Ubuntu 8.10: umożliwia mobilne i elastyczne korzystanie z komputera aby zmienić cyfrowy świat 20


Intrepid IbexUbuntu 8.10 zostało zaprojektowane z myślą o szeroko pojętym cyfrowym stylu życia. Dzięki dodanemu wsparciu dla sieci 3G użytkownicy w trakcie podróży mogą swobodnie zmienić połączenie kablowe lub wifi na komórkowe sieci 3G. Ubuntu 8.10 jest przygotowane na udostępnianie zainstalowanego systemu innym – w bardzo prosty sposób można uruchomić „sesję gościa”, aby pozwolić komuś skorzystać z naszego komputera bez obawy o bezpieczeństwo prywatnych danych. Co więcej – jeśli komuś w trakcie takiej sesji spodoba się Ubuntu użytkownik ten będzie mógł wgrać cały system na dysk USB (pendrive), żeby następnie zainstalować Ubuntu na swoim komputerze bez konieczności nagrywania płyty CD.

Dodatkowo użytkownicy Ubuntu 8.10 mogą oglądać programy BBC dzięki szybkiej transmisji wysokiej jakości materiału dostępnego w domyślnych odtwarzaczach multimedialnych w systemie. Canonical współpracowało z BBC, aby jak najwięcej materiałów było dostępnych dla użytkowników we wszystkich miejscach na świecie.

„Ubuntu 8.10 pozwala nam stworzyć fundamenty dla zupełnie odmiennego, bardziej mobilnego środowiska korzystania z komputera na następne 2 lata” mówi Jane Silber, COO i szef Online Services w Canonical. „Szybki cykl wydań pozwala nam dostarczać elementy wpierające te przyszłe rozwiązania szybciej, bardziej świadomie i lepiej opakowane niż dostawcy tradycyjnych systemów. Ubuntu 8.10 posiada wiele cech, które pokazują, że Linux będzie wyznaczał drogę i wprowadzał innowacje w sposób używania komputerów.”

„Wykorzystując technologie open source, jak GNOME, Ubuntu 8.10 dostarcza nowe interesujące funkcje dla użytkowników, np. tworzenie systemu gotowego do wykorzystania w każdym momencie, który bezproblemowo łączy ze sobą sieci bezprzewodowe i komórkowe.” powiedział Stormy Peters, główny dyrektor GNOME Foundation. „Użytkownicy nie muszą się już przejmować szukaniem sieci – ich komputer jest zawsze połączony. To kolejny krok naprzód dla mobilnego i stacjonarnego zastosowania komputera.”

Nowości

Wsparcie 3G

intrrepid ibexStałe połączenie z publicznymi sieciami wifi ma ograniczenia. Udoskonalenia wprowadzone do menedżera sieci w Ubuntu 8.10 pozwalają w prosty sposób wykryć i połączyć się z siecią 3G, a także zarządzać tym połączeniem. Łączność tego rodzaju umożliwiona jest przez wbudowane modemy 3G, specjalne adaptery i karty rozszerzeń oraz telefony komórkowe (połączone z komputerem kablem lub przez bluetooth). To złożone środowisko upraszcza Ubuntu 8.10 dzięki nieskomplikowanemu interfejsowi i automatycznemu wykrywaniu wielu popularnych urządzeń.

Zapisz Ubuntu na i zainstaluj z dysku USB

Ubuntu udostępniane jest jako obraz do nagrania na płycie CD lub DVD po dziś dzień. Jednak zarówno płyty CD, jak i DVD są wolniejsze, mniej przenośne i mniej wygodne niż dyski USB (pendrive). Teraz prosta aplikacja w Ubuntu pozwala użytkownikowi zapisać Ubuntu na dysku USB. Możliwe jest nawet zapisanie zmodyfikowanej wersję Ubuntu z danymi użytkownika, dzięki czemu system może być uruchomiony z dysku USB gdziekolwiek na dowolnym komputerze.

Sesja gościa

W imię hasła „zawsze włączony” szeroko pojęte korzystanie z komputera w przypadku pożyczania go znajomym na konferencji, w kawiarni lub na przyjęciu, aby jedynie mogli sprawdzić pocztę lub wejść na jakąś stronę, to zdecydowanie za mało. Sesje gości pozwalają użytkownikom szybko zablokować własną sesję, aby gość mógł korzystać z pełnego systemu bez ingerencji w uruchomione programy lub prywatne dane.

