Płyta DVD lekko, łatwo i przyjemnie. 5


Tworzenie płyty DVD z linkami do rozdziałów nie musi opierać się na operowaniu poleceniami konsoli czy też znajomością struktury płyty. Można to zrobić za pomocą kilku kliknięć. Sposobów na to jest wiele – jednym z nich jest program ManDVD. Mimo że program komunikuje się z nami w języku angielskim, jego obsługa jest tak banalnie prosta, że chyba każdy sobie z nią poradzi.

INSTALACJA
Program pobieramy ze stąd lub stąd.
Instalujemy go zwykłym dwuklikiem. Menadżer pakietów pobierze dodatkowe aplikacje, co jest chyba oczywistością w naszym (K)Ubuntu. Program znajdziemy w menu Multimedia.

URUCHOMIENIE
Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać po uruchomieniu, jest wybranie katalogu docelowego (Destination folder), w którym umieszczone będą wygenerowane pliki. Określamy rozdzielczość oraz system – w naszym przypadku PAL. Klikamy na przycisk Confirm.

Uruchomienie

Następnie dodajemy nasz materiał wideo w formacie avi lub innym, klikając na „Add a video to your project”. Tutaj program każe nam określić parametry klipu wideo: Tytuł (Video title). Możemy też: dodać obrazek jako przycisk uruchamiający materiał, bezpośrednio z programu edytować ów obrazek w Gimpie czy określić synchronizację materiału audio i wideo (co raczej nie jest konieczne).

Parametry tytułu

Zatwierdzamy wszystko przyciskiem OK i mamy dodany klip.
W głównym oknie programu mamy nasz plik, natomiast po prawej stronie znajduje się menu edycji podzielone na trzy kategorie: Add and modify media segments, Editing and Adjustments oraz Other.

Parametry klipu

Możemy zatem dodać kolejny materiał wideo, zmienić tytuł, usunąć materiał, lub utworzyć pokaz slajdów. Tym póki co nie będziemy się zajmować.
Przyglądamy się kategorii Editing and Adjustments. Na drugim miejscu znajduje się pozycja Define chapters. Pozwala ona na utworzenie rozdziałów (linków) do określonych scen czy fragmentów. Klikamy na tę pozycję. Otwiera nam się okno do przeglądania wideo. Przeglądamy plik i przyciskiem Add chapter określamy, do której minuty ma odsyłać odnośnik. Każdy rozdział potwierdzamy przyciskiem „Confirm”.

Rozdziały

Jest to chyba najdłuższa część pracy, bo wymaga przejrzenia całego materiału.
Zamykamy okno. I tu zalecam zapisanie naszego projektu, bo może się zdarzyć, że program padnie i stracimy nasze rozdziały.
Można też dodać napisy do pliku w formacie srt oraz efekty, ale o tym kiedy indziej. Klikamy Next.
W następnej fazie zajmiemy się określaniem tła naszego menu, koloru czcionki, koloru wybranego tekstu, koloru klikniętego tekstu.

Parametry menu

W grupie Choose background możemy wybrać obrazek (Picture background), jednokolorowe tło (One color backgroud) lub też animację (Animated background). My wybieramy obrazek jako tło.
[parametry-menu2.jpg]
Możemy też określić dodatkowe parametry naszego obrazka: odbicie w pionie i poziomie, negatyw lub sepia.
Możemy tez dodać ścieżkę audio, wybierając na dole „Import soundtrack”. Po ustaleniu tła, kolorów tekstu przechodzimy dalej.

Menu

Na powyższym obrazku widać po prawej stronie okno z tytułem klipu. Po jego rozwinięciu mamy listę wcześniej zdefiniowanych rozdziałów. Klikamy na wybrany rozdział. poniżej mamy przycisk zmiany nazwy rozdziału:

Zmiana nazwy

Kiedy ustalimy nazwę, klikamy na Add chapter to the menu. Po dodaniu pojawiają się suwaki, które pozwalają określić dokładną pozycję rozdziału na planszy. Na koniec dodajemy tytuł filmu.

Dodanie przycisku z filmem

Określamy położenie oraz wielkość przycisku i przechodzimy dalej. Określamy jeszcze format i klikamy „Generate DVD structure”.

Generowanie

Idziemy na kawkę, piwko i wracamy po dwóch godzinach (zależy od mocy procesora). Jeśli wszystko przebiegło bez zakłóceń, możemy obejrzeć rezultat (Watch the result), wypalić bezpośrednio („Burn DVD” – nie polecam), wypalić za pomocą k3b (Burn with k3b) – też nie polecam albo wygenerować iso (Create an ISO image), co chyba jest najrozsądniejsze, bo mamy od razu system plików właściwy dla płyty dvd i możemy spokojnie wypalić go w jakimkolwiek programie (Brasero, k3b, czy z konsoli).
Mamy przygotowana płytkę kilkoma kliknięciami bez zagłębiania się w arkana masteringu.

Podziękowanie dla autora artykułu na stronie. Dzięki niemu trafiłem na program.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy do “Płyta DVD lekko, łatwo i przyjemnie.