Intrepid Ibex już jest… – w repozytoriach 15


W repozytoriach Ubuntu niedługo po premierze Hardego Herona pojawił się katalog „intrepid”, ale dopiero kilka dni temu deweloperzy skończyli najwidoczniej urlop i zaczęli prace nad kolejnym wydaniem Ubuntu. W związku z tym w repozytoriach pojawiły się bądź to nowe wersje dostępnego już oprogramowania, bądź to zupełnie nowe programy. W chwili obecnej oczywiście należy liczyć się z tym, że aktualizacja systemu do wersji niestabilnej i testowej może [ale nie musi] spowodować niestabilna pracę systemu lub nawet go uszkodzić. Wobec tego nie zaleca się aktualizacji w systemach pełniących ważne funkcje [serwery, stacje robocze itp.], ale na swoim komputerze domowym – dlaczego nie?

Wybór między stabilnością, a świeżością i nowymi wersjami oprogramowania nie wydaje się być aż tak trudny… 😉

Dla zdecydowanych:

sudo gedit /etc/apt/sources.list

i wklejamy:

deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid universe
deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid universe
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid-updates universe
deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid-updates universe
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid multiverse
deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid multiverse
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid-updates multiverse
deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid-updates multiverse
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid-updates main restricted
deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid-updates main restricted
deb http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid-backports main restricted universe multiverse
deb-src http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ intrepid-backports main restricted universe multiverse

i na koniec:

sudo apt-get update

sudo apt-get dist-upgrade

Na koniec zaznaczam, że powyższe zmiany i aktualizacje wykonujecie na własną odpowiedzialność.


O jata

Rocznik '78, z Linuksem znam się od 1998 roku, na początku był Debian, od 2005 roku Ubuntu. Głównie param sie instalowaniem systemu na serwerach bazodanowych z wykorzystaniem PostgreSQL, serwer plików, poczty, stron WWW oraz konfigurowaniem systemu jako firewall/router. Oprócz tego a ostatnio przede wszystkim współpracuję z Teatrem Biuro Podróży jako realizator oświetlenia i dźwięku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy do “Intrepid Ibex już jest… – w repozytoriach

  • rryk

    ja jednak bym nie ryzykował pamiętajcie że LTS Hardy Heron Desktop ma 3 letnie wsparcie a Server nawet 5 letnie co oznacza ze najwcześniej w miare stabilna i bezpieczna wersja ubuntu Intrepid Ibex wyjdzie najwcześniej za 3 lata a tymczasem ubuntu corporation ( ;p ) ma za zadnie usuwanie bugów nie wykrytych podczas beta testów a tych błędów jest sporo dlatego coraz częściej wprowadzaja akualizacjie i innne uaktualnienia systemu Herdy Heron, ale to tylko moje zdanie możecie sie ze mną nie zgadzać

  • wojtas19

    Stabilne ubuntu Ibex wyjdzie normalnie, za 6 miesięcy, a nie za 3 lata. Za trzy lata najprawdopodobniej wyjdzie kolejny LTS.

  • Imanel

    Chyba źle zrozumiałeś – Interpid wyjdzie już w październiku tego roku, a potem kolejne wersje dalej co pół roku, ale Hardy będzie miał wydawane łatki przez dłuższy czas niż inne wersje – żeby systemu ultra-stabilne mogły zainstalować jedną wersję i nie przejmować się czasem odrobinę kłopotliwymi aktualizacjami z jednej wersji do drugiej co pół roku…

  • rryk

    fakt mój błąd ale i tak stabilność i bezpieczeństwo nowego systemu na obecnym etapie daje wiele do życzenia i według mnie dopiero po ok miesiącu od wydania Intrepid Ibex można zmienić wersje systemu bez utraty stabilności czy bezpieczeństwa którym darzy nas Ubuntu

  • abc

    Przed zmianą wersji kernela na 2.6.26 IMO nie ma co aktualizować bo system na razie nie będzie się niczym różnił, a w okresie backportów z Debiana, może się solidnie sypać. Wniosek: lepiej poczekać. Ale w sierpniu system na bank będzie dość stabilny żeby aktualizować, a wg. zapowiedzi szykuje się ciekawe wydanie.

  • jata Autor wpisu

    do odwaznych swiat nalezy..;)

    i napisalem przeciez, ze w systemach produkcyjnych aktualizacja do wersji testowej/niestabilnej jest niezalecana..
    ale do celow doswiadczalnych i domowych – dlaczego nie?
    zwlaszcza, ze multimedia i wine nie stoja w miejscu..:P

  • Grzes

    Ja musze top obrać bo na moim lapcu za chol… nie chce iść jajko 2.6.24 test Mandriva Ubuntu Alternatyna instalacja opensuse 11 to samo jajko i dupa. jade na 6.10 z upgrade do 8.4 ale jajko 2.4.xx inne nie idą na AMD/ATI 🙁

  • j

    ja tez zaryzykowalem. i wlasnie sciagam hardego jeszcze raz. dzwiek sie posypal, grafa sie posypala(ati) choc udalo sie odzyskac. system jest niestabilny, niekore rzeczy nie dzialaja:(

  • zome

    Zaktualizowałem i się przejechałem. Rożnice w wersjach doprowadziły do poważnego konfliktu pakietów. W rezultacie padło całe kde4. A po dalszych próbach naprawy także Gnome. Właśnie pobiram wersję live żeby na nowo zainstalować kubuntu.