Jak za pomocą Ubuntu zamienić PC w maszynę do gier: NES i SNES 23


Kiedyś w większości domów królowała konsola Pegasus (klon NESa). To właśnie na niej można było zagrać w takie gry jak Super Mario Bros, Contra itd. Chcielibyśmy sobie zagrać po latach w jakąś z tych gier, powspominać stare czasy (te spalone zasilacze i popsute gamepady), lecz Pegasus leży w szafie, a nam nie chce się go podłączać do telewizora lub po prostu przestał działać… Co zrobić? Zainstalować emulator.

NES

Zainstalowanie emulatora tej konsoli jest bardzo łatwe.

  1. Za pomocą Synaptic instalujemy pakiety fceu i gfceu, lub w Terminalu wpisujemy następujący kod:
    sudo apt-get install fceu gfceu
    Zostaniemy poproszeni o podanie hasła administratora. Po wpisaniu go rozpocznie się pobieranie i instalacja. Pakiet fceu jest emulatorem uruchamianym z Terminala, a gfceu jest nakładką na ten emulator.
  2. Ściągamy z Internetu plik ROM z grą (najpierw przeczytaj uwagę na końcu tego poradnika). Pliki te (na NESa) mają najczęściej rozszerzenie *.nes lub *.zip(wtedy jest ROM spakowany).
  3. Uruchamiamy nakładkę na emulator (w GNOME znajduje się on w Programy -> Gry -> GFCE Ultra NES Emulator).

    GFCEU
    1. Tak wygląda GFCEU po uruchomieniu

    Znajdziemy w nim różne karty. Na początek skonfigurujmy klawisze. W karcie Input widzimy przyciski Gamepad 1 itd. Klikamy na przycisk Gamepad 1, aby skonfigurować ten gamepad. W malutkim okienku (jest to raczej sama belka tytułowa) pisze, który wirtualny przycisk mamy przycisnąć.

  4. W karcie Main klikamy na Browse… i znajdujemy ściągnięty plik ROM. Po wciśnięciu przycisku Wykonaj pojawi nam się okienko z uruchomioną grą. Jeżeli chcemy grać na pełnym ekranie, wciskamy Alt+Enter. Z pełnego ekranu do okna przechodzimy tą samą kombinacją.

    Super Mario
    2. Oto Super Mario w swej osobie

    Duck Hunt
    3. Duck Hunt, czyli popularne „kaczki”

    Na powyższym screenie widać popularną grę nazywaną „kaczki”. Jak widać, udało mi się przejść do rundy 2. By się do niej dostać, musiałem zastrzelić kaczki. Jak? W karcie Advanced w pole tekstowe trzeba wpisać -input1 gamepad -input2 zapper. Po uruchomieniu gry kursor zamieni się na krzyżyk (widoczny na screenie wyżej), czyli celownik pistoletu NESa/Pegasusa. Kliknięcie myszką oznacza strzał.

SNES

Konsola ta była mniej popularna niż Pegasus. SNES oferował lepszą grafikę i dżwięk. Być może ktoś grał w takie gry jak Super Mario World, F-Zero. Do emulacji konsoli SNES najbardziej popularne są dwa emulatory: ZSNES oraz Snes9x. Ja pokaże, jak zainstalować ZSNESa, ponieważ mi się wydaje łatwiejszy w obsłudze.

  1. W Synapticu szukamy pakietu zsnes lub w Terminalu wpisujemy:
    sudo apt-get install zsnes
    Podajemy hasło administratora.
  2. Po zakończonej instalacji emulator znajdziemy w Programy -> Gry -> ZSNES Emulator. Pokaże się nam okno przedstawione poniżej.

    ZSNES
    4. ZSNES w swej okazałości

    Zanim zaczniemy grać, należy najpierw skonfigurować emulator. Klikamy więc w Config -> Video. Widzimy tutaj listę trybów w jakich działa emulator. Wybieramy tryb pasujący nam, obok którego pisze litera O. Tylko w takich trybach możemy grać pełną prędkością. Jeżeli nie ma obok żadnego trybu litery O, oznacza to, że nie są zainstalowane sterowniki do karty graficznej, które wspierają przyspieszenie 3D. Dodatkowo litera W na końcu trybu mówi, że będziemy grać w oknie, a F, w pełnym ekranie. W karcie Filters można włączyć filtry, które m.in. wygładzają piksele.Okno zamykamy wciskając fioletowy krzyżyk w prawym górnym rogu okna.

    Tryby pracy
    5. Lista trybów. Jak widać, są tutaj zainstalowanie sterowniki do karty graficznej.