Programy BBC

Uruchomienie odtwarzaczy multimedialnych w Ubuntu (Odtwarzacza filmów Totem i Odtwarzacza muzyki Rythmbox) daje dostęp do wybranych treści z darmowej rozgłośni. Jest to mieszanka wideo, radia i podcastów dostępnych w wysokiej jakości; wiele z nich nie wymaga kodeków własnościowych do odtwarzania. Zawartość jest stale uaktualniana i różni się w zależności od miejsca na świecie, jednakże część treści dostępna jest dla każdego użytkownika.

Najnowsze środowisko GNOME 2.24

Ubuntu 8.10 zawiera najnowszą wersję środowisko GNOME. Wśród nowości można wyróżnić: nowy komunikator, wbudowany organizer czasu, ulepszone zarządzanie plikami i paskami narzędzi oraz lepsze wsparcie dla używania wielu monitorów (z możliwością ustawiania rozdzielczości dla każdego monitora osobno).

Skąd pobrać

Od dzisiaj (30 X 2008) Ubuntu 8.10 można pobrać z: http://pl.releases.ubuntu.com/intrepid/

Na podstawie: Ubuntu 8.10 Desktop Edition enables mobile, flexible computing for a changing digital world

O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera - lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

20 komentarzy do “Ubuntu 8.10: umożliwia mobilne i elastyczne korzystanie z komputera aby zmienić cyfrowy świat

  • Mic

    To bardziej mobilne Ubuntu po wyjściu zarówno z uśpienia jak z hibernacji ma problem ze znalezieniem sieci bezprzewodowej, a raczej z wybudzeniem karty sieciowe – nawet dioda na laptopie się nie świeci. Na 8.04 z tego co kojarzę nie było tego problemu.

  • Koku

    Z tym wybudzaniem wifi też miałem problemy. Pewnie masz karte Atheros. Można to łatwo naprwaić wyłączając sterowniki własnościowe i instalując przez ndiswrappera te z Windy.

  • pzientar

    Mobilność… heh.
    Z jądra zniknęło toshoba_acpi, dzięki czemu na moim laptopie (Toshiba Tecra S5) nie działa cpufreq, suspend, hibernacja, przyciski Fn i multimedialne oraz wygaszanie LCD a czas życia na baterii jest dwukrotnie niższy niż w 8.04.

    Ale nic to – jest nareszcie kanał BBC w Totemie! Wow 😐

  • MarcinS

    Juz od dawna przygladam sie poczynaniom i rozwijaniu systemu Ubuntu. Od wersji 7.10 zaczolem kozystac od czasu do czasu a po zainstalowaniu wersji 8.10 stwierdzam ze nic wiecej nie potrzeba mi na PC. Oczywiscie juz wersja 8.04 wyprzedzila Viste pod wiekszoscia aspektow.
    W wersji 8.04 mialem pewne problemy ze sterownikami do karty graficznej gdzie w 8.10 wszystko dziala prosto z pudelka, instalacja 20m konfiguracja do moich potrzeb jeszcze godzina.
    Czyli pelna instalka i konfiguracja (razem z pobraniem) 2 godziny.
    A w XP ?? Pobranie?? Zaplacenie?? instalacja 45m sterowniki 40m brak mozliwosci konfiguracji:)
    Vista – chyba wszyscy wiemy jaki jest problem z vista poza tym ze nie dziala 🙂
    Wielki dla wszystkich odpowiedzialnych za projekt, tlumaczenie itp itd.

  • RYNIEK

    Niby ma kilka nowości, ale nadal jest sobą, czyli część zachwyca a część nie. Ja tam wole siedzieć na 8.04 LTS. Przez te 3 lata (biorąc pod uwagę support dla desktopów) wymyślą coś ciekawego.

    8.04 LTS Hardy Heron Śmiała Czapla Hoża Hawajka (informacje z forum.ubuntu.pl)
    24 kwietnia 2008 kwiecień 2011 (wersja biurkowa), [b]kwiecień 2013 (wersja serwerowa)[/b]

    Bzdura! W 2012 jest koniec świata! 😀

  • nitro

    Jedną rzecz totalnie zepsuli – ekran wylogowania. To co było w 8.04 było sto razy lepsze. Mam nadzieję, że da się do tego powrócić.

  • Jakub

    Zamontowałem Ubuntu 8.10. Internet ładnie poszedł, było mniej problemów niż przy 8.04.1 (ppp).
    —Zainstalowałem język polski to przy wylogowaniu popsuło się logo ubuntu. A po restarcie przestała działać myszka USB. Przełączyłem na inny port i zadziałała. Przełączyłem znowu na poprzedni i działa. Jeszcze nie wiem co będzie po restarcie komputera.
    —-Nadal jest problem z wyłączeniem tryby offline w Firefox. W wersji 8.04 wystarczyło odinstalować Network Manager. Teraz nie wiem co zrobić. Ktoś ma pomysł?
    To na razie tyle. Zabieram się za testowanie TVtime w wersji 8.04.1 padł i nie wiedziałem jak dołączyć tryb nagrywania. XawTV w tamtej wersji do skanowania potrzebowało jakichś komend (szok).

  • Jakub

    —Na offline firefoxa znalazła się odpowiedź. Podobnie jak w 8.04.1 ale tym razem nie przez „Dodaj/usuń programy”, lecz przez komendę: sudo apt-get remove network-manager
    —Nie działa radio, program: FM-Radio Tuner.
    —TV Time ma strasznie ściszony dźwięk.
    —Nadal coś się dzieje z myszką. Trzeba ją odłączyc z USB i ponownie włączyć, że by działała.

  • Jakub

    Ale muszę pochwalić. Ubuntu 8.10 dużo lepiej sprawuje się niż poprzednie wersje, mam mniej kłopotów z nim. Bardzo łatwo zainstalował się Flash Player, może też dlatego, że dołożyli wersję dep pod Ubuntu 8.04. Do przeglądania na Interii muzyki sam poszukał pluginów. Jest coraz lepiej, ale żeby Ubuntu był tak funkcjonalny jak Windows i tak bezproblemowy dla zwykłych użytkowników to trzeba naprawdę dopracować wiele niby mało znaczących elementów.
    1) Więcej plików typu deb.
    2) Łatwość instalacji i powiązania z programami np. z Firefox.
    3) Przydałaby się w Inkscape Vector Graphics Editor możliwość nagrywania na pliki CorelDraw. Ściągnięty konwerter jedynie mógł odczyta te pliki.
    4) Na Windowsie jest niepokonany dotąd ABBY Fine Reader 9.0 do odczytywania tekstu.
    5) Windows też ma znakomity Expresivo, który czyta tekst, który trafia z ABBY Fine Readera.
    6) Nie spotkałem się z takimi szerokimi funkcjami jak w All Playerze.
    Rozbicie przez Ubuntu monopolu Windowsa jest już bliskie. Wygląda na to, że to kwestia kosmetyki w temacie łatwość instalacji programów i rozwiązywania z nimi problemów.

  • mario_7 Autor wpisu

    Jakub, z problemami jak zwykle zapraszamy na forum.

    A donośnie reszty:
    [quote post=”1958″]Bardzo łatwo zainstalował się Flash Player, może też dlatego, że dołożyli wersję dep pod Ubuntu 8.04. Do przeglądania na Interii muzyki sam poszukał pluginów.[/quote]
    Bez pakietów deb od Adobe też było banalnie prosto – Firefox sam instalował co trzeba.
    [quote post=”1958″]1) Więcej plików typu deb.[/quote]
    Repozytoria to za mało? 😛
    [quote post=”1958″]2) Łatwość instalacji i powiązania z programami np. z Firefox.[/quote]
    Ponownie – repozytoria to za mało? Na upartego możesz jeszcze prościej – CNR (Click’n’Run), który wspiera też Ubuntu (jednak to na razie projekt w wersji Beta).
    Odnośnie powiązania z aplikacjami – w czym problem? W GNOME – klikasz prawym przyciskiem myszy i ustawiasz otwarcie za pomocą (albo we właściwościach pliku).
    [quote post=”1958″]3) Przydałaby się w Inkscape Vector Graphics Editor możliwość nagrywania na pliki CorelDraw. Ściągnięty konwerter jedynie mógł odczyta te pliki.[/quote]
    To zamknięty format. Najpierw musiałbyś skłonić Corela do wydania odpowiedniej specyfikacji tych plików (a oni w tym interesu raczej nie mają…).
    [quote post=”1958″]4) Na Windowsie jest niepokonany dotąd ABBY Fine Reader 9.0 do odczytywania tekstu.[/quote]
    Fakt – tuaj jest pole do popisu dla natywnych aplikacji, ale samego Finereadera przez Wine uruchomisz.
    [quote post=”1958″]5) Windows też ma znakomity Expresivo, który czyta tekst, który trafia z ABBY Fine Readera.[/quote]
    IVONA (czyl syntezator mowy używany w Expresivo) jest też w wersji Linuksowej, więc w czym problem?
    [quote post=”1958″]6) Nie spotkałem się z takimi szerokimi funkcjami jak w All Playerze.[/quote]
    Co kto lubi. Wybór wśród odtwarzaczy multimedialnych jest spory.