Phun, czyli zabawy o zabarwieniu fizycznym 28


Czym jest Phun? Jego autorzy określają ten program jako piaskownicę fizyki (2D physics sandbox). Ale jeśli ktoś podejrzewa, że po uruchomieniu jego oczom ukażą się uśmiechnięte równania fizyczne, to nawet sobie nie wyobraża, w jakim jest błędzie.

Nim napiszę cokolwiek więcej o tym programie, a Ty zadasz jakiekolwiek pytanie – krótki film:

Tak, masz rację! Phun jest edukacyjnym narzędziem pozwalającym, dzięki wydajnemu silnikowi, tworzyć dwuwymiarowe obiekty, a następnie badać na nich prawa fizyki. A stworzyć można na prawdę rozmaite rzeczy. Począwszy od banalnych figur geometrycznych, a skończywszy na skomplikowanych, wielosegmentowych maszynach (polecam odwiedziny grupy Phun w serwisie youtube).

Dodatkowo, każdy z obiektów posiada kilka regulowanych cech (np. gęstość czy tarcie) wpływających na jego zachowanie. Jednym z ciekawszych efektów jest przemiana w wodę – widać go na filmiku.

Jeśli nie chce Ci się (lub nie potrafisz) jeszcze samemu konstruować, to polecam zajrzeć do menu File->Load Scene, gdzie dostępne są przygotowane wcześniej „scenki rodzajowe z życia w fizycznej piaskownicy”.

Podsumowując – jakby na to nie popatrzeć – Phun to świetna zabawa!

Kilka użytecznych informacji:

Źródło: The Phun 2D Physics Sandbox

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

28 komentarzy do “Phun, czyli zabawy o zabarwieniu fizycznym