  3. Teraz czas na skonfigurowanie ustawień klawiszy. Wchodzimy w Config -> Input. Konfigurujemy tutaj wirtualny gamepad. U góry okna znajdują się karty #1, #2 itd. Pomiędzy tymi kartami możemy wybrać, który gamepad chcemy konfigurować.

    Klawisze
    6. Skonfigurowany już przeze mnie wirtualny gamepad #1.

  4. Ściągamy z Internetu plik ROM z grą (najpierw przeczytaj uwagę na końcu tego poradnika). Pliki te mają najczęściej rozszerzenia *.srm lub *.zip(ROM jest wtedy spakowany).
  5. Po skończonej konfiguracji czas na grę. W menu Game wybieramy Load. Szukamy tam ściągniętego z Internetu pliku ROM. W prawej stronie okna jest spis katalogów, a po lewej – spis plików. Aby przejść z trybu okna na tryb pełny (jeżeli takiego nie wybraliśmy w menu Video) wciskamy kombinację Alt+Enter.

Miłej zabawy!

UWAGA! Zgodnie z prawem pliki ROM możemy posiadać legalnie jedynie wtedy gdy posiadamy oryginalny nośnik z daną grą (w tym przypadku kartridże).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

23 komentarzy do “Jak za pomocą Ubuntu zamienić PC w maszynę do gier: NES i SNES

  • banana

    Duck hunt pamiętam jak miałem pistolet i waliłem do monitora!! to było coś!! Pamiętam jeszcze gierkę z beczkami! One leciały a ja do nich strzelałem! to było super fantastyczna gra! A fizyka zastosowana w grze? szaleństwo!

    Dzięki za artykuł!

  • lulu na moście

    Eeee…. Może ktoś to miał i pokochał, ale na pewno mniejszość.
    Lepiej zainstalować [b]xmame[/b], jest to emulator automatów z salonów gier.

    I tu mamy wszystko to, o co musieliśmy toczyć boje ze starszymi kolegami, którym mama nie dawała na żetona:

    – Golden Axe (normalna nie drewniano-pecetowa version)
    – Golden Axe 2
    – Cadillacs & Dinosaurs
    – Final Fight
    – Shinobi
    – Truxton (kosmiczna strzelanka)
    – Guerilla Wars
    – Mortal Kombat
    – Street Fighter II
    – Captain Commando
    – TigerHeli
    – Gradius
    – Shadow Warriors (Ninja in N.Y.)
    – Defender
    – Pac Man
    – Dig Dug
    – Punisher
    – Violent Storm
    – Alien
    – Gradius
    – Gauntlet
    – Out Run
    – Vendetta
    – Captain Hook…

    Oczywiście grafika, dźwięk i animacja- miodzio version a nie pegazuz werszyn ;]

  • Vatras

    Mogli my dodać lepiej sposób instalacji emulatora gb gbc gba i oczywiście PlayStation one:) Bo na fonie gram w nesy i już na kopie by mi się przejadły:) Program nescube 2.3:) Program w javie:)

  • m3rv

    Winda jest jak narkotyk. Jeżeli wracasz, to znaczy, że potrzebujesz mocniejszej kuracji (do ubufan). Gry? Kup konsolę jakąś. Ja już na 9.04 (beta od tygodnia i RC od wczoraj). Na moim nowym lapku śmiga jak NSS Enterprise – WARP 7 Panie SPOK! Nowy lapek, tydzień na Viście… Katastrofa – no to szybka reinstalka i już na Ubuntu!

    Zanim Vista się uruchomi do stanu klikalności mija nawet do 5 minut (po zainstalowaniu takich śmieci jak gg, skype i tym podobne). Tymczasem Ubuntu mi stoi w 20 sekund. Zero problemów, zero ścinek, zero kłopotów, zero wirusów… Choć, z drugiej strony, gdyby nie windows nie miałbym za wiele pracy 🙂 (naprawiam komputery zawodowo – 90% uszkodzeń to winda, reszta sprzętowe awarie)

  • lulu na moście

    @ din:

    ROM-iki można zaciągnąć z następujących stronek:

    http://www.romnation.net/srv/roms/mame103.html

    oraz

    http://www.rom-world.com/dl.php?name=MAME

    Proszę pamiętać, że część to tzw. abandonware, czyli można je pobrać legalnie, bo producent porzucił już prawa autorskie.

    Ale część nie. Rozeznanie zostawiam samemu miłośnikowi szarpania gałki. Stronę romnation.net widziałem już z 5 lat temu, więc skoro nikt jej nie zamyka, to chyba jest ok.

    Do poprzedniego spisu zapomniałem dodać Metal Slug-a oraz Vigilante.

    Pozdrawiam 🙂

  • lulu na moście

    @ Franek:

    Instalacja XMAME jest nieskomplikowana.
    Wpisujemy po prostu w terminalu:
    sudo apt-get install xmame-sdl

    Po ściągnięciu jakiegoś romiku, wpisujemy w terminalu:

    xmame ~/Pulpit/goldnaxe.zip

    Czyli podajemy jako parametr nazwę romu.
    ROM-u z grą nie rozpakowujemy!
    Ważna jest też ścieżka do niego, bo bez tego gdzieś tam szuka tej gry, ale nie znajduje.

    Gdy się uruchomi, jesteśmy już całkowicie jak na automacie. Tak jak tam, testuje pamięć ROM, RAM, Video. Wykrywa wrzucenie monety i wciśnienice guzików.
    Jak nie mamy joya, czasem prosi o wpisanie „OK”.
    W maszynie możemy otworzyć drzwiczki i pogrzebać w ustawieniach, tutaj pod TAB-em mamy menu, gdzie można ustawić klawisze dla wszystkich graczy,
    albo przełączniki (jak na prawdziwej płytce drukowanej! Hehe), typu trudność gry, ilość żyć, po ilu punktach premia, etc.

    Polecam naciśnięcie ALT + PAGEDOWN, żeby włączyć fullscreen.

    Podstawowe klawisze:

    TAB- menu

    5 – wrzucenie monety dla 1 gracza (slot 1, gdy je rozróżnia)
    6 – wrzucenie monety dla 2 gracza
    7 – wrzucenie monety dla 3 gracza
    8 – wrzucenie monety dla 4 gracza

    1 – start 1 gracza
    2 – start 2 gracza
    3 – start 3 gracza (gdy gra obsługuje)
    4 – start 4 gracza (gdy gra obsługuje)

    p – pauza

    Poruszanie graczem 1:
    strzałki
    lewy control – button 1
    lewy alt – button 2
    spacja – button 3

  • HEMik

    Wszystko OK, artykuł na prawdę fajny i przydatny, jednak… nie zgadzam się z postem kolegi „m3rv”. Nie zawsze konsola do gier wystarcza. Odpalcie sobie Baldurs Gate albo Icewind Dale na konsoli 😐 Winda nie jest zła – wszystko zależy od wykorzystywania jej przez użytkowników.

  • Ruri

    [quote comment=”37393″]Wszystko OK, artykuł na prawdę fajny i przydatny, jednak… nie zgadzam się z postem kolegi „m3rv”. Nie zawsze konsola do gier wystarcza. Odpalcie sobie Baldurs Gate albo Icewind Dale na konsoli 😐 Winda nie jest zła – wszystko zależy od wykorzystywania jej przez użytkowników.[/quote]
    No w Baldura to spokojnie gram na konsoli. Wszystko zależy od wymagań, jest sporo gier, które nie wyszły na PC, i odwrotnie. Ja, jakbym miał bawić się w instalacje, directy i inne takie rzeczy. To by mi się odechciało grac 😉 A tak, płytka do konsoli i mam pewność, że pójdzie.

  • logos2000

    super artykul, mam nadzieje ze bedzie wiecej o innych emulatorach, czytalem zreszta ze jakas firma ze wprowadzic konsole z linuxem, choc tak to naprawde bylby komputer + pad…

    dobrze jest sobie przypomniec stare czasy, spodziewalem sie jednak, ze gry SNES beda bardziej rozrywkowe, a tu jednak bardziej odgrzewany kotlet (glownie Mario all stars).

    czekam z utesknieniem na solucje emulacji gier z C64, PSX1 , XBOX (da sie wogole?) i automatow (niesmiertelny Metal Slug 😀 ) kiedys gry mialy to cos, ten klimat, teraz to juz nie to samo..

    pozdrawiam

  • d3d3

    nie dziala mi pad, jak ustawic pada pod linuksem? na windzie pad sie automatycznie wykrywał, a na linuxie co trzeba zrobić? nie chce wracac do microshitu, prosze o pomoc. pad dziala bez sterowników.

  • Enkidu

    Jak ustawić sterowanie w tym emulatorze NES? Irytuje to, że nie da się poruszać strzałkami, poza tym nie mogę dojść jak się skacze w Mario – sprawdziłem wszystkie klawisze :/