruszają tą metodę. Myślałem, aby opisać jak to zrobić przy pomocy Synaptica, ale postawiłem na większość głosów.
    [quote]w przypadku NV lepiej skorzystać z Nvidia Server Settings[/quote]
    W przypadku Ubuntu 9.04 system pyta się jakiego narzędzia do zmiany rozdzielczości ekranu ma użyć, producenta k. graficznej (nvidia-settings) czy gnomowskiego.
    [quote]W ostateczności zostaje kompilacja, ale żaden ZU nie dotrwa do jej końca ;)[/quote]
    A kto powiedział, że musi kompilować obowiązkowo programy? To raczej taka ciekawostka, a wiele początkujących osób chciałaby wiedzieć jak to wygląda, chociażby dla sportu. Wiele razy padły do mnie pytania jak wygląda kompilowanie programów (akurat wśród znajomych), więc postanowiłem o tym wspomnieć.
    [quote]W sekcji Kodeki, Flash, Java, RAR, 7-ZIP, czcionki MS… – instalowanie jest literówka na końcu linii kodu powinno być w32codecs a jest w32codcs.[/quote]
    Faktycznie, zostanie poprawione. Dzięki za zwrócenie uwagi.

  • laybythesea

    Dodałem bardziej widoczny link – jak teraz ktoś nie zauważy… 😀
    Co do błędu logicznego – co najwyżej jest błąd stylistyczny. Ale to myślę poprawić nie trudno.

  • Mirogod

    W sekcji „Obsługa protokołu Gadu-Gadu”
    Czemu ciągle jest polecany Pidgin, który nie dość, że ma problemy z jabberem już od kilku dobrych lat, to obsługa gg pozostawia wiele do życzenia.
    Może warto w końcu zrobić opis z klientem Kadu, który posiada bardzo wygodny interfejs i jest świetnie konfigurowalny. Możesz zrobić nawet opis, jak się zalogować, wywalając ostatni akapit „Dodatkowe informacje”
    Jak dla mnie super sprawa z tą ściągawką, ale tym Pidginem to mnie załamałeś :/ Sam używam Kadu i na Ubuntu i na Windows i daję go znajomym i swojej rodzinie i nikt nie narzekał jeszcze na niego. Na Pidgina narzekali i to wiele razy :/

  • epul Autor wpisu

    [quote]Czemu ciągle jest polecany Pidgin, który nie dość, że ma problemy z jabberem już od kilku dobrych lat, to obsługa gg pozostawia wiele do życzenia.[/quote]
    Ponieważ jest domyślnie zainstalowany w Ubuntu i to głównie dlatego (nie dlatego, że nie lubię Kadu). Tak po za tym ja wspominałem tylko o obsłudze Gadu-Gadu, nie widzę abym coś wspominał o Jabberze.
    [quote]Może warto w końcu zrobić opis z klientem Kadu[/quote]
    Jeśli komuś ten Pidgin nie będzie odpowiadać, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamienił go na inny, np. na Kadu, GG (pod WINE), Tlena itd.
    [quote]Jak dla mnie super sprawa z tą ściągawką, ale tym Pidginem to mnie załamałeś[/quote]
    Korzystam z Pidgina od co najmniej ponad dwóch lat i do dzisiaj nic do niego nie mam. Korzysta mi się z niego bardzo dobrze, jak widzisz to tylko kwestia gustu. Mam też kilku znajomych, którzy z niego korzystają i chwalą go sobie.

  • OldEnt

    [quote comment=”37360″]W sekcji „Obsługa protokołu Gadu-Gadu”
    Czemu ciągle jest polecany Pidgin, który nie dość, że ma problemy z jabberem już od kilku dobrych lat, to obsługa gg pozostawia wiele do życzenia.[/quote]

    Bo Qt to zuuuuooo! :’/ Gdyby ściągawka polecała Kadu, na pewno nie byłaby rekomendowana przez składających polskie remiksy Ubuntu.

  • weirdo

    W sekcji Kodeki, Flash, Java, RAR, 7-ZIP, czcionki MS… – instalowanie jest literówka na końcu linii kodu powinno być w32codecs a jest w32codcs.

  • glabek94

    Dziękuję bardzo 🙂 . Link leci do kolegi, którego niedawno namówiłem na Ubuntu 🙂 . Zadowolony jest, ale trochę się jeszcze „miota” po systemie, bo nie wie do końca do czego co służy, jak to się nazywa etc. Teraz będzie łatwiej 🙂 .

  • fizyk

    Ja się może znowu przyczepię do edycji repozytoriów jak w poprzedniej ściągawce: To samo da się zrobić poprzez System -> Administracja -> Źródła oprogramowania, usuwając w odpowiednich miejscach ptaszki 😉 I to bez odwiedzania tajemniczych plików systemowych (pomijając medibuntu), które jednak ma też w swoim repozytorium paczkę z kluczem, więc da się to zrobić przyjemniej bez lini komend i bez edycji istotnych a tajemniczych plików systemowych 😉

    W dodatkowych informacjach proponowałbym jeszcze zaznaczyć język urzędowy danej strony, nie każdy czyta angielski ze zrozumieniem.

    No i pytanie nie związane z samą ściagawką, a z napisami w niej poruszonymi… może ktoś wie, w jaki sposób odwrócić ustawić totema i mplayera, by korzystały z polskich napisów utf8? Próbowałem ustawić po ostatniej aktualizacji qnapi, gdzie konwersja z win-1250 na utf8 działała, jednak zamotałem się w trakcie 😉

  • nick

    fizyk czepiasz sie tylko szczegolow 🙂
    autor napisal w ktoryms komentarzu dlaczego taka decyzje podjal. postapil slusznie, poniewaz twierdzi, ze tak zadecydowala wiekszosc glosow, a sam poziom trudnosci jest latwy. ta wygodna metoda tez jest standardem w sieci, poniewaz jest zdecydowanie najczesciej spotykana i uwazam, ze tak trzeba przyzwyczajac nowicjuszy.

  • laybythesea

    [quote comment=”37362″]Bo Qt to zuuuuooo! :’/ Gdyby ściągawka polecała Kadu, na pewno nie byłaby rekomendowana przez składających polskie remiksy Ubuntu.[/quote]
    Co byłoby prawdą, gdyby wśród osób 'składających polski remix’ nie był jej autor :D:D:D

  • sylwester

    [quote comment=”37362″]
    Bo Qt to zuuuuooo! :’/ Gdyby ściągawka polecała Kadu, na pewno nie byłaby rekomendowana przez składających polskie remiksy Ubuntu.[/quote]

    To jest strona otwarta dla każdego i każdy może napisać dowolnie głupi tekst, oraz postawić dowolnie absurdalne zarzuty.

    Pytanie więc brzmi: czy zamiast Pidgina powinno być Kadu? Czy robiąc otwartą wersję LINUKSOWEJ dystrybucji powinniśmy wywalić komunikator obsługujący otwarty protokół jabbera? A może należałoby włączyć i to, i to, a np. wywalić Totema, albo OO.org – w końcu płytka CD ma ograniczoną pojemność?

    Kadu jest od dawna w repozytoriach i każdy może sobie doinstalować ten program za pomocą dwóch-trzech kliknięć. A płyty, które wydajemy od lat zawsze są albo wyłącznie gtk, albo qt i tyle. I nie ma tu nic do rzeczy stosunek do jednego lub drugiego zestawu bibliotek.

    W „ściągawce” nie ma jeszcze dziesiątków i setek programów, które użytkownicy sobie instalują wg. własnego upodobania i widzimisię – też powinny się znaleźć?

  • Sareth

    A wiecie może czy da się w łatwy sposób zmienić coś w ubuntu żeby do byle czynności nie pytał, się o haslo roota (albo chociaż żeby przy wychodzeniu ze stanu wstrzymania się nie pytał)

  • Jackson89

    mam problem z ustawieniem połączenia sieciowego w tym Network Manager w Ubuntu 9.04 RC. Mam stałe łącze mógłby mi ktoś pomóc [ciach]

  • luk1don

    [quote comment=”37374″]@obiektywny – konto roota w Ubuntu trzeba specjalnie uruchomić by móc się na niego zalogować. A tak wystarczy użyć sudo[/quote]

    Konta roota wcale nie trzeba specjalnie uruchamiać, wystarczy dać: sudo -i i jesteś na roocie, no albo nadać sobie prawa roota przez sudo.

  • pendejo

    @react1on a co ma swap w ogóle do windowsa? swag to taki plik wymiany z tym, że tu jest partycją. Oczywiście jak masz 4 GB pamięci RAM to możesz pominąć swap, ale przy 1 GB bym dał chociaż 256 MB na wszelki wypadek. Przy 160GB (strzelam, ale tyle mniej więcej teraz się widzi) dysku te pół gigabajta różnicy wielkiej nie robi

  • kanar123

    Moje uwagi:
    – adres skąd można ściągnąć ubuntu powinien wskazywać na serwer umieszczony w Polsce (np. http://ftp.task.gda.pl lub http://ftp.vectranet.pl) – po pietruszkę targać to z GB. Wiem, że to jest przykład serwera, ale ZU _zawsze_ go wybierze ze ściągi.
    – partycjonowanie – ZU powinien wybrać automatyczne w każdym wypadku (czy to na cały dysk czy tylko na wolnej części). To co instalator podpowiada jest sensownym rozwiązaniem, nawet przy 3GB (swap wtedy służy do hibernacji systemu).
    – ustawienie repozytorium – tutaj również powinien być podany polski serwer – nie jest gorszy od angielskiego, a powinien być szybszy. I jest bliżej.
    – instalowanie paczki w32codecs i w64codecs – można śmiało podać aby instalował obie paczki – jednej z nich nie zainstaluje i odzyskasz jedną linię z komentarza na coś innego 🙂

    ps. A obrazy ISO są już dzisiaj na serwerach FTP, tylko trzeba wiedzieć gdzie ich szukać 🙂

  • pendejo

    @kanar123 dokładnie zapomniałem dopisać, że jeśli ktoś chce hibernować to swapu powinno być tyle co RAMu, by ta operacja się udała (teoretycznie może być mniej, ale nigdy nie wiadomo ile pamięci będzie zajęte podczas rozpoczęcia hibernacji)

  • luk1don

    Co do serwerów: popieram, że powinny być nasze, choć sam korzystam z głównego, bo zwykle jest aktualniejszy, a z naszymi miałem parę razy problemy i pakietów jeszcze nie było. No ale zawsze można sprawdzić, który najlepiej pinguje, a może niemiecki…

  • kanar123

    @cyklista: szukaj w katalogu „.pool”, najlepiej przez FTP 🙂
    @luk1don: to zależy jak są serwery ustawione. W tej chwili na większości już powinny być obrazy umieszczone, ale ukryte przed publiką (na moim serwerze pojawiły się ok. 14.00). A to, że czasami jest później na niektórych to tylko zależy od tego jak admin skonfigurował częstotliwość uaktualniania zawartości (uaktualnienie zalecane jest co 4h). releases.ubuntu.com nie jest głównym serwerem, z którego inne serwery ściągają. Podpowiem, że takie serwery jak http://ftp.task.gda.pl czy http://ftp.vectranet.pl, będące oficjalnymi serwerami, uaktualniają się dość szybko i ciągną zawartość z serwera gdzie dostęp jest tylko na hasło.

  • Omen

    Do autora: Zadam proste pytanie jak się chcesz zahibernować jak będziesz miał ponad 1gb ramu zajęte? Podpowiem wtedy sytem wywala komunikat mówiący w wolnym tłumaczeniu sorry winetou ale masz za małego swapa żeby przejść w hibernacje. Dlatego lepiej profilaktycznie ustawić swapa conajmniej 1:1 co do ramu.

  • Anonim

    I tak będziemy gdybać i gdybać a tak naprawdę powyższe komentarze nic nowego nie wnoszą ani ciekawego. Ja tez mam uwagi ale do komentujących. Przyczepiliście się do autora jak pies do jeża o jakieś drobiazgi a ja nie widzę podstaw aby czepiać się. Jedni piszą że zamiast tego linku mógł podać tamten, mógłby to i tamto troszeczkę zmienić, teraz pytanie co to da jak efekt końcowy będzie niemalże identyczny. Drudzy piszą, że mógł zamiast te programy podać inne. Mógł ale podjął taką decyzje i o tym też nie ma sensu gdybać. Gdyby zrobił coś źle to wtedy owszem ale jest dobrze.
    @kanar123
    Autor dostosuje się do twojej prośby i tak gwarantuje ci jedno, znajdzie się kto inny, który zacznie tego czepiać się że módl zrobić jeszcze inaczej. Takie błędne kolo z tego zrobi się. Niech zostanie jak jest i nie widzę potrzeby aby poprawiać ponieważ jest dobrze.
    @Omen
    Ja mam 8GB pamięci i wiesz co powinienem napisać, autorze ale ja mam 8GB pamięci i nie potrzebny mi jest swap, więc nie powinieneś pisać o tym swapie. Poruszać model 1:1 dla swapa jest całkowicie bez sensu. To, że ty korzystasz z hibernacji to nie znaczy, że każdy tak robi. Autor napisał jak najbardziej poprawnie o swapie i bardzo podobna teorię bardzo często pojada w sieci i autor pewnie do tego dostosował się.
    Czytając powyższe komentarze zauważyłem że niektórzy czepiają się tylko aby przyczepić. Ściągawka jest jak najbardziej poprawna i zawiera minimum potrzebnej informacji dla początkujących, czego więcej chcieć? Wykonanie i pomysł również jest na bardzo dobrym poziomie. Zresztą te wasze zmiany, o których wspomnieliście nic nie dadzą, ponieważ efekt końcowy będzie identyczny, więc takie zmiany są pozbawione całkowicie sensu. Bo po co poprawiać coś gdy jest dobrze ponownie na dobrze. Także przestańmy czepiać się czegoś co jest dobrze zrobione.
    Do tych co tak czepiają się. Wybrzydzać każdy potrafi tylk ciekaw jestem co zrobiliście dla społeczeństwa?

  • command_dos

    a mnie sie sciagawka bardzo podoba – przydalaby sie forma textowa, jak zauwazyli przedmowcy. mysle, ze taki czysty html bylby bardzo dobry, mozna wyroznic tekst grubsza lub pokolorowana czcionka, moznaby bylo zrobic, np. linka na stronie do sciagawki, lub wstawic ja do iframe’a na stronie, no i co najwazniejsze daloby sie robic kopiuj, wklej…

  • laybythesea

    Co do wersji tekstowej – jest przecież pdf. Wszystkim, którzy mają uwagi co do formy/treści ściągi – Jeśli coś wam nie pasuje, piszcie też, jakbyście to zmienili, żeby wasze uwagi nie poszły na marne.

  • luk1don

    @kanar123: Ja mówiłem generalnie, jak wiem z doświadczenia (z naciskiem na codzienne aktualizacje pakietów), nie zdarzyło się to akurat w tym przypadku, czy w wypadku Twojego serwera. Doskonale wiem, że inne serwery nie mają pakietów od „serwera głównego”.

  • epul Autor wpisu

    [quote]ustawienie repozytorium – tutaj również powinien być podany polski serwer[/quote]
    Wybrałem główny serwer, ponieważ z polskim bywa różnie. Najbardziej co mi przeszkadza w polskim, że poprawki potrafią trafiać z kilkudniowym opróżnieniem i stąd taka moja decyzja. W dniu premiery poprawki mogą mieć dla niektórych ogromne znaczenie.
    [quote]ZU powinien wybrać automatyczne w każdym wypadku[/quote]
    Nie napisałem w ściągawce, aby dzielił partycje ręcznie, podałem jak powinien wyglądać mniej więcej układ partycji. Czy ZU wybierze ręczne partycjonowanie, czy automatyczne wybór pozostawiam jemu.
    [quote]instalowanie paczki w32codecs i w64codecs – można śmiało podać aby instalował obie paczki[/quote]
    To zły pomysł, ponieważ user będzie myślał, że w32codcs i w64codecs jest potrzebny w każdej wersji Ubuntu. Tak to przynajmniej będzie wiedział na przyszłość, że w32codecs instaluje się w 32 bitowym systemie, a w64codecs w 64 bitowym.
    [quote]Zadam proste pytanie jak się chcesz zahibernować jak będziesz miał ponad 1gb ramu zajęte? Podpowiem wtedy sytem wywala komunikat mówiący w wolnym tłumaczeniu sorry winetou ale masz za małego swapa żeby przejść w hibernacje. Dlatego lepiej profilaktycznie ustawić swapa conajmniej 1:1 co do ramu.[/quote]
    Na ten temat można pisać od rana do rana. Umieściłem w ściągawce taka regułkę, a nie inną, ponieważ podobna jest najczęściej spotykana w sieci. Ja dostosowałem się do większości osób (a nawet do wszystkich), nie do siebie, do ciebie, do kogoś. Gdyby ktoś miał 4GB i zastosowałby model 1:1 dla swapa nie wiedząc czemu byłoby nonsensem, ponieważ on wtedy nie musi mieć swapa. Duży swap i ogólnie swap nie każdemu jest potrzebny, a to, że są wyjątki, to już inna sprawa.
    [quote]A nie lepiej odpalić gedita naciskając alt+f2 i gksudo gedit?[/quote]
    Jak ktoś będzie miał wizję, może pomyśleć, że jest to jednoliniowy terminal. Widzisz jakieś różnicę pomiędzy konsolą, a Alt+F2? Ja żadnej. Nie ma sensu ukrywać, że w Linuksie jest konsola, ponieważ z czasem userzy dostrzegają jej zalety.
    [quote]przydalaby sie forma textowa[/quote]
    Gdybym chciał, to udostępniłbym takiego PDF-a, że nie dałoby się kopiować z niego tekstu. Jak ktoś chce coś skopiować (aby nie przepisywać) od tego ma właśnie PDF-a.

    Ogólnie nie do końca powyższe komentarze przekonują mnie. Niektórzy zaproponowali mi drobne zmiany, nie mówię, że są złe, ale co mi to da jak zmienię? Przecież tak naprawdę efekt będzie dalej taki sam i tak jak pisał ktoś, nie ma sensu zmieniać, aby tylko zmienić. Musi to być konkretny powód i najlepiej byłoby, gdyby na ten temat wypowiadali się początkujący, co jest dla nich nie zrozumiałe, z czym nie mogą sobie poradzić itd. Póki co tego nie było (może dlatego, że jakoś dają radę, udaje im się zrobić, to co jest opisane w ściądze?), a jak będzie, wtedy się pomyśli nad zmianami. Jak już mówimy o zmianach, to wolałbym propozycje tupu: co jeszcze można byłoby dodać dla początkujących, aby uprościć im przygodę z Linuksem, jakiś nowy punkt.

  • kanar123

    kurcze, następny co pisze, że polskie serwery potrafią być nieaktualne bez wskazywania konkretnych. powiem Ci, że prowadzę oficjalny serwer z mirrorem ubuntu i w przypadku braku aktualizacji z canonical przychodzi mail z odpowiednim info. Do tej pory zdarzyło mi się dostać dwa razy takiego maila i to tylko dlatego, że podczas nocnych prac serwer był pozbawiony dostępu do netu przez co nie mógł się zaktualizować. w następnym okienku aktualizacyjnym (zalecanym co 4h, a na mojej maszynie ustawiłem co 1h) wszystko się zsynchronizowało z oryginałem.

    Co do swapa. Uważam, że swap w obecnych czasach jest zbędny. nawet na prowadzonym oficjalnym mirrorze (a jest mocno wykorzystywany, szczególnie wczoraj) nie mam swapa, a jest „tylko” 2gb ramu – i nigdy nie widziałem komunikatu o braku pamięci. natomiast jeśli ktoś na desktopie chce skorzystać z hibernacji, to niestety potrzebuje tego swapa – choć osobiście uważam, że lepiej jest skorzystać ze stanu uśpienia.

  • epul Autor wpisu

    Zdecydowałem się na „proposed”, ponieważ od lat z tego korzystam i nigdy nie sprawiały mi problemów, nawet małych. Zresztą wielu ludzi uważa, że nie ma czego bać się, ponieważ trafiają tam pewne paczki i ryzyko jest bardzo minimalne. Tak na prawdę to nie jest ten główny powód. Dodałem, ponieważ nie raz czekały tam dla kogoś bardzo ważne poprawki i nie raz pozwoliło komuś rozwiązać poważny problem. Gdyby nie miał „proposed” to na poprawki mógłby czekać nawet parę dni, a niektórzy nie mogą tyle czekać…

  • afa

    OK dziekuje za odpowiedz. w takim razie rowniez aktywuje 'proposed’ . jeszce jedna uwaga. mozliwe ze tylko u mnie tak bylo. po wklejeniu tych repozytoriow pokazywalo mi zdublowany wpis medibuntu. wydaje mi sie ze wystarczy z medibuntu sam wpis 'deb’ . usunalem 'deb-src’ i blad zniknal

    pozdrawiam

  • epul Autor wpisu

    To co pokazałeś w linku jest dokładnie to samo c znalazło się w ściągawce tyle, że jest zrobione troszeczkę inna metodą.
    [quote]po wklejeniu tych repozytoriow pokazywalo mi zdublowany wpis medibuntu[/quote]
    Musiałeś gdzieś pomylić się gdzieś, ponieważ nie ma zdublowanych wpisów w ściągawce. Przyjrzyj się dokładnie, ponieważ gwarantuję, że nie popełniłem w tym miejscu błędów. Na wszelki wypadek nawet sprawdziłem.

  • tigga

    [quote comment=”37458″]
    [quote]przydalaby sie forma textowa[/quote]
    Gdybym chciał, to udostępniłbym takiego PDF-a, że nie dałoby się kopiować z niego tekstu. Jak ktoś chce coś skopiować (aby nie przepisywać) od tego ma właśnie PDF-a.
    [/quote]

    No sorry, ale mnie powaliłeś. Po prostu porażasz łaską. Naprawdę wykonałeś kawał dobrej roboty i jest to bardzo użyteczne, ale nie rozumiem dlaczego tutaj wykazujesz postawę „znajcie pańską łaskę”.

    Otóż zrób sobie prosty tekst – odpal tego pdfa na domyślnej przeglądarce PDFów Ubuntu i zobacz jak działa zaznaczenie tekstu. Oszczędzę Ci czasu – zaznacza się cały obszar, razem z prawą kolumną. Z tego bajzlu w gedit trzeba potem wyłowić 14 wierszy (są przemieszane) i posprawdzać czy podczas zaznaczania nie poobcinała się składnia.

    Mam więc propozycję:
    1) powieś chociaż plik tekstowy z listą tych repozytoriów.
    2) … albo rzeczywiście zablokuj tego PDFa do kopiowania i zakończ dyskusję argumentem „bo nie”

  • epul Autor wpisu

    tigga, niestety, ale źle czytasz w moich myślach i źle mnie zrozumiałeś. Nie było tutaj mowy o żadnej łasce, ja chciałem zostawić tylko informację, aby ludzie wiedzieli, że można kopiować z PDF-a i że istnieje taka możliwość. Jeśli to cie uradziło, to sorry. Otrzymałem tez kilka e-maili i pisali mi, że nie można kopiować. Z obrazka PNG nie, ale z PDF-tak i to chciałem głównie zaznaczyć, żeby ludzie o tym wiedzieli (ponieważ nie wszyscy o tym wiedzą/wiedzieli).

    Nie ma problemu, jeśli chodzi o twój 1 punkt, w chwili obecnej udostępniam wam repo tutaj w komentarzu (potem pomyśli się nad umieszczeniem repo w innym miejscu):
    [quote]deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty main restricted universe multiverse
    deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty main restricted universe multiverse
    deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty-updates main restricted universe multiverse
    deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty-updates main restricted universe multiverse
    deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty-backports main restricted universe multiverse
    deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty-backports main restricted universe multiverse
    deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty-proposed main restricted universe multiverse
    deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ jaunty-proposed main restricted universe multiverse
    deb http://archive.canonical.com/ubuntu jaunty partner
    deb-src http://archive.canonical.com/ubuntu jaunty partner
    deb http://security.ubuntu.com/ubuntu jaunty-security main restricted universe multiverse
    deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu jaunty-security main restricted universe multiverse
    deb http://packages.medibuntu.org/ jaunty free non-free
    deb-src http://packages.medibuntu.org/ jaunty free non-free[/quote]

  • tigga

    [quote comment=”37526″]tigga, niestety, ale źle czytasz w moich myślach i źle mnie zrozumiałeś. Nie było tutaj mowy o żadnej łasce, ja chciałem zostawić tylko informację, aby ludzie wiedzieli, że można kopiować z PDF-a i że istnieje taka możliwość. Jeśli to cie uradziło, to sorry. Otrzymałem tez kilka e-maili i pisali mi, że nie można kopiować. Z obrazka PNG nie, ale z PDF-tak i to chciałem głównie zaznaczyć, żeby ludzie o tym wiedzieli (ponieważ nie wszyscy o tym wiedzą/wiedzieli).[/quote]

    epul – tak można kopiować z PDFa ale zobacz sam jaka to męka. Prawdopodobnie tego nie sprawdzałeś i stąd całe nieporozumienie. Napiszę jeszcze raz – jak to w PDFach, zwłaszcza gdy tworzy się je z przeróżnych „generatorów” opieranych głównie na obrazach wydruku zaznaczanie tekstu to masakra. Owszem zaznacza się, ale nie „łapie” żadnego formatowania. W tym przypadku chcąc zaznaczyć tylko listę repozytoriów zaznaczysz CAŁĄ sekcję „Usuwanie repozytoriów” i dodatkowo „Przydatne polecenia…” z drugiej kolumny. Wiersze lewej i prawej kolumny są przemieszane, brakuje znaków końca linii…

    Żeby działało to dobrze musiałbyś prawdopodobnie utworzyć pdf’a z oryginalnego Adobe Acrobat. Lepiej więc podlinkować w tym pdf’ie dwa/trzy pliki tekstowe z samą zawartością komend. Tak będzie IMO najwygodniej. Wilk syty i owca cała.

    Sorry za emocje

  • epul Autor wpisu

    tigga, tego typu problemu nie zanotowałem w moim Fixit Readerze (http://www.foxitsoftware.com/downloads/), program poprawnie wszystko zaznacza. Faktycznie ten gnomowski program chrzani i źle kopiuje. Na pewno pomyślę nad zmianami. Ogólnie myślę, że kolejna wersja ściągi będzie trochę inna niż teraz. Będę zachęcać ludzi, aby korzystali z mojego skryptu i będę podawać krótką informację co skrypt dokładnie robi. Jeśli ktoś będzie wolał bardziej tradycyjna metodę, zawsze będzie mógł przepisywać polecenia. Będzie miał do wyboru dwie wersje: automat lub ręczne przepisywanie.

  • ZU

    Rzeczywiście w pdf zamiast pola możnaby o prostu wrzucić to normalnie w tekście i wyróżnić np. italikiem – kopiowanie byłoby bezproblemowe wtedy.

    Jako początkujący miałem jeden problem – automatyczne mountowanie tych dodatkowych partycji (/home/user) co prawda da się to wygooglać, ale jak ktoś się przesiada z windy to najpierw o mountowaniu i filesystemie sobie musi poczytać. Więc coś w stylu:
    /dev/sdb1 /home/Moje ext4 defaults 0 0

    by się przydało.

    Albo ja czegoś nie wiem i jest jakieś prostsze rozwiązanie.

    Pozdr